Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

15 gün önce demiştim ki: Kaybetse de “Hayır” kazandı!

21.4.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ben bu satırları yazarken (5 Nisan Çarşamba, saat 8.30), 16 Nisan gecesine kadar 11.5 gün var; o gece “sandıktan hangi sonuç çıkarsa çıksın”, bana göre “Hayır” kazandı!..

Evet, “Evet çıksa da”, diyorum ki; “Hayır kazandı!..”

Zira milletlerin, devletlerin tarihinde “bir gün, bir gece”, dahası bir ay, bir yıl, 3 yıl, 10 yıl, hatta “bir lahza bile değildir!..”

O gece ve sonraki günlerde, “Evetçiler” bayram yapacak, nutuklar atacak, “Türkiye’nin geleceğinin ne kadar parlak olacağını” anlatmaya, Türk bayraklarını, AKP flamalarını sallamaya devam edeceklerdir. Elbette buna “insan” olarak da, “siyasetçi” olarak da hakları vardır, zira “bunca ağır bir mücadeleden sonra sandıktan istediklerini alarak” çıkmışlardır.

Amma, “kazananların” görmeleri, anlamaları ve unutmamaları gereken bir “olay gerçekleşmiştir”, aynı süreçte; “Hayır” yenilmiş olsa da “kazanmış olarak çıkmıştır” yarıştan ve “bunda da “başrolü bu referandum oynamıştır, ‘Evet’ ile sonuçlanmış” olsa bile!..

Arkasında devlet olmadan, hükümet olmadan, vali olmadan, kaymakam olmadan, Cami olmadan, medya olmadan ama karşısında bütün bunlar “hem de OHAL’li” olarak varken, onlarca milyon Türk vatandaşı, hem de “bilinçli olarak” bir araya gelmiş, “tek adamlı bir rejim önerisine karşı” Demokrasi meydanında birleşmiştir, Türkü, Kürdü, Çerkezi, Lazı, Boşnağı, CHP’lisi, MHP’lisi, DP’lisi, ANAP’lısı, Vatan’lısı, hatta bir kısım AKP’lisi, Sünnisi, Şiisi, Alevisi, Bektaşisi, Ateisti, Şamanisti, Hristiyanı, Musevisi, genci, ihtiyarı, kadını, erkeği, kentlisi, köylüsü, muhafazakarı, liberali, sağcısı, solcusu ile. Kısacası “bir araya gelmesi mümkün olmayan” milyonlarca insanı, “bu Referandum” çok açıktır ki, “Çadırının altında toplamış” ve bir araya getirmiştir!..,

“Bu tablo”, yarınların Türkiye’sinde en az, “bir Pirrus Zaferi kazanmış olan” Evet’in sonucunun ülkeyi etkilemesi kadar etkileyecek bir resmi içermektedir ve Evetçiler başta “hiç kimse” bu gerçeği aklından çıkarmamalıdır!..

Bu tablo, Atatürk’ün, Cumhuriyet’in, Demokrasinin korunmasında ve savunulmasında Türk insanının “bilinçlenme düzeyinin ne kadar arttığının” ve bu artış için de “bu referanduma ne kadar teşekkür edilse az olacağının” da göstergesi olmuştur; yaşayıp göreceğiz!..

*******

Bilmem ki, Referandumdan sonra, “şaibeli oldukları” iddia edilen bir oylamanın “hukuki ve siyasi olarak” nerelere taşınabileceğini beklemek ve görmekten öteye, oylama sonucu için, “başka bir yorum yazmama” gerek var mı?..


Ayrımcılığın sonu!..

Buyrun, burası Lübnan; bir zamanlar Arap Dünyasının Paris’i idi, bu kent.  Şimdi “dini ve etnik ayrımcılığın, ayrımcılığın iç savaşa dönüşmesinin” sadece doktor levhalarını bile ne hale getirdiğinin resmidir, yukardaki görüntüler; “mezhepler” bile yazılmış! Allah hiç bir ülkeyi ayrımcılığın pençesine düşürmesin!..(Teşekkürler, sevgili kardeşim Serpil Gogen)

Geçmişola!..

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “referanduma bir gün kala” uyandı; “Cumhuriyetin yıkılacağını, eyaletli federal devletin kurulacağını” yıllardır yazanların bugün geldikleri “bakanlardan daha etkili” kabul edilen “Beştepe baş danışmanlığı” makamlarında bile “bu görüşlerini açıkça tekrarlamalarının, ülkücüleri düşündüreceğini” söyleyiverdi.

Hani bir söz vardır; “Bad’el harab – ül Basra” derler; tam da öyle oldu; “Bad’el harab – ül MHP”; yani, “MHP harap olduktan sonra!..”

Sözün Özü

Siyaset, sadece “bugünü yaşamak” değil, “dünden” ders alarak, “geleceği” görebilmek sanatıdır. Bu sanatı layıkı ile icra edemeyenler, politikanın karanlık labirentlerinde yok olup giderler!..

O günden bugüne!..

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na, “memleketi” Tokat’ta “sürpriz” bir hediye verilmiş; okuduğu Erbaa Hakimiyeti Milliye İlkokulu'ndan 1960 yılı mezuniyet diploması. Diplomada,“matematik; pek iyi, yazı; orta!..”

Başkan’ın “başkanlık karnesi” de, “57 yıl önceki” diploma notlarına uygun; “büyük alt yapı yatırımlarını gerçekleştirmesine rağmen, hesabını kitabını çok iyi yapıyor, “borçsuz, örnek ve ödüllü” bir belediye yarattı; yani, “Matematik / Hesap, gene pek iyi!..”

Amma… “Bu tablonun satışı” pek parlak değil, “beyaz yakalı şehirli takımı”, dahası “iri ve dişli” pek çok CHP’li onu durmadan eleştirip duruyor; yani, “Yazı, hâlâ orta!..”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test