Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Başkan Narin seçildi, ama seçim kaba geçti

7.4.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bu yıl turizm sektöründe seçim yılı.  İlk seçim Turizm Yatırımcıları Derneği’nde (TYD) yapıldı. Tartışmalı geçti. Önümüzde sektörün en büyük örgütü TÜRSAB seçimleri var. Orada da şimdiden üç aday var. Sanki biraz sert bir seçim yaşanacak. Şimdi gelelim sektörün en sakin kuruluşlarından biri olan TYD seçimlerine.

Neden tartışmalı geçti?  Kimler aday oldu?  Kimler seçildi? Hepsini aktaralım. Aylar önce TYD Başkanı A. Murat Ersoy yeniden aday olmayacağı belli olmuştu.

Ersoy’un süresi dolmuş tüzük gereği yeniden aday olamayacağı açıklanmıştı. Sektörün duayenleri biraraya geldi. Ünlü işadamı Halit Narin’ın kızı Martı Otelleri’ni yıllardır başarıyla yöneten Oya Narin başkanlığı üzerinde uzlaşmaya varıldı.

Martı Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı olan Narin, sektörde çok tecrübeli bir isimdi. Babası Halit Narin iş dünyasının duayenleri arasında yer alıyordu.

Narin ismi üzerine uzlaşıldığı sırada başka isimler de gündeme geldi. Hatta bir başka kadın yöneticinin  adı da geçti. Ama TYD’nin önde gelen isimleri Oya Narin demiş ve üzerinde uzlaşmıştı.

Konu kapandı. Herkes işine baktı. Ta ki seçimlere bir hafta kalana kadar. Tam bu sırada Kaya Holding Yönetim Kurulu Başkanı Burak Kaya adaylığını açıkladı.

Kıyamet koptu. Birileri Burak Kaya ve bazı isimlerin son dakika da üye yapıldığını ileri sürdü.

Ve Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) 14. Olağan Genel Kurulu seçimlere iki adayla gitti. Başkan Murat Ersoy seçimin çekişmeli geçmesini, iki adayın çıkmasını TYD’nin önemli bir kurum haline gelmesini bağladı ama bu sözler çok destek bulmadı.

Burak Kaya adaylığına gerekçe olarak genç ve etkin bir yönetim kurulu listesi hazırlanmasını gösteriyordu.

Gerçekten liste hem genç isimlerden hem de sektörün önde gelen kuruluşlarının temsilcilerinden oluşuyordu.

İşte o liste:

. Burak Kaya (Kaya Holding) - Hakan Ateş (Denizbank) - Fettah Tamince (Rixos Hotels) -İsmet Güral (Heriş Seramik ve Turizm) - Cemil Uğurlu (Çalışkan Kardeşler) - Hande Tibuk (Net Holding) - Reha Arar (Net Holding) - Ferzan Çelikkanat (Er Yatırım) - Ece Tonbul (Paloma Otelleri) - Ali Özdoğan (Özkar Sanayi ve Ticaret) - Osman Ömür Tan (Finansbank) - Prof. Dr. İbrahim Birkan (Atılım Üniversitesi) - Sami Türkay (Kaya Holding)

Liste muhteşemdi… hem gençler hem de markaların temsilcileri yer alıyordu… Ama olmadı. Çünkü Oya Narin ismi üzerinde uzlaşan isimler bu adaylık üzerine harekete geçti. Kısa sürede iyi bir çalışma yapıldı ve seçimleri 49 oyla Oya Narin kazandı.

Diğer aday Burak Kaya 40 oyda kalmıştı. Sönük geçmesi beklenen genel kurul bir hafta da atak yaptı ve TYD tarihinin en tartışmalı ve en kalabalık genel kurullarından biri yaşandı.

