Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Zeytincilerin çığlığı

26.5.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Üretim Reformu Paketi muhtemelen çarşamba günü TBMM'deki Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonu'ndan geçmiş olacak. Önümüzdeki hafta da TBMM Genel Kurulu'na gelebilir.

Sanayide ve ticarette maliyetleri düşürmek, teşvikleri arttırmak için hazırlanan bu pakete, nasıl oldu da zeytinlik alanlarının imara açılması, meraların ve kıyıların tesislerle doldurulması konuları giriverdi, anlamak mümkün değil!

Üretim Reformu Paketi diye gündeme gelen, kamuoyuna da öyle tanıtılan bu yasa tasarısı; kıyı ve meralarda, zeytinlik alanlarında yapılaşmaya yol verecek bu hali ile üretim reformu değil, zeytinciliğin yok edilmesine dönüşebilir.

Ülkemizde tarım dışı olan ve kullanılmayan o kadar boş arazi varken, zeytinliklerin, kıyıların bu işler için düşünülmüş olmasını halka nasıl anlatacaksınız?.. Hiç itirazsız bunu kabul etmelerini mi bekliyorsunuz?.. Bu mümkün mü? Sanayiye destek vereceğiz derken ülkedeki 750 bin ailenin geçim kaynağı olan zeytinciliğe darbe vurmak niye?

Torba yasanın aralarına sıkıştırılmış bu maddeler bu ülkede zeytinciliği bitirir.

Bu nedenle umarız ki bu yasa tasarısının bu maddeleri komisyonda ve genel kuruldaki görüşmelerde yasa tasarısından çıkarılır. Bu haliyle bu yasa tasarısı ne milletin ne de milletin seçtiği TBMM'deki milletvekillerinin lehinedir! Türkiye'de her dört kişiden birinin ekmeğini tarımdan yediği unutulmamalıdır.

Zeytinciliğimizi zirveye taşımak varken, ithal edecek duruma mı düşürmek istiyoruz? Tarımla sanayinin birbirinin alternatifi olmadığını öğrenmek için altın değerindeki zeytinliklerin kurban edilmesi mi gerekir?..

Bu bilinçte ve bu nedenle; 26.1.1939 tarihli ve 3573 sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanunun 20'nci maddesinde yapılması öngörülen değişiklikleri her vatandaşın iyi okuması, iyi anlaması gerekiyor.

İlgili maddeleri, ilgi ve bilgilerinize bir kere daha sunuyorum:

  1. a) 3573 sayılı Kanunun 20'nci maddesinin yürürlükteki halinde bildiğiniz gibi; "Zeytinlik sahaları içinde ve bu sahalara en az 3 kilometre mesafede zeytinyağı fabrikası hariç zeytinliklerin vegatatif ve generatif gelişmesine mani olacak kimyevî atık bırakan, toz ve duman çıkaran tesis yapılamaz ve işletilemez" hükmü yer almaktadır.

Değişiklik taslağı ile; hem zeytinlik sahaları ile sanayi tesisleri arasında 3 km bulunma zorunluluğunun hem de zeytinlik sahaları içinde "kimyevi atık bırakan, toz ve duman çıkaran tesis" kurma yasağının kaldırılması amaçlanmaktadır.

  1. b) Maddede yer alan ve muhafaza edilen "Zeytinlik sahaları içinde zeytinyağı fabrikası hariç zeytinliklerin vegatatif ve generatif gelişmesine mani olacak tesis yapılamaz ve işletilemez." hükmüne, "ancak"la başlayan bir istisna getirilmektedir.

Öngörülen değişiklik yürürlüğe girerse; "Bakanlıklarca alınacak kamu yararı kararı gereğince yapılacak yatırımlar kapsamında zeytinlik sahaları içinde kurulacak tesisler", "zeytinlik sahaları içinde zeytinyağı fabrikası hariç zeytinliklerin vegatatif ve generatif gelişmesine mani olacak tesis yapılamaz ve işletilemez" hükmünden müstesna olacaktır. Bu durumda, yatırımın yapıldığı alan içinde bulunan zeytin ağacının iki katı kadar zeytin ağacının, Bakanlık tarafından gösterilecek yere dikilmesi zorunluluğu ve bu yükümlülüğe aykırı hareket edenler için, dikilmesi zorunlu ağaç başına iki yüz Türk Lirası idari para cezası öngörülmüştür.

  1. c) "Zeytincilik sahaları daraltılamaz." hükmü kaldırılmaktadır.

ç) Halihazırda zeytinlik alanlarda yapılacak zeytinyağı fabrikaları ile küçük ölçekli tarımsal sanayi işletmeleri yapımı ve işletilmesi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın iznine bağlı iken; değişiklikle bu Bakanlık devre dışı bırakılmak istenmektedir.

Özetle; getirilmesi öngörülen değişiklik hükmü yürürlüğe girerse, 1939 yılından beri kanunla korunmakta olan zeytinlik alanların Teknoloji Geliştirme Bölgesine ya da Organize Sanayi Bölgesine (sanayi alanlarına) dönüşmesi için Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın kamu yararı kararı alması yeterli olacaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test