Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Proje bazlı desteklerde devlet kesenin ağzını açtı

28.4.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Son yıllarda parabolik eğri çizen reel sektör yatırımlarını tekrar yukarı doğru ivme kazandırmak için devlet farklı kurumları ve enstrümanları ile yatırımcıları destekliyor. Ekonomi yönetimi bir yandan KOSGEB, KGF gibi kurumları aracılığı ile yatırımcıları desteklerken vergi idaresi de yeniden yapılandırma, erteleme ve genişletilen muafiyetler ile aynı kesimin vergi yükünü hafifletmeye çalışıyor. Sonuçların makro ekonomik göstergelere yansıması zaman alacak ama devletin, tedirginlikler ile anılan yatırım ortamını hareketlendirmesi sadece ekonomiyi değil tüm kesimleri ilgilendiriyor. Özellikle son aylarda yeni zirveleri test eden işsizlik ve daha önemlisi genç işsizlik oranının aşağıya çekilmesi gerekiyor. Yeni istihdamın tek yolu da yatırımdan geçiyor. Bu nedenle yatırımcılara yönelik devletin desteklerini önemsiyoruz.

Devletin yatırımcıları fonladığı farklı enstrümanları var. Ancak bugüne kadar yaygın uygulanmayan ‘proje bazlı’ destekler son dönemlerde yatırımcılara kapsamı ‘alışılagelmedik’ boyutlarda katkıyı vaat ediyor. Dünyada olduğu üzere ülkemizde de girişimcilere devlet yardımları belli koşullara bağlıdır ve kapsamı net sınırlar ile çevrilidir. Ancak son gün ve haftalarda Ekonomi Bakanlığı’nca verilen ‘proje bazlı’ desteklerin içeriği, devletin adeta tüm imkanları ile yatırımcıları korumaya aldığını düşündürecek nitelikte.

Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile onanan bazı destekleri görünce bu nitelendirmeyi yapma ihtiyacı duyuyorum. Bu yeni teşvik anlayışı ile sermaye oranına veya sektörel/bölgesel kısıtlara bağlanmayan bazı projeler, hem sermayelerinin üstünde fonlanmasını, çok yüksek limitlerde kredilendirilmesini ve sınır olmaksızın her türlü vergiden muaf olmasını dahi kapsayabiliyor.

“Devlet, bu içerikle yatırımları desteklemeli mi?” sorusu farklı bir tartışma konusu olmakla birlikte Bakanlar Kurulu’nun son dönem teşvik kararlarının geleneksel devlet desteği algısından çok farklı olması bir yandan umut diğer taraftan kaygı konusu. Desteklerin doğru yatırımlara rasyonel koşullarda verilmiş olması kaygılarımızın gerekçesini oluşturuyor. Yatırımların, özellikle ‘proje bazlı’ yatırımların tüm devlet imkanları ile desteklemiyor olması yatırım ortamının canlandırması ise temel umudumuz.

Ekonomi Bakanlığı’nın limiti olmayan destek anlayışının tüm yatırımcıları kapsayacak şekilde artarak devam etmesini ilgi ile bekliyor olacağız.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test