Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Alamanya, Sandık ve Uçakta güvenlik

9.4.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Kısa kısa, beş günlük Alamanya gezimi yazayım. Önce birini 49 yıl aradan sonra olmak üzere 4 apayrı telden çalan eski okul arkadaşımla görüştüm. Epeyce uyum sağlayıp yaratıcı olan Türk gördüm ve bu kadar yıl sonra hiçbir uyum sağlamayanları da. Gerek orada gerek burada nereye koysan inatla yerde otlayan ve öldür Allah değişmemeye yeminli tipleri ve çok olumlu şekilde değişenleri gördüm.

Erdoğan’ın çıkışları her ne kadar diplomasi tarihi açısından ürkütücü ve kısmen turizmimize kanaatimce zarar verici boyutta olsalar da tarihi açıdan birkaç kez karşı tarafın da titreyip veya iki parmağı ile burnunu tutup – kim artık hangisini yaparsa– “Batının” kendi tavrını gözden geçirmesi açısından iyi ki oldular ve gerekliydiler diye düşünüyorum.

İki “hayırcı” ve bir “evetçi” Türk ile epeyce bir süre konuştum. Bundan önce yazdığım yazı ve “hayır” konusunda bir fikir değişikliğim yok ama yiğidin hakkı da yiğide. Hayret ediyorum nasıl değişime dirençli bir türüz insanlar olarak.

OY ve ÖTESİ

Yurt dışına çıkarken istesem bal gibi oy sandığına oyumu atabilirdim. Atmadım. Dönerken yine verebilirdim. Ben burada vermeyi tercih ettim ve iki kez kullanmayı etik bulmadım. Yapan var mıdır? Vardır. Tespit edince ne yapacaksınız? Ne oy verdiğini bilmiyorsunuz ki? TC kimliği ile tespit ettiğiniz kişiye ceza? Oy vermeyene verildiği gibi mi olur? Ben burada “bir zafiyete dikkat çekeyim” dedim.

Seçim sistemini belki oy ve ötesi ile güvenlik açısından tüm dünyaya örnek olacak şekilde ıslah etmemizde ve etik açıdan da “Gerçekçi Seçim Sistemi” yazımda anlattığım gibi, partiler üstü bir şekilde ele almamızda fayda olabilir. Burada illaki parlamentonun öncü olması bile gerekmez. Fikirleşme, tartışma sonunda, “partiler üstü lider sultasına da önlem alacak” seçim kanunu Baroların veya bir iki üniversitenin ortak çalışması halinde bir ürün olarak kamuoyu ve partilerin dikkatine sunulması halinde de olabilir. Fazla hayalperest düşünceler mi?

UÇAKTA GÜVENLİK

Allah için 50 cc’lik kolonya giderken el çantamda idi, kimse ses çıkartmadı. Dönerken 30 cc kalmıştı, uçağa almama izin vermediler.

Ya’hu, iki üç kişi ikişer litre % 60- 70 alkol içeren beş altı iki şişesini Duty free’den alıp uçağa sokabilirler mi; sokabilirler! Sevgili güvenlikçiler, pekiyi, kararlı insanlar bu alkolleri uçak havadayken yakamazlar mı? Yakarlarsa ne olur?

Belki okuyan olur diye yazayım dedim.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test