Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

TÜRSAB’a başkan adayı oldu hepimiz aynı gemideyiz dedi

26.5.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye’nin lokomotif sektörü turizmde sorunlar var. Bu sorunlar otelcileri, yatırımcıları ve acentaları etkiliyor. Bu yüzden Turizm Yatırımcıları Derneği’nin genel kurulu ilk defa bu dönem çekişmeli geçti.

Çünkü yatırımcıların sorunları vardı ve derneğin bu konuda bir şeyler yapması talep ediliyordu. Bu yüzden eskiden olduğunu gibi başkan kim olursa olsun dönemi kapanmıştı. Çekişmeli bir seçimden sonra Oya Narin başkan oldu. Şimdi bütün üyeler Oya Narin’den sorunlara çözüm bekliyor.

Beklenti sonbaharda yapılacak Türkiye  Seyahat Acentaları Birliği’nin seçimlerine de yansıdı.

9 bini aşkın acenta zor günler yaşıyor. Zorluk hem sektörün yaşadığı sıkıntılardan hem de teknolojik gelişmelerden kaynaklanıyor.

Sorunları çözmek vaadiyle Başaran Ulusoy’a karşı ilk resmi aday olan Hasan Erdem sahaya çıktı.

Görüşmeler yapıyor, projeler oluşturuyor... Başaran Ulusoy’a karşı tek liste oluşturup başarılı olmak istiyor.

Bilindiği gibi yaklaşık 18 yıldır başkanlık görevini sürdüren Başaran Ulusoy’a karşı genellikle iki liste çıktı ve başarısız olundu.

Hasan Erdem bunu en iyi bilen isimlerden biri olduğu için tek liste üzerinde ısrar ediyor.

Sonra da sorunların çözümü için sektörün ortak akıl oluşturması gerektiğini vurguluyor ve ekliyor...

“Otelci ile biz aynı gemideyiz. Bu yüzden sorunları çözümü ortak bulmalıyız. Bu yapılmadı bugüne kadar. Eğer yeni TÜRSAB yönetiminin ilk işi bu olmalı. Sektörün başka bileşenlerini de bir araya getirip yılda iki defa çalıştay yapacağız. Bu çalıştaylarda o dönemin yol haritasını çıkarıp uygulamaya koyacağız. Dünyada Türkiye’ye yönelik aleyhte bir algı operasyonu var. Bunu tersine çevireceğiz. Çevirmek zorundayız.”

Hasan Erdem çıkış yolu konusunda  30 yıllık birikimini yola çıktığını vurgulayıp “Ya bir yol bulacağız, ya bir yol açacağız. Başka çare yok” diyor ve devam ediyor...

 • TÜRSAB 9 bini aşkın, 10 bine yaklaşan üye sayısı ile sektörün lider kuruluşu.
 • Bu yüzden sektörün sorunlarının çözümünde bizim önderlik yapmamız gerekiyor.
 • Büyük bir tanıtım kampanyası başlatmak gerekiyor. Şimdi Türkiye’nin tam zamanı dememiz önemli.
 • Bu tanıtım sayesinde turizmde kaybettiğimiz mesafeyi geri alıp, ileriye taşıyacağız.
 • Yüksek teknolojiyi tanıtım ve pazarlama alanında kullanacağız. İlginç promosyonlar yapacağız. Geçtiğimiz günlerde Marmaris’te bir otelimiz 100 yaşını geçenlere ücretsiz tatil imkanı sağlamıştı. Biz bunu daha da geliştirebiliriz...
 • Mesela Sayın Cumhurbaşkanımız önce dünyanın dört bir yanındaki Türklere düğünlerinizi Türkiye’de yapın çağrısı yaptı. Üstüne bir de Hindistan’da bu çağrıyı tekrarladı.
 • Hintliler düğünlerini Türkiye’de yaparlarsa biz bunu büyük bir kampanyaya dönüştürüp “Hint düğünü Türkiye’de yapılır” noktasına taşıyabiliriz.
 • Hatta düğünü Türkiye’de yapana 10 yıl boyunca Türkiye’de yüzde 50 indirimli tatil diyerek bunu geliştirebiliriz.
 • Türkiye’nin değişik bölgelerinde dünya markası olan 20 festival yapacağız. Örneğin; Kapadokya peynir festivaline bütün dünyada konu ile ilgili çalışan uzmanlar katılacak.
 • İstanbul gençlik festivalini marka yapacağız. Öyle bir festival yapacağız ki İstanbul’da dünya gençliğini  buluşturacağız.

Hasan Erdem son olarak da “Çok uzun bir süredir TÜRSAB sektör için pek bir şey yapmıyor. İktidar yorgunu TÜRSAB... Şimdi Mevlana’nın dediği gibi ‘Düne ait ne varsa dünde kaldı cancağızım, şimdi yeni şeyler söylemek lazım’” diyerek noktalıyor.

Bakalım, göreceğiz. Sektördeki sıkıntı sektörün örgütlerine yansıdı. Daha etkin yönetim için herkes arayış içinde.

Dün TYD’de yarın da TÜRSAB’te çekişmeli bir seçim olacak gibi görünüyor.

 


TÜRSAB üyeleri için projeleri 

Hasan Erdem TÜRSAB üyeleri için de şu çalışmaları başlatacaklarını söylüyor: “KOSGEB gibi kurumlarla bir araya gelerek hibe programlarından faydalanıp, yüksek teknolojinin üyeler nezdinde daha yaygın kullanılmasını amaçlayan ortak projeler geliştireceğiz. TÜRSAB için gelir yaratıcı faaliyetler yaparak, bu gelirleri seyahat acentaların kalkınmasına yönelik kullanacağız.”

 

Çoban fuarı çoban yıldızı gibi parlayacak

Prof. Nazan Koluman ile Güvenilir Ürün Platformu’nda zaman zaman bir araya geliyoruz. Görüş ve önerilerinden yararlanıyor, yeni şeyler öğreniyoruz.

“Ankara’da çoban fuarı olacak” dediğinde de yeni bir bilgi olmuştu bizim için...

Ne alaka diye sorduğumuzda anlatmaya başladı...

“Ankara tarım ve hayvancılıkta Türkiye’nin en önemli kenti. Ankara Büyükşehir Belediyesi bu alana müthiş ilgi gösteriyor. Başkan Melih Gökçek gelişmeleri bizzat takip ediyor. Hatta Ankara Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanlığı gibi kurumsal bir yapı bu konuda yeni adımlar atılmasