Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türkiye artık sırat köprüsünde

21.4.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ülkemizde bir referandum daha yaşadık. Biraz gürültülü bir sonuçla kamuoyu hareketlendi. Sonuçta ne olur derseniz; kamuoyu “Evet” sonucuna “Kabul” diyecek ve gittikçe soğuyacaktır. Tabii bu iş öyle çabuk olamayacak. Zira AB ülkeleri de bu işin peşinden “AGİT” değerlendirmeleri ile bir hayli konuşmaya devam edecektir.

Burada bir ölçüde bugünün sonucu değil; bir müddettir devam eden Türkiye-Rusya, Türkiye-AB ülkeleri ve biraz da Türkiye-ABD ilişkilerinde devam eden hitap ve diplomasi lisanı ile sınır ve Kürt koridoru ihtilaflarını ele alacağım.

Her şeyde olduğu gibi bu referandum anlaşmazlığı da  zaman içinde bir şekilde sonuca ulaşacaktır. Bu sonucun olumlu olması temennisindeyiz.

Ülke içinde yüzde iki farkla sonuçlanan “referandum” münakaşaları devam etmekle kalmayacak, buna erken seçim ve değişimin öncelikli iki maddesinin yürürlüğe girmesi ile başlayacak “partili cumhurbaşkanı” değerlendirmelerinin uzayıp gitmesi, gündemi işgal edecektir.

Muhalefet için kendi cephesinden bunun uzayıp gitmesi, iktidar için ise iki yıllık dönemde sonuç üzerindeki değerlendirmeleri ve gelecek seçim hazırlıkları gündemde olacaktır.

Burada iki ihtimal bulunmaktadır. 2019’a kadar beklenmesi veya “erken seçim” kararı alınması... Bendeniz, erken seçime ne kadar zorlansa da AKP’nin buna olur diyeceğini sanmıyorum.

 

Asıl zorluklar neler?

 

Türkiye’nin problemleri bir, değil bir çoktur. Öncelikle sınırlarında harp hali ve değişimler yapılmaktadır, ekonomi yönünden Rusya ve AB ülkeleri ile problemlerin yanında, Avrupa Birliği’ne girip girmeme konusu bacayı sarmıştır.

Seçim sonrası konuşmalarda cumhurbaşkanı maalesef iki şekilde, hem olumlu yönleri ve hem de olumsuz yönleri bulunan konuşma ve uluslararası değerlendirmeler yapmaktadır.

Mesela, “idam” konusu... Bence bu bir iç siyaset hamasetidir. Bunun olması mümkün değildir. Çünkü dünya ve özellikle Batı ülkeleri, bu sonuçla “TÜRKİYE’Yİ” tamamen dışlayacaktır.

Bu arada Amerika’nın yeni cumhurbaşkanı Trump ise yakınlaşma sinyali vermektedir. Sebebi, Türkiye’nin Rusya’ya kayma riskini ortadan kaldırmaktır. Eğer bu anlaşma olursa, bunun güney sınırlarında bir “Kürt koridoru” esas konusu da bir zaman için kapanabilir. Tabiatıyla iş biraz düzelme yoluna girdiği gibi AB ülkeleri ile ilişkiler ve giriş konusu da olumlu bir düzeye varır. Bunu Amerika da isteyecektir.

Çünkü ortak menfaatler bundadır.

Tabii bunun Rusya tarafına akislerinin nasıl olacağına gelince, burada soru işaretleri vardır.

Türkiye’nin asıl sorunu, bu iki dünya gücü arasındaki izlediği strateji ve aldığı kararlarla kuracağı dengenin ortak kabul görmesidir.

 

Çok önemli sıkıntımız

 

Türkiye’nin bir diğer iç ağrısı ise Müslümanlık değil, Muhafazakarlık değil, “TİCARİ İSLAMCILIĞIN” alıp yürümesi, içte ve dışta yadırganması ve kabul görmemesidir.

Bunun çaresi ise biraz da “ATATÜRK DÖNEMİNİN” ayarları ve dengelerine dönülmesindeki isteğe bağlıdır. 

İşimiz zordur, “ORTAK AKIL” gündeme  gelmelidir. Madem ki bir başkanlık rejiminin kabulü olmuştur, bütün işin ana noktası cumhurbaşkanımızın tercihleri ve kararlarının doğru dengelerde yürütülmesindedir.

Bunun içinde kendisi “bakanlar kurulunu” atarken ve beraberindeki “DANIŞMANLARINI” bugüne kadar ki eksiklikleri tamamlayacak bir tecrübe, birikim, uluslararası uzmanlardan “Mesela Emekli Büyükelçilerimizden” istifade etmek tercihini gösterirse, bir nebze olsun işler yoluna yavaş yavaş girebilir.

Ekonomi ve dış ilişkiler hemen bir tek hareketle ve kararla düzelmez, uzun ince bir yoldur. Haklılık esastır, ancak bundan da önce strateji, ortak kırmızı çizgilerimiz ve tedbirlerimizin yanında diplomasinin ve dış politikanın gerektirdiği üslup ve hitapların zarafet ve kurallarına öncelik verilirse işimiz kolaylaşır.

Bugünün yanlışları ortadadır ve sonuçları açıktır. Bunlardan dönerek Rusya ve Amerika ile AB ülkeleri arasında hassasiyetle olumlu ilişkiler kurulabilirse ki başka çaremiz yoktur, ferahlayabiliriz.

Ancak bugünün değerlendirme, üslup ve hitap yanlışları devam ederse korkarım ve kaçınılmasını elzem görürüm. Bekleyip göreceğiz...

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Abdulaziz Ediz

24.04.2017 - 22:31
Güman Abi çok teşekkür ediyorum inşallah anlaması gerekenlere bu mesajlar gider saygilarimla
Yazarlar
Website Security Test