Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türkiye Turizminin 2017 sezonunda durumu nedir? Ne yapılabilir?

26.5.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ülkemiz, yaşadığımız siyaset, ekonomik, güvenlik ve terör ile dış politikadaki üslup sıkıntılarının sonucu olarak ağır hasarlı bir durumdadır. Bunun da en büyük etkisi de “turizmde” hissedilmektedir. Sezonun başladığı şu günlerde çareler dile getirilirken, ne yazık ki biraz da abartılı değerlendirmelerin gündeme geldiğini görmekteyiz. Peki, ortada olanlar ve henüz bilinmeyenler neler?

Şu bir gerçek ki turizmde bir “kriz durumu” vardır. Dış turizmin en büyük caydırıcı unsuru, maalesef “güvenlik” sorunudur. Türkiye’ye gelmeye niyetli ve istekli turistler, ülkemizde yaşanan terör olayları nedeni ile ve geçmiş olayların etkileri sonucu olarak planlarını gözden geçiriyorlar. Bırakın turistleri, ticari ilişkileri nedeniyle gelecekler dahi tereddüt içinde kalmakta ve çoğu zamanda gelmemektedirler.

Bu konunun halli ve sıkıntının ortadan kaldırılması, maalesef çok kısa bir zaman diliminde olamayacak niteliktedir.

İkinci önemli mesele, AB ülkeleri ve komşularımızla olan çeşitli çatışmalar ve karşılıklı hitaplardaki “yadırganan siyaset” üslubunda siyasetçilerimizin ısrarıdır. Bu durum, ilişkileri germeye devam etmektedir. Burada haklı veya haksızın ayrımında değiliz, haklı olmak ile güçlü olmak başkadır. Bunu söylemekten kastım, “diplomatik” dille ifadenin başka bir husus olduğudur. Aynı şeyi söylemekteki maharet, “zarafetle” diplomatik hitabın kullanılarak ifade edilmesindedir. Burada biraz değil, çok zayıf kalmakta ısrar etmemiz, aleyhimize işlemektedir.

Üçüncü olarak; Siyasi ve Uluslararası ilişkilerdeki gerilimler ve Suriye ve Irak hudutlarımızdaki çatışmalar, bizim imajımızı sarsmaktadır. Ayrıca AB ülkelerinin gizli saklı boykot gayretleri de sezilmektedir.

Bütün bu olaylar ve diğer sebepler bir araya geldiğinde Türkiye’yi turizmdeki rakamları düşmektedir.

Beni en çok endişelendiren husus şudur; krizler tesisleri dara sokacaktır. Burada “fiyat kırmalar” gündemdedir. Dikteler gündemdedir. Bütün bunların sonucunda fiyatlar bir defa “dip” yaparsa bunları ilerde düzeltmek ve eski seviyelere getirmek senelere bedel olacaktır.

SONUÇ... Evet, bu sene, her sene olduğu gibi, biraz turist gelecektir. Bunlar geçmiş senelerin defalarca gelmiş turistleri ile maceracı “son dakika” turistleri olacaktır. Bazı bilinen destinasyonlardan ve ilişkilerin düzeldiği ülkelerden gelişler normal olacaktır. İsrail, Ukrayna, Rusya ve benzeri ülkeler... Ama aradaki açığı eskiler ile kapatmak mümkün değildir. 

Bu sene yapılması gereken, “İç Turizmi”, yerliyi cazibe unsuru görmektir ve cazibe artıran fiyat - kalite dengesinin iyi ayarlanmasıdır ve teşviklerdir. En büyük endişelerden biri ise, kaliteli kilit personellerin çeşitli nedenlerle sektörü terk etmesidir.

Online rezervasyon kanallarının sonuna kadar kullanılması yanında yeni bazı trendlerin denenmesinde de fayda sonsuzdur.

Bir başka husus, Türk tur operatörlerimizin dışarıdaki portföylerinin desteklenmesidir. Bunun için “charter” uçuşların yanında Türk Hava Yolları’mızın potansiyeli en yüksek olabilecek merkezlere seferlerini artırması ve cazip fiyatlar deklare etmesi, boş koltuk garantisi, mümkün olduğunca zorlanmalıdır.

Bir başka ve en önemli husus ise, kamu çalışanı memurların ve personelin yaz tatilinde otellerde yapacakları gezi, yeme içme ve yol harcamalarındaki KDV’nin harcama faturalarının toplamı üzerinden, yüzde 15 ila 20’sinin dönüşlerinde fatura ibrazlarıyla bir ay içinde hesaplarına “iadesi teşvikidir.”

Bu ise Devlet teşvikleri içinde en etkili bir enstrüman olarak dış ülkelerce krizlerde kullanılmış bir yöntemdir.

Dijital devrimin yaşandığı dünyamızda klasik tanıtımlar ve satış usullerinin terk edildiği ortada iken, Türkiye’nin de artık yeni sistem, yöntem ve trendlere, online işlemlerle müşteri ilişkilerindeki yeni buluşlara itibar etmesi ve bunları kullanmaya başlaması şarttır. Booking.com olayı ise tamamen bir sektörel yöntem hatasıdır. Hedef bu yıl “iç turizm” olmalıdır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test