Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Turizmde yeni problem “Booking.com”

14.4.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ülkemiz turizmi çok sıkıntılı bir durumda. Biraz olsun iyileşmeler peşinde koşarken, hiç yoktan bir bombayı da kendimiz patlattık, çok gerekiyormuş gibi... Ben burada haklı bir tasarruf mudur, yoksa haksız mıdır noktasında değilim. Bu konu birkaç senedir devam ediyor ve yalnız bizde değil, diğer ülkelerde de hukuki ve mali açıdan halledilmesi gerekiyor. Ama bizde anlaşma ile çözülmeye çalışılmadan, pat diye mahkeme kararı ile “Booking.com” yasaklandı. Hem de TÜRSAB tarafından açılan bir dava sonunda. Haklı veya haksız...

Tabii turizm camiası anında ikiye bölündü “acenteler” ve “otelciler” olarak. Bir taraf, yani TÜRSAB, “Booking.com acente değil, vergi de vermiyor” iddiasında; özellikle orta kapasite konaklamaları içeren ve Booking.com yoluyla geliri olan diğer taraf ise rezervasyonların kaybedilmesinden şikayetçi.

Evet, ülkemizden doğan bir kazanç var ortada. Ama elde edenin Türkiye’de şirketi olmadığı için vergi vermemektedir. Doğru, ama bunun baş sebebi mevzuat eksikliği.

Zaten ülkeler arası bir mesele mahiyetinde. Bunun gereken önlemini alırsın, olur biter.

İşi kökünden kapatmanın ve gelecek gelirlere mani olmanın ne kadar doğru, haklı ve haksız olduğunun tartışıldığı bir durumda bence asıl konu; yanlışlık haklı ve haksızlıktan öte, oldubittiye getirip meyve veren ağacı dibinden keserek halledilmek istenmesidir.

 

Online turizm ticareti
Online turizm ticaretinde yalnızca Booking.com yoktur, başkaları da vardır. Bu ticaretin hacmi ise milyarlarla ölçülmektedir. Hukukun üstünlüğü ve memleketin menfaatleri önce gelir, doğrudur, ancak konu ihtilaflıdır. Bunun için bu işin hukuki zemine oturtulması çalışmaları yapılmadan, anlaşmalar sağlanmadan, sırf acentelerden bu iş yapılmadığı ve ülkede şirket kurmadığı gerekçesi ile işi oldubittiye getirmek yanlıştır, zamansızdır.

Türkiye Otelciler Birliği (TUROB), kararın mahkemece kaldırılması girişiminde bulunmuştur. Bakalım ne olacak? Ancak ben kişi olarak, hukuk ve mevzuat eksikliği nedeni ile bir yandan ülke menfaati düşünülürken, aynı zamanda münakaşalı eksikler ve iletişimlerle halledilmesi imkanları olabilecekken, işin tamamen yasaklanmasını pek sağlıklı bulmuyorum.

 

Yapılması gerekenler
Bence TUROB’un itirazı eğer olumlu sonuçlanırsa zarar ortadan bir müddet için kalkar ve sezon rezervasyonlarında aksaklık olmaz. Bu zaman içinde de bir yandan da Booking.com ile müzekereler yapılır, şirket kurmaları istenir. Bir yandan da uluslararası bir konu olduğu için diğer ülkelerin hangi yolları takip ettiği ve ne kararlar aldığına bakılarak bir sonuca varılır.

Şu anda online turizmin pazar hacmi 564 milyar dolardır. Bunun yanında online seyahat pazarı aktörlerinin ciroları ise 160 milyar doların üzerindedir.

Şu an sezon içinde olduğumuzdan derhal kararın kaldırılması, TÜRSAB, TUROB, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı’nın iştiraki ile ortak noktaların tespiti gereklidir. Şirket ile anlaşmaya ve iknaya çalışırken kazançlarına da adil bir vergi getirerek teşvik edici bir ortamın sağlanması, sorunu çözmek adına yapılması en acil olan husustur.

Akıl için yol birdir. İnatlaşma ve ayrımcılık, tek taraflı hareket tarzı, olumluluk değil olumsuzlukların nedenidir.

Hukuk esastır ama hukuki mevzuatın ve ilgili esasların kanunlarla yapılması ve tamamlanması şartı ile. Bizde ise bu eksiklik halindedir.

Tam da Türkiye’de online seyahatin payı Yüzde 15’leri aşmışken bu iş acildir ve sorumluluk meselesidir. Umarım anlaşmalar olur.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test