Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Boykot ve Fergus Falls örneği

12.5.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Şimdi artık öyle veya böyle yeni bir dönemdeyiz. İnternette boykot çağrıları var ve hemen bir kenarında “Görelim bakalım el mi yaman bey mi yaman?” yazıları… Bre bre!

Bence hatalı bir yaklaşım,  “Biz ve Onlar” diye ayırmak. Doğru yaklaşım “Kardeşim” diye yaklaşmak.

“Genç”,  “ Bilmem kim Efendi” , “Bak kızım veya oğlum” gibi “boykot” da yanlış bir yaklaşım. 

“Biz ve Onlar” diye ayırmak her ne kadar bilincimizin temeli ise de proaktif bir yaklaşım değil.  Konuşmaktan ziyade dinle. Ben AKP iktidarının başından beri kendi konuma giren şeylerde saçmaladıklarında açıkça tepkimi yazdım. 6 – 7 senedir net hayır modundayım  ve net de yazıyorum.  Esasen ilk “3 çocuk” dendiğinde, ilk “Evrim yoktur” falan değindiğinde de tepkim net idi. Ama hep ara ara yapılan iyi şeylere de değiniyorum.  Sırf bu nedenle bana “Siz onu başa getirdiniz / Hâlâ hastanelerde tavır değişmiş diyorsun! / Bunu bu hale getiren siz liberallersiniz” diyenler var.  “Sizin suçunuz!” derken tabii babamın Demokrat Partili olduğuna ve Yassıada’da hapis yattığına da gönderme  yapan da var.

Bazı zihinlerde hâlâ “Ordu Millet elele!” gibisinden 27 Mayıs sloganları var. Hep düz kontakt; ”İşte efendim, DP taviz verdi, böyle oldu”.

“Darbeler sonunda böyle oldu” diyemiyor bir türlü. DP’ye bak, AP’ye sonra DYP ve ANAP, Refah  her birindeki insan kalitesini karşılaştır. Neden parti işinden uzak durdu acaba üstünden darbe geçenler?

Şimdi de ayni hız ile “boykot”.

“CHP neden başarısız” diye soruyorlar bir de. Akşamları, Kuran da okuyan var, Nutuk da okuyanlar var. İkisine de saygı ile yaklaşmak gerek. Çözüm çalışmak arkadaşlar.

Birisi bir grupta kinaye yapmış; “Görmeden ölünecek yerler” işte Yozgat, Batman vs hepsinde oran” %70 Evet.”  Bu tür bir süperiyorite illüzyonuna neden hak görülüyor ya’hu!  Komik de değil, sadece ilkel.  Neden CHP yaklaşık % 25 alıyor da, yaklaşık “% 49 Hayır” var?

Bilakis bence mecali olan o yüzde 70’lik “Evet!” denen yerlere gitmeli. Varsa CHP örgütü orada insanların gelmesini sağlamak için harekete geçmeli ve gidince de insanlara vaaz vermeyip, insanları dinlemeli. Oralarda CHP örgütü yok ise de kurulmalı. Yani özetle çalışılmalı, çalışılmalı. Merak ile bekliyorum yeni bir parti kurulacak mı diye.  Jurassic Park türü bir parti değil lütfen! Danışman olarak bizlerden istifade edin gençler, haydin çok önyargılı olmayayım ombudsman vs olarak da kullanın, ama artık gençlerin öne çıkmaları gerek.

Bilakis bilmem ne firmasını boykot edelim! Ki bu listeler giderek genişliyor ve listeyi gruba yollayanın şahsi deneyimine göre de uzuyor da uzuyor.

Suçlamayın, eğitmeye de kalkmayın, gösterin. Son yıllarda okuduğum en güzel araştırmalardan  birini Der Spiegel dergisinde genç bir yazar (Claas Relotius / 1985 doğumlu)  yazmış. Gitmiş Kanada sınırında Trump’ı seçen küçük bir şehirde (Fergus Falls)  bir ay kalmış araştırmış ve gördüklerini yazmış. Seçmenler ile kiliseye gitmiş, okullara gidip okul seyahatine katılmış ve bir ay orada yaşayarak bir röportaj yapmış. Meksika’dan yaklaşık otobüs ile 40 saat uzakta olan bu kasabadaki Meksika düşmanlığı vs.

“Boykot yapılsın!” diyenlerin sadece belki haftada bir kez falan göz attığım gazetelerinde ise gördüğüm genelde hep Jurassic Park mensupları ezberlerini paylaşıyorlar; “Ben dedimdi!” tadında. Bıraksan Menderes’i bir kısmı mezardan çıkartıp tekrar asacak.  Necip ordumuzun darbelerine hasret vs. Devir değişti kardeşler.

O “görmeden ölünecek yerler” dedikleri kentlere gidip bir ay yaşasalar çok daha proaktif haberlerle döner bu gazetelerin genç gazetecileri. Artık yeni şeyler söyleme zamanı cancağızlarım.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test