Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

AB bizi anlamadı, biz de onu anlamadık

28.4.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

16 Nisan haftasında sınırlı harekete sahip olan piyasalar Fransa seçimlerinden daha fazla etkilenmiş görünüyor.

Faşist eğilimlerin yükseldiği Avrupa; ırkçı ve Avrupa birliği karşıtı söylemleriyle öne çıkan Marine Le Pen’in neden ikinci tura kaldığını sorgulamak yerine parlak çocuğun cumhurbaşkanlığını şimdiden kutlamayı tercih etti.

Euro, dolar karşısında değer kazandı, Avrupa borsaları adeta bayram yerine döndü.

Bizim borsamızda bu coşkuya ortak oldu; Dolar önceki hafta söylemiş olduğumuz 3,59 desteğine geriledi, Merkez Bankası’nın da omuz vermesiyle 3,59 desteği aşağı yönlü geçildi.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Türkiye’deki demokratik kurumların işleyişi konusunda yapılan oylamada Türkiye’nin 2004 de çıkmış olduğu siyasi denetim sürecine geri dönmesine karar verdi.

Bu bizim açımızdan kabul edilemez olmakla birlikte, karşılıklı güvensizliğin ve arabozucuların bizi getirdiği son noktadır. Herkesin istediği duruma doğru hızla yol almaktayız. Avrupa Birliği bizi birlik dışında nasıl bırakabileceğini keşfetti, FETÖ darbecileri ve PYD destekçiliği ile çılgına çevirdiği Türkiye’ye son altın vuruşu yapmaya hazırlanmaktadır. Türkiye de ise “almazsanız almayın”, “bizi istemeyeni biz hiç istemeyiz” tavrı hakim olmaya çoktan başladı bile. Bazı kararların faturasını ödemek için ceplerin dolu olması gerektiğini herkes bilir. Bu Avrupa Birliği için de geçerlidir. Bizim açımızdan ise fakir fakat gururlu filmini izlemeye toplumda kimsenin tahammülü olduğunu zannetmiyorum.

Merkez bankası GLP (geç likidite penceresi) faiz oranlarını 50 baz puan arttırarak 12,25 seviyesine çıkarttı. Bizimde geçen haftalarda işaret ettiğimiz enflasyondaki tablonun bozulduğuna işaret ederek parasal sıkılaşmanın güçlendireceğini söyledi. İç talep ve ihracat yönlü olarak da ekonomik aktivitenin artacağını beklediklerini açıkladı.

 

Doların yönü

 

Dolar referandum ertesindeki mahcup ve kararsız geri çekilme hareketini Fransa  ve merkez bankasının GLP faizini artırma kararının ardından düşüşünü hızlandırdı.

Kalıcı hale dönüşmesi içerde yapısal değişikliklerin hayata geçmesiyle mümkün olacaktır. Bu hareketin şimdilik konjonktürel bir geri çekilme hareketi olduğu fikrimizi değiştirebilecek yeni bir durum söz konusu değildir. Şimdilik 2,90 ila 3,90 yükseliş hareketinin teknik düzeltmeleri olarak kalması yüksek ihtimal dahilindedir. Belli bir dar banda sıkışan kurun önünü görmek adına iş dünyasına büyük katkı sağlayacaktır.

3,52 seviyesi önümüzde kuvvetli bir destek olarak karşımıza çıkıyor. Bu seviyeler alım düşünen kişiler için uygun olabilir. Bu seviyenin haftalık kapanış olarak altında kalınması seviyenin kırılması anlamına geleceğinden düşüş hareketini derinleştirebilir. 3,43 hatta 3,26 seviyeleri, potansiyel hedefler olarak karşımıza çıkar.

 

 

Bist tarihi seviyeleri test etti

 

Bist 100 endeksi 22.05.2013 tarihinde 93,398’i görerek elde ettiği tüm zamanların en yüksek seviyesi rekorunu, 26.04.2017 tarihinde 95,038 seviyesini görerek kırdı.

Piyasalarımız için 4 yıl sonra gelen bu seviye bizim için önemlidir.

Bu seviyenin korunması yeni para girişlerine ve yaşanacak pozitif gelişmelere bağlı olacaktır. TL bazında yakalanan bu seviyenin dolar bazındaki karşılığı 26,650 dolardır.

Dolar bazında Bist100 tarihi zirvesi ise 50,860 dolar seviyesidir, bugünkü kurdan hesaplandığında 181,061 seviyesine denk gelmektedir.

Dört yıllık enflasyonu ortama %8 kabul ettiğimizde endeksin 123,285 seviyesine gelmesi ancak 4 yıllık zamanı telefi edebilecektir.

Kısacası gelinen seviye değerlidir ancak hiç Bir şeyin tam karşılığı değildir, gelinmesi gereken seviyelere ulaşabilmek için atılması gereken çok adımlar vardır. Yabancıları ve yerli yatırımcıları ikna edip piyasalar çekmek bugün daha zordur bunun için dünden daha fazla şeyler yapmak gerekecektir. Sağlıkla huzurla kalın

* * *

Kazananlar hiç pes etmez, pes edenler hiç kazanamaz.


 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Yeryüzündeki Dünya

01.05.2017 - 20:46
Elinize sağlık Murat Bey.Saygılar.
Yazarlar
Website Security Test