Seçimi kazanan liste şu isimlerden oluştu:

. Oya Narin (Martı Otelleri) -  Ayhan Bektaş (OTI Holding) - Ali Güreli (İkon Turizm) - Naile Göçen Çukurova (Göçtur Turizm Yatırım) -  Selim Akın (Akfen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı) -  Serdar Bacaksız (Limak Grubu) - Banu Dedeman (Dedeman Holding) - Recai Çakır (Kadıkalesi Turizm İnşaat Yatırım İşletme) - Hediye Güral (Güral Sapanca Wellness & Convention Center) - Erkunt Öner (Tura Turizm Holding) - Ömer Tosun (İndigo Grup) - Kamil Berk (NG Kütahya Seramik Porselen Turizm) - Mustafa Göçen (Göçay Turizm)

Oya Narin seçimi kazandıktan sonra şu sözlerle birlik mesajı verdi:

 . 'Bundan sonra da güçlerimizi birleştirerek yolumuza devam edeceğiz. Bu kürsüde bulunmam ve konuşmam Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Atatürk'ün bir armağanıdır. Hepinize teşekkür ederim.

Seçimi ilişkin en anlamlı değerlendirmeyi ise TYD'nin eski başkanlarından Tavit Köletavitoğlu yaptı:

. “TYD'nin bu zamana kadar hiç böyle bir genel kurul yapmadı. Bundan sonra da asla böyle bir genel kurul yapmaması gerekiyor. Birlik ve uzlaşma içerisinde hareket etmeliyiz.”

 

Aslında onların tarihi ülkenin ekonomi tarihi

Kurucular Protokolü’ndeki şu cümle ilginçti…

. Türkiye’nin demokratik ve planlı yollarla kalkınmasına ve Batı uygarlık seviyesine çıkarılmasına yardımcı olmak amacıyla kuruldu…

Tarih 2 Nisan 1971… Türkiye’nin en önemli işadamı örgütü TÜSİAD’ın kuruluş protokolü bu cümle de yer alıyordu…

Altında Vehbi Koç, Selçuk Yaşar, Feyyaz Berker,  Hikmet Erenyol, Nejat Eczacıbaşı, Raşit Özsaruhan, Melih Özakat, Osman Boyner, Sakıp Sabancı, Ahmet Sapmaz, İbrahim Bodur ve Muzaffer Gazioğlu gibi iş dünyasının temel taşlarının imzası bulunuyordu…

İşte o TÜSİAD’ın 46. kuruluş yıldönümünü dolayısıyla bir mesaj yayınladı geçtiğimiz günlerde… Mesajdaki şu cümle dikkat çekiyordu:

. Dünya rekabet ortamında güçlü bir demokrasiye sahip, aydınlık ve müreffeh bir Türkiye için birlikte çalıştığımız tüm üyelerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Türkiye’nin en önemli kurumları arasında yer alan TÜSİAD’ın kuruluşundan bu yana 48 yıl geçmişti… Aslında o tarih Türkiye’nin ekonomi tarihi ile örtüşüyor. O günden bu yana neler oldu başlıklarla bir bakalım…

. 1971 yılında kurulan TÜSİAD, Türkiye’nin önde gelen girişimcilerinin ve iş dünyası yöneticilerinin oluşturduğu gönüllü bir iş dünyası kuruluşudur.

. TÜSİAD, üyelerinin temsil ettiği kuruluşlar itibariyle, Türkiye ekonomisinde üretim, katma değer, kayıtlı istihdam ve dış ticaret gibi alanlarda önemli temsil yeteneğine sahiptir.

. Çalışmaları ile rekabetçi piyasa ekonomisi, sürdürülebilir kalkınma ve katılımcı demokrasi anlayışının benimsediği bir toplumsal düzenin oluşmasına katkı sağlamayı amaçlar.

. Genel Merkezi İstanbul’da bulunan TÜSİAD’ın, Ankara, Brüksel, Washington, Berlin, Londra, Paris ve Pekin’de temsilcilikleri bulunmaktadır.

. TÜSİAD odak alanına giren konularda son 10 yıl içerisinde 120 rapor yayımlamış, son 5 yılda 300’e yakın görüş oluşturmuş, 2,500’den fazla etkinlik gerçekleştirmiştir.

. Son 5 yılda BusinessEurope, OECD-BIAC ve B20 ile 200’ün üzerinde etkileşimde bulunarak Türk iş dünyasını küresel platformlarda temsil etmiştir.

