Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Gündem YSK

12.5.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Günler ne kadar da çabuk geçiyor. Referandum oylamasından sonra tam bir ay geçti.

Bir ay!.. Akılla ve bilimle yönetilen bir ülkede olsak, bu bir ay içinde farklı şeyler söylenir, farklı şeyler yaşayabilirdik. Ama olmuyor işte!

Coğrafya ülkelerin kaderini de belirlermiş derler. Bizim kaderimizi de üç kıta arasına sıkışmış bu topraklar belirliyor. Üç kıta ve üç ayrı kültür… Asya'dan geldiğimiz söylenir ama biz tarih boyunca hep batıya akıp gitmişiz. Bir yanımız Mezopotamya'ya takılıp kalsa da çoğumuzun aklı ve gönlü hala Viyana'da, Akdeniz kıyılarında.

Velhasıl bizim memleketin türkülerinde sözlerden çok nakaratlar söylenir. Çok coştuğumuzda bile söylediğimiz Mehter Marşı!.. İki ileri, bir geri!

Onun içindir ki, referandum sonrası hem iktidardan hem de muhalefetten yeni şeyler söylemelerini beklerken, bir de baktık ki sahnede yine bir CHP klasiği! Sayın Baykal , her zamanki gibi "hizipçi" rolünde baş aktör! Yardımcı aktör Muharrem İnce, "yenilen pehlivan güreşe doymaz" rolünde!.. Bu arada, kendini "vazgeçilmez zannedenler de, "zamanında sahne alma" telaşıyla medya önünde...

Ne diyeyim, tanrı halimize acısın!..

Bütün bunlar olup biterken "Ata binip Üsküdar'a gidenler" de zaten hiç ayrılmadığı eski sevdasıyla tekrar telli duvaklı düğün yapmakta...

Hayırlısı olsun, ne diyelim!..

Başında da dedik ya, biz akılla yönetilen bir ülkede olsak vatandaş olarak da akıllı olur, siyasi dedikoduları koltuk savaşlarını izlemek yerine, eski adı Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), yeni adı ile Hakimler Savcılar Kurulu'nun (HSK) seçim sürecini izler ve taleplerimizi sorumlulara duyurmaya çalışırdık.

Biliyorsunuz, referandumda yapılan değişikliğe göre, HSK’nın 4 üyesini cumhurbaşkanı atayacak, 7 üyesini ise Türkiye Büyük Millet Meclisi yapılan aday başvuruları arasından seçecek.Adalet Bakanı ve müsteşarın katılımı ile de HSK'nın toplam üye sayısı 13 olacak.

Karma Komisyon bu hafta içinde toplandı.  83 aday adayı arasından 21 adayın isimlerini belirlediği listeyi Meclis Genel Kurulu'na gönderdi.Muhtemelen önümüzdeki hafta Genel Kurul, bu 21 adaydan 7 HSK üyesini seçecek.

Meclisin yapacağı bu seçim, Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun demokratik, bağımsız, tarafsız, adil ve hesap verebilir bir yargı sistemini oluşturabilmesi için tabii ki çok önemli. Bu yüzden bu üye seçim sürecinin liyakat esasına ve şeffaflığa uygun şekilde yürütülmesi gerekir. Kulağımıza gelenlere bakılırsa "seçilecek üyeler daha şimdiden belli" deniyor.

Eğer gerçekten HSK üyeleri liyakata değil de mensup oldukları siyasi görüşe göre seçilirse, hukuk sisteminin adil işleyişini beklemek hayal olur.Yargının yürütme den ve yasamadan bağımsız olmasını beklemek de öyle tabii.

Bu durumdan birincil derecede zarar görecek olanlar yine bu ülkenin vatandaşları olacaktır.

Dolaysıyla tüm siyasi partilerin, toplum önderlerinin, sivil toplum kuruluşlarının, meslek odalarının, baroların, hukuk fakültelerinin ve en çok da vatandaşların bu durumu sessizce seyretmek yerine, üye adaylarının seçim sürecini dikkatle izlemeleri ve taleplerini duyurmaları gerekmez miydi?

TBMM’deki seçim sürecinin şeffaflık, hesap verebilirlik ve liyakat ilkeleri çerçevesinde yürütülmesini istemek vergisini veren her vatandaşın hem hakkı hem de vatandaşlık görevidir.

Neden adayların isimleri, göreve uygunlukları ve mal beyanları seçimden önce basın ve kamuoyuyla paylaşılmıyor? Karma komisyon toplantılarının da medyaya ve kamu oyuna açık yapılması şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkeleri açısından daha doğru olmaz miydi? Bunları bilmek vatandaşların hakkı değil mi? Yapılmıyorsa, bunu vatandaş olarak neden biz talep etmiyoruz?

Karma Komisyon, 21 adayı hangi kriterlere göre seçti,bunu biliyor muyuz? Meclis Genel Kurulunda seçilecek 7 üyenin kişisel özellikleri, çeşitli çıkar çevreleri ile bağlantıları araştırıldı mı? Bunların hiç birini bilmiyorsak ve talep de etmiyorsak demokrasiyi yaşatmamız nasıl mümkün olacak? Kimlerin, nasıl, hangi kriterlere göre seçildiğini bilirsek, görevlerini yaparken bağımsız davranıp davranmadıklarını da biliriz.

Zaman geçiyor. Artık sadece "yeni şeyler" söylemek değil,"yeni şeyler" de yapmak lazım.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test