Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Hocam ve kocam!..

21.4.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Öğrencilik yıllarımda, Ankara'da Mülkiye'de okuyan arkadaşlarımın idol bir hocası olarak, Nermin Abadan'ın adını duyardım.  Dersini anlatırken, Prof. Dr. Yavuz Abadan'dan kaynak verdiğinde; "Hocam ve Kocam" dermiş.  Öğrencisi olan arkadaşlarım kendisine büyük saygı duyarlardı. Kısacası altmışlı yılların ortalarında Ankara'da okuyan arkadaşlarımızın büyük değer verdikleri bu hocanın daha sonraki yıllarda kadın - erkek eşitliği konusunda ortaya koyduğu müstesna çalışmalarına tanık oldum. Mülkiye'nin ilk kadın asistanı olan Nermin Abadan hocayla akıp giden yıllar içinde tanışma imkanım da olmadı.

Geride bıraktığımız hafta, aldığım bir davet, yıllar sonra bu müstesna insanı tanımama olanak sağladı.

Sabancı Üniversitesi büyük bir kadirbilirlilik göstererek, Prof. Dr. Nermin Abadan Unat'ı "Jüri Özel Ödülü"ne layık görmüştü. Ben de Müjgan'la birlikte ödül törenine gittim. Ödülünü aldıktan sonra yaşına göre müthiş enerjik bir sunum yaptı.

Göç konusunda yaptığı sunumla bizlere müstesna bir ufuk turu yaptırdı. "Eskiden göçmenlerle ilgili istatistik yaparken, Almanya'da şu kadar Türk, bu kadar İtalyan, şu kadar Yugoslav var, derdik. Şimdilerde ise, şu kadar Müslüman, bu kadar Musevi, şu kadar Hıristiyan diye rakamlara döküyorlar. Din bir üst kimlik oldu. Milliyet, ulusal kimlik unutuldu." Hoca, bunu tehlikeli bir değerlendirme olarak bulduğunu örnekleriyle anlattı. Yeni göç dalgalarına karşı ancak eğitimli, bilimsel düşünme yeteneğine sahip genç kuşaklar gereken önlemleri alabilecekler, derken var olan nüfusa gelişme olanaklarının sunulmasının önemini de vurguladı.

Gene Hoca, Avrupa'da tarihsel bir husumeti canlandıran İslam dinine mensup göçmenlere karşı açıkça "İslamofobik" bir davranış oluştuğunu anlatırken, ABD'de de izinsiz göç yolu ile gelen Meksikalı ve Latin kökenlilere karşı ırkçı yargıların yaygınlaşmasından verdiği örneklerle, göçmenlerin çaresizliğini mükemmel bir üslupla ortaya koydu.

Nermin Hoca bir saate yakın muhteşem konuşmasını, Büyük Atatürk'ün bizlere kazandırdıklarıyla tamamladı. Uzun alkışlar sonrasında sahnede Sabancı Üniversitesi Rektörü Ayşe Kadıoğlu ve arkadaşlarıyla güle oynaya hatıra fotoğrafı çektirmelerini keyifle seyrettik. Geç de olsa bu değerli Türk akademisyenini yakından görüp tanımamıza fırsat sağlayan ve kendisine gösterdiği yüksek vefadan dolayı Güler Sabancı'nın şahsında Sabancı Ailesine de minnettarım.

Türkiye yaşayan değerlerine sahip çıktıkça, ülkemizin uygarlık çıtası daha da yükselecektir.


Prof. Dr. Ayşe Kadıoğlu ve Güler Sabancı, Nermin Abadan Hocayla konuşması sonrasında...Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test