 

İşte TÜSİAD'ın ilkeleri ve temsil yeteneği

. Üyeleri 4 bine yakın şirketi temsil eder.

. Bu şirketler yaklaşık olarak; kamu dışı milli gelirin yarısını (yüzde 50) oluşturur

. TÜSİAD dış ticaretin yüzde 85’ini (enerji ithalatı hariç) gerçekleştirir

. TÜSİAD kayıtlı istihdamın yüzde 50’sini (kamu ve tarım hariç) sağlar

. TÜSİAD’ın Ankara, AB – Brüksel, Washington D.C., Berlin, Paris, Londra ve Pekin temsilcilekleri bulunuyor.

. Özel sektörü gönüllülük esasında bir araya getiren ve Türk iş dünyasının sesi olmaya 40 yılı aşkın bir süredir devam eden TÜSİAD, ülkemizin bölgesel ve küresel bir ekonomik güç olabileceğine inançla Türkiye’yi geleceğe taşıyor.

. TÜSİAD insan hakları evrensel ilkelerinin, düşünce, inanç ve girişim özgürlüklerinin, laik hukuk devletinin, katılımcı demokrasi anlayışının, liberal ekonominin, rekabetçi piyasa ekonomisinin kurum ve kurallarının ve sürdürülebilir çevre dengesinin benimsendiği bir toplumsal düzenin oluşmasına ve gelişmesine katkı sağlamayı amaçlar.

. TÜSİAD, toplumsal barış ve uzlaşmanın sürdürüldüğü bir ortamda, ülkemizin ekonomik ve sosyal kalkınmasında bölgesel ve sektörel potansiyelleri en iyi şekilde değerlendirerek ulusal ekonomik politikaları oluşturulmasına katkıda bulunur;

. TÜSİAD türkiye’nin küresel rekabet düzeyinde tanıtımına katkıda bulunur, Avrupa Birliği (AB) üyeliği sürecini desteklemek üzere uluslararası siyasal, ekonomik, sosyal ve kültürel ilişki, iletişim, temsil ve işbirliği ağlarının geliştirilmesi için çalışmalar yapar;

. TÜSİAD uluslararası entegrasyonu ve etkileşimi, bölgesel ve yerel gelişmeyi hızlandırmak için araştırma yapar, görüş oluşturur, projeler geliştirir ve bu kapsamda etkinlikler düzenler.

. TÜSİAD, Türk iş dünyası adına, bu çerçevede oluşan görüş ve önerilerini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) hükümete, diğer devletlere, uluslararası kuruluşlara ve kamuoyuna doğrudan ya da dolaylı olarak basın ve diğer araçlar aracılığı ile ileterek, yukarıdaki amaçlar doğrultusunda düşünce ve hareket birliği oluşturmayı hedefler.

TÜSİAD’ı şu anda bu isimler yönetiyor

. Erol BİLECİK, Yönetim Kurulu Başkanı

. Ali Y. KOÇ, Başkan Yardımcısı

. PARKUR (Parlamento ve Kamu Kurumlarıyla İlişkiler) Lideri

. Simone KASLOWSKİ, Başkan Yardımcısı

. Küresel İlişkiler ve AB Yuvarlak Masası Lideri

. Murat ÖZYEĞİN, Başkan Yardımcısı / Sayman Üye

. Girişimcilik ve Gençlik Yuvarlak Masası Lideri Serra AKÇAOĞLU, Üye

. Ekonomi Politikaları Yuvarlak Masası Lideri Metin AKMAN, Üye

. Sürdürülebilir Kalkınma Yuvarlak Masası Lideri Batu AKSOY, Üye

. Bölgesel Kalkınma Yuvarlak Masası Lideri Esin GÜRAL ARGAT, Üye

. Dijital Ekonomi Yuvarlak Masası Lideri Bahadır BALKIR, Üye

. Sanayide Dönüşüm Yuvarlak Masası Lideri Barış ORAN, Üye

. Yatırım Ortamı Yuvarlak Masası Lideri Mehmet TARA, Üye

. Sosyal Kalkınma Yuvarlak Masası Lideri İdil YİĞİTBAŞI, Üye

. Hizmetlerde Dönüşüm Yuvarlak Masası Lideri Bahadır KALEAĞASI, Üye Genel Sekreter

