Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Referanduma bir gün kala...

17.4.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bu hafta sizlere medyada çok az yer almasına rağmen çok önemli bulduğum iki bildiriden ve sokaklarda, medyada, duvarlarda gördüğüm duvar afişlerinden bahsetmek istiyorum.

Birincisi; Demokrat Parti'nin kurucusu, TC.'nin Üçüncü Cumhurbaşkanı Celal Bayar'ın kızı Nilüfer Gürsoy'un Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan tam sayfalık ilanı.

İkincisi; farklı dönemlerde ve farklı partilerde milletvekilliği yapmış, demokrasiye ve çoğulcu yönetime inanan 550 parlamenterin "Ortak Açıklama"sı.

Dr. Nilüfer Gürsoy'dan kamuoyuna: ''Hayır diyorum" başlığıyla tam sayfa yayımlanan ilanından aldığım birkaç cümle şöyle:

"Yine bir referandumun eşiğine geldik. Yine bundan önceki anayasa referandumlarında olduğu gibi 16 Nisan 2017 referandumunda da 'hayır' diyeceğim. Hayır dememin nedenlerini geçmiş dönemlere bakarak açıklamak istiyorum."

1961 Anayasası ve 1982 Anayasası darbe anayasalarıdır. 1961 anayasası bir darbe anayasasıydı. Çok partili rejimi başlatan ve yerleştiren Demokrat Partiye karşıydı...."

"1961 Anayasası referandumunda 'hayır' demek yasaklanmıştı.

"1982 Anayasa referandum sürecinde de 'hayır' denilmemesi için baskı yapılmıştı.

Bugün de 'hayır' diyeceklere amansız bir baskı propagandası sürüyor..."

"Gerçeklerden uzak ve mantıksız söylemler, baskılar darbe dönemlerini hatırlatıyor..."

"Kuşkulu ve endişeli miyiz? Evet, öyleyiz. Aynı zamanda nereden nereye gelindi diye hüzünlüyüz. Ama asla ümitsiz değiliz. Referandumdan yüksek sesle 'hayır' çıkmasını ümit ediyoruz. 'Hayır' diyeceğiz ve hayırlı olmasını dileyeceğiz. Milletimizin sağduyusuna ve vefasına güveniyoruz."

***

'550 Milletvekili Girişimi'nin ortak açıklamasından birkaç cümle;

"Cumhuriyetimizin yüzyıla yaklaşan onurlu yaşamında görev yapan halk temsilcileriyiz. Değişik siyasi düşünce ve inançları paylaşıyoruz. Ortak yanımız parlamenter demokrasiye ve çoğulcu yönetime inanç ve bağlılığımızdır.

Türkiye’miz güçlü, demokrat, insancıl, saygın bir devlettir. Temelinde, halk devrimi, çetin bir bağımsızlık savaşı, emperyalizme isyan, insan haklarına bağlılık ve çağdaş uygarlık isteği vardır."

"Bugün halk oylamasına sunulan, anayasa değişiklik teklifi; tek taraflı, uzlaşmadan uzak, dayatmacı bir siyasi ayrışmayı öngörüyor. Parlamenter rejimden yakınma üzerine kurulu, yaşanan gerçeklere aykırı, anayasa bilimi ile örtüşmeyen bir teklifle karşı karşıyayız..."

"Cumhuriyetin kurucu iradesine, gelmiş geçmiş anayasalara ve bilime aykırı olan bu çok tehlikeli olduğunu düşündüğümüz öneriyi içimize sindiremedik.

Yürekten Hayır diyoruz.

Cumhuriyetin hayırlı yurttaşlarına da inançla bu doğrultuda oy kullanmalarını öneriyoruz."

***

Referandum öncesi sokak duvarlarında billbordlarda tam bir afiş savaşı yaşanıyor...

Her tarafta Cumhurbaşkanının, Başbakanın dev posterlerinden, "Vatan için Evet!", "Millet için Evet", pankartlarından başka bir şey görmek mümkün değil!

Savaşa mı gidiyoruz, yoksa anayasayı, sistemi mi oyluyoruz belli değil!..

16 Nisan'da referanduma sunulacak olan Anayasaya ilişkin en belirgin itiraz konularına da cevaben afişler hazırlanmış.

Muhalefet, "Yargının taraf olmasına hayır" mı diyor;"Bağımsız ve tarafsız yargı için evet", "Yetkisiz Meclise hayır"a karşılık; "Güçlü bir Meclis için evet" pankartları asılıyor. Peki şimdi bunların hangisi doğru, hangisi yanlış? Hangisi gerçek, hangisi yalan?

Gerçeklerin saklandığı, yalanların reklamla satıldığı bir süreç yaşıyoruz.

Seçmenlerin doğruyu bilme hakkına biraz saygı lütfen!

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test