Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Nereden nereye!..

28.4.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Son yıllarda "Nereden, Nereye!.." sözcüğü özellikle iktidardaki siyasetçilerimiz tarafından sıkça kullanılır olmuştu!

Televizyondan , ya da mitinglerdeki yüksek platformlardan halka seslenişlerinde ne yapar, ne eder lafı eskiden sorun olup da bugün sayelerinde çözülmüş görünen bir konuya getirip, bir ellerini de sallayarak ve kelimeleri uzatarak, "neredeeennn nereye" derlerdi.

"Neydi o hastane kapılarında yığılmalar, kuyruklar?.. Şimdi öyle mi, aç bir telefon… Nereden nereye(!)... "

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi bir karar aldı. Türkiye'yi Konsey üyesi olmaktan kaynaklanan insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü alanlarındaki yükümlülüklerini yerine getiremediği gerekçesiyle, 13 yıl önce çıktığı "denetim sürecine" tekrar geri aldı!

Endişe ile beklediğimiz Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM)'nin bu kararı aslında pek de beklenmiyor değildi.

Son yıllarda Türkiye'de insan hakları, demokrasi, hukukun üstünlüğü alanlarında yapılan yanlış uygulamalar, OHAL'in olağan hale dönüşmesi, ifade ve toplanma özgürlüğüne uygulamada getirilen kısıtlamalar, dış politika dilinin diplomasi nezaketinden uzaklaşıp sokak kavgaları ağzına dönüşmesi, nezaketten uzak bir üslubun siyasete hakimiyeti, AB'den yükselen karşıt sesler... Venedik Komisyonu'nun anayasa değişikliklerine ilişkin raporuna ve AGİT gözlem heyetinin, referanduma ilişkin ön bulgularına yönelik eleştiriler, AKPM'de büyük öfke ve tepkilere neden olduğu anlaşılıyor.

Artik her iki tarafta da aklıselim kaybolmuş, iş bilek güreşine dönmüşe benziyor..

Üzüntü ile 13 yıl önceki o günlere döndüm. 2004'de Türkiye'nin gerçekleştirdiği reformlar sayesinde "denetimden çıkacağı, tam üyelik müzakerelerinin başlayacağı" haberleri ile sevindiğimiz o yıllara, "AB'nin yolu açıldı" diye kutlamalar yapılıyor, borsa rekor kırıyor, dolar düşüyordu. 600 milyar dolar sermaye girişi öngörüleri ile yabancı basında, "Türkiye büyük ekonomi olma yolunda" yorumları yapılıyordu.

Bugünün iktidardaki siyasetçileri haklı olarak o günü ve katılım sürecini, "Cumhuriyet'in kuruluşundan sonra en büyük modernleşme hamlesi" olarak değerlendiriyordu...

Ve şimdi AKPM'nin bu kararı ile Türkiye AB ilişkileri 2004 seviyesine geri çekildi.

Neredeen nereyee!

On üç yıl önce kutlamalar eşliğinde, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nin denetiminden çıkan Türkiye bugün, insan hakları, demokrasi, hukukun üstünlüğü alanlarında yaptığı yanlışlar nedeni ile tekrar "denetim süreci"ne geri alınıyor. Sonuçta Türkiye'yi Avrupa Birliği ilişkilerinde ikinci lige düşüren bir karar alınmış oldu. Bu karar mutlaka Avrupa Parlamentosu'nda da tartışılacaktır ve Türkiye ile ilgili adımlar atılacaktır.

Buna siyasi açıdan "üçüncü Viyana bozgunu" demek doğru olur mu bilmem ama, Avrupa Konseyi'nde bir üyenin denetimden çıktıktan sonra yeniden denetime alınması şimdiye kadar hiç uygulanmamış bir ilk örnektir!..

Peki şimdi ne olacak? Denetim süreci nasıl işleyecek?

Türkiye hakkında bir rapor hazırlanması için muhtemelen iki yeni raportör belirlenecek. Bu raportörler Türkiye'de temaslarda bulunacak ve sonuçta bir yol haritası belirleyecek. Bu raporda denetim sürecinden çıkmanın da şartları mutlaka detaylı bir şekilde belirlenecek.

Bütün bunların yapılması tahminen bir yılı bulur. Bundan sonra bu süreçten hangi hızda çıkılacağı ise hükümetin atacağı adımlara bağlı olacak.

Türkiye önceki denetim surecinde 8 yıl kalmıştı.

Bakalım bu denetim surecinde kaç yıl kalacak!..

Neredeen nereyee!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test