TÜSİAD Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri ve Sorumlu Oldukları Yuvarlak Masalar (2017-2018 Dönemi)

. Selçuk YORGANCIOĞLU Parlamento ve Kamu Kurumlarıyla ilişkileri

. Özlem ÖZÜNER Küresel ve AB İlişkileri

. Nüket KÜÇÜKEL EZBERCİ Parlamento ve Kamu Kurumlarıyla ilişkileri

. Levent AKGERMAN Sanayide Dönüşüm

. Hüseyin ÖZKAYA Ekonomi Politikaları

. Sina AFRA Digital Ekonomi

. Gönenç GÜRKAYNAK Yatırım Ortamı

. Can YÜCAOĞLU Girişimcilik ve Gençlik

. Emre ECZACIBAŞI Hizmetlerde Dönüşüm

. Cem TÜFEKÇİ Sosyal Kalkınma

. Elvan ÜNLÜTÜRK Sürdürülebilir Kalkınma

. İrem ORAL KAYACIK Bölgesel Kalkınma

Yüksek İstişare Konseyi Başkanlık Divanı Üyeleri (2017-2018 Dönemi)

. Tuncay ÖZİLHAN (Başkan)

. Arzuhan DOĞAN YALÇINDAĞ (Başkan Yardımcısı)

. Nazlı Ümit BOYNER (Başkan Yardımcısı)

. Ömer ARAS (Başkan Yardımcısı)

. Ahmet Agah UĞUR (Başkan Yardımcısı)

. Yavuz CANEVİ (Sekreter)

. Zekeriya YILDIRIM (Sekreter)

Denetleme Kurulu Üyeleri (2017-2018 Dönemi)

Asil Üyeler

. Orhan TURAN

. Mehmet GÜN

. İzel LEVİ COŞKUN

Yedek Üyeler

. Rint AKYÜZ

. Hamdi SAY

. Alpaslan KORKMAZ

 

Haysiyet Divanı Üyeleri (2017-2018 Dönemi)

Asil Üyeler

. Mehmet ŞUHUBİ

. Cem DUNA

. Hülya GEDİK

Yedek Üyeler

. Yılmaz ARGÜDEN

. Ahmet DÖRDÜNCÜ

. Şükrü BOZLUOLÇAY

 

Bugüne kadar kimler TÜSİAD başkanlığı yaptı

Yüksek İstişare Konseyi Başkanları

. Vehbi Koç (1971-1979)

. Nejat Eczacıbaşı (1980-1986)

. Sakıp Sabancı (1987-1989)

. Rahmi Koç (1990-1994)

. Feyyaz Berker (1995-1996)

. Bülent Eczacıbaşı (1997-2000)

. Muharrem Kayhan (2001-2004)

. Mustafa Koç (2004-2010)

. Erkut Yücaoğlu (2011-2014)

. Tuncay Özilhan (2015-)

Yönetim Kurulu Başkanları

. Feyyaz Berker (1971-1980)

. Ali Koçman (1980-1985)

. Şahap Kocatopçu (1985-1986)

. Sakıp Sabancı (1986-1987)

. Ömer Dinçkök (1987-1989)

. Cem Boyner (1989-1991)

. Bülent Eczacıbaşı (1991-1993)

. Halis Komili (1993-1997)

. Muharrem Kayhan (1997-1999)

. Erkut Yücaoğlu (1999-2001)

. Tuncay Özilhan (2001-2004)

. Ömer Sabancı (2004-2007)

. Arzuhan Doğan Yalçındağ (2007-2010)

. Ümit Boyner (2010-2013)

. Muharrem Yılmaz (2013-2014) (4 Mayıs 2014’te görevinden istifa etti. TÜSİAD tarihinde ilk istifadır.)

. Haluk Dinçer (10 Haziran 2014 - 22 Ocak 2015)

. Cansen Başaran Symes ( 22 Ocak 2015 - 12 Ocak 2017 )

. Erol Bilecik 12 Ocak 2017 -…… )

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test