Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Aziz Kocaoğlu’nu dinlerken tespitlerim...

28.4.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

GÖZLEM Gazetemizden Sayın Çetin Gürel ve Öcal Uluç ile beraber geçen gün,  İzmir Büyükşehir başkanımız Aziz Kocaoğlu ile uzun bir beraberliğimiz oldu. Yapılan konuşmalarda tabii ki, Sayın Başkanın çalışmaları soruldu ve cevaplar alındı. Gazetemizde yayınlanan röportajda bunlar sırası ile var. 

Ben ise bu konuşmalardaki bazı önemli saydığım konulardaki tespitlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Şu bir gerçek ki Sayın Kocaoğlu, bütün mütevazılığının arkasına sakladığı nitelik ve çalışmalarında, çok planlı programlı ve “3-Ç” prensibinin inanışında, kendisini bu üç devrelik belediye başkanlığı döneminde fevkalade yetiştirmiş bir “başkan.”

Konulara çok hakim, bütün konuları tek kelime ile hazmetmiş, irticalen şehrin her bir noktasına ilişkin meselelere ve çalışmalardaki detaylara hakim.

Öncelikle bilime ve plan programa çok önem veriyor.

Büyük projelerde, İzban, Metro, İnciraltı, Tramvay, Körfez çevresinin düzenlenmesi, otoyollar, vs. hepsinde tek tek detaylarda ihtisas komisyonlarına emanet ederek bilimsel ve teknik araştırmalardan geçtikten sonra tatbikata geçen bir insan.

Ekonomi tasarrufu ön planda; işte "Monoray" projesi... Sonunda fizibil olmayınca derhal dönüş yapması ve israfı önlemesi tenkit değil, takdir edilecek bir hareket olarak yöneticilerde pek rastlanmayan bir tercih adamı. Gelelim birkaç önemli konuya...

 

İnciraltı planlaması

 

İzmir’de İnciraltı bölgesi, hemen hemen Alsancak kadar veya daha büyük bir alanı kaplıyor. Ne yazık ki tam faaliyette olmayan ve termal imkanlarının ve sağlık turizminin şahlanacağı alanı geç kalınmış bir mesele olarak görüyor ve sonuç alma aşamasında bir insan. Göreceksiniz, engellenmez ve önü açılırsa İzmir’de bu planlama, oteller, sağlık tesisleri ve termal alanları, sahil düzenlemesi ve eğlence ile yeme içme tesisleri ile adeta yeni bir İzmir’in cazibe müjdecisi olacak.

Burada şu an iki üç tesis var, tedavi merkezi var. Ancak her biri başka yönetimde ve kifayetsiz durumdalar. İlk etapta Vilayete ait olan iki tesisin, Balçova Termal ile Kaya Termal’in birleştirilmesi gerek. Çünkü bu bir entegre alan ve bunu yapmak, eksikleri tamamlamanın başlangıcı olacaktır. 

Vali Bey, ne olur bu işe el atınız. Bu bir.

 

Tramvay olayı...

 

Karşıyaka’dan başladı; Güzelyalı ve Alsancak devam edip gideceği duraklar. Başta şikayetle  konuşanlar, şimdi Karşıyaka’da işin başlamasından sonra memnuniyete döndü. Ne de olsa sabırsız bir milletiz vesselam... Benim İstanbul’daki tahsil yıllarımda hayatım hep tramvaylarda geçti, çok severim. Göreceksiniz, ‘daha daha’ diyerek devam edecek bu iş. Biraz sabır...

Körfez sahil düzenlemeleri 60’a yakın mimar, şehirci ve mühendisin çalışmasıyla hazırlandı ve hızla ilerlemekte. Adeta bir gerdanlık olacak İzmir’e...

Otoyollar, tüneller, tarım çalışmaları, çiçeklendirmeler vs  vs.

İnanın dinlerken yoruldum ve çok duygulandım. Bu çalışmalar, dönem sonuna kadar İzmir’i adeta tanınmayacak şekle sokacak. Bu çalışmaları ile Sayın Kocaoğlu, soğukkanlı, hesaplı, ileri görüşlü ve bence biraz aşırı “MÜTEVAZI” kişiliği ile İzmir’e adını yazdıracak.

 

Uluslararası yorumları...

 

Bu arada Türk siyasetinde geçmiş, gelecek ve hali hazırdaki uluslararası ilişkileri yorumlayışındaki isabet ve geniş tespitler de bu karşılaşmamızda benim ilk defa dinlediğim ve çok beğendiğim ifadeleri olarak tespitlerime geçti.

Türkiye'nin Doğu ve Batısı ile, Kuzey ve Güneyi ile, komşu devletlerle, geçmiş ve gelecek ile, şimdiki ve tarihsel olarak devam eden sorunlarda büyük bir vukufun izlerini gördüm.

Bir başka sefer kendisine diplomasi hayatımın tecrübelerini de aktaracağım bir karşılaşmam olsun isterim...

Sonuç... İzmir gerçek bir Büyükşehir Başkanı ile yönetilmektedir. Bilinçli, temkinli, ekonomi bilir, uluslararası tespitleri sağlıklı, plancı ve ihtisasa saygılı bir insan...

Bir başka niteliği daha var, o da ender siyasetçide görülen, sabır, zarafet ve ileri görüşün yanında, gerçek bir dost tavırlı, ayrımcılık yapmayan bir kişilik sahibi, ufak işlerin değil insanı değil, geniş bir gelecek planlamacısı... Ekonomist, yerel yönetici ve DEVLET adamı...

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Tayfun Karabulut

29.04.2017 - 08:39
İnciraltı Şehrimiz için bir mücevher. Ancak bugün hak ettiği değerde yıllarca olamadı ve Kent Ormanı karşısı BEŞ MİLYON M2 alan kamuya faydasız bekledi..İnciraltı doğru bir planlama ile İzmir ve Ülke ekonomisine ciddi katkı sağlayacak konumdadır.Uzun yıllardır planlama bekleyen biz toprak sahipleri olarak,Şehrin faydasına olacak(Gökdelen imarsız ve çevreci) her planın yanında olacağız.Bu bizlerin gerçek İzmir'i seven çevreciler olduğumuzun ispatıdır.Yeni süreçte Başbakanımız Sn.Binali Yıldırım ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn.Aziz Kocaoğlu'na güvenimiz tamdır. İzmir'in büyümesi için yıllarca katkı koyup,takipçisi olan Gözlem gazetesine ve güçlü kaleminize çok teşekkür ederiz.
Yazarlar
Website Security Test