Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Arkeolojik kazılara destek

5.5.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Geçtiğimiz günlerde, “The Telegraph”, “Daily Mail” gibi İngiliz gazeteleri Urfa’daki Göbeklitepe kazılarında önemli bir keşif yapıldığını duyurdu. Edinburgh Üniversitesi araştırmacıları, yaklaşık 13 bin yıl önce dünyaya kuyruklu yıldızın çarptığı şeklinde bilim çevrelerinde ileri sürülen savın,  “akbaba” dikitinin üzerinde betimlendiğini ileri sürüyor.  Bilim çevrelerinde geçerliliği tartışılsa da, Göbeklitepe’deki anıtlarda bulunan taşlar üzerindeki bazı şekillerin, uzaydaki takımyıldızları gösterdiği belirtiliyor. Gizemi gittikçe yaygınlaşan Göbeklitepe “tapınağı” böylece, bir kez daha dünya çapında gündeme geldi.

Türkiye’de yalnızca Göbeklitepe yok. Onlarca antik kent, tarihi mirasımız olarak araştırmaların derinleştirilmesini bekliyor. İlgili Bakanlık bunca değerli mirası yeterince değerlendirebiliyor mu? Ne gezer!

Türkiye’de yabancı arkeologlar tarafından yürütülen 40’a yakın kazı var.  Kazı yapan Türk arkeologlar da maddi sıkıntılar içinde. Ekonomik nedenlerle kazı alanları daralıyor, iyileştirme (restorasyon) çalışmaları yapılamıyor. Antik kentlerin bulunduğu  yöreler gerektiğince korunamıyor... Kazılara yeterli maddi ve manevi destek verilmiyor... Siyasi nedenlerle kazı başkanlığı etkisiz hale getiriliyor... Bu olumsuzlukların giderilmesi şart!

 

Kazılara siyaset girerse
Side Antik Kenti kazılarının başkanı Prof. Dr. Hüseyin Sabri Alanyalı, “Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan gelen bütçemiz çok düştü. Geçen yıl ile kıyaslarsak yaklaşık 3’te 2 oranında düşüş var. Bu nedenle yapmak istediğimiz bazı çalışmaları mecburen erteliyoruz. Ödeneklerdeki düşüş Antalya’da devam eden bütün kazı bölgelerini etkiledi. Alanya Kalesi, Side, Aspendos, Perge, Olympos, Arycanda, Myra, Aziz Nikolas, Patara, Xantos ve Hacı Musalar’da yapılan ve bizim arkadaşlarımızın başkanlık ettiği kazıların tamamında ödenek sıkıntısı var” diyor.

Durdurulan kazılar arasında Avusturya Arkeoloji Enstitüsü tarafından 100 yılı aşkındır sürdürülen Efes antik kenti kazıları da var. Yine Avusturyalı arkeologların  Antalya’daki Limyra antik kenti kazıları da durduruldu.

Restorasyonların birden bire yarım kalmasının eserlerin tahribinden başka bir sonuç vermeyeceğini söyleyen arkeolog Prof. Dr. Mehmet Özdoğan, “Arkeofili” dergisine yaptığı açıklamada şunları vurguluyor:

“Efes ve Lymra kazıları, Avusturya hükümetinin gerçekten tatsız davranışlarına karşı bir hareket olarak durduruldu. Ancak, politikacıların hatalarını bilim insanlarının ve bilimin ödememesi gerekir. Ayrıca ülkemizde çalışan yabancı bilim insanları doğrudan bu ülkeye katkı yapıyorlar. Efes’in Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmesi de onların yaptığı katkıların bir sonucu… Zararlı çıkan onlar değil, biz oluruz. Yani, cezayı kendimize veriyoruz.”

 

İBB yüz güldürüyor
Tarihi mirasımızı korumakta siyasi iktidarın gösterdiği bu olumsuz havaya karşın Büyükşehir Belediyesinin katkıları İzmir’de ters yönde bir akım yaratıyor. İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, “il sınırları içerisindeki arkeolojik kazı alanlarında Kültür ve Turizm Bakanlığı denetiminde bilimsel kazı çalışmalarının gerçekleştirilmesi, çıkarılan kültür varlıklarının değerlendirilmesi, envanter oluşturulması, koruma altına alınması ve restore edilmesi çalışmalarına destek verilmesi” yönünde karar aldı.

İ.B.B. tarafından desteklenen antik kent kazılarının sayısı 7’den 10’a yükseldi.  Kazılara ayrılan bütçe de artarak 4.7 milyon liraya ulaştı. Geçtiğimiz yıla oranla yüzde 51’lik bir artışı ifade ediyor bu rakam.

“Agora” kazısına 1 milyon 260 bin, Foça’daki kazılara 1 milyon 80 bin, Erythrai (Çeşme- Ildırı) kazılarına 300 bin, Bayraklı’daki kazılara 360 bin, Bornova’daki Yeşilova Höyüğü kazılarına 480 bin, Teos antik kenti kazılarına 360 bin, Menderes’teki Klaros kazılarına 240 bin, Menemen’deki Panaztepe kazılarına 240 bin, Urla’daki Klazomenai kazılarına 300 bin, Selçuk Ayasuluk kazılarına 100 bin Tl. destek verilecek.

Başkan Aziz Kocaoğlu, bu önemli katkıları “yerelde kalkınma” siyasetinin bir parçası olarak değerlendiriyor. Tüm bu hamleler İzmir’e daha fazla turistin gelmesine yol açacak. Bu artış yalnızca sayısal bir artış olmayacak. Daha nitelikli bir gezgin topluluğu kentimize çekilecek böylece... Ayrıca işin kültürel zenginlik boyutu var ki, bunu da sayılarla ifade etmek mümkün değil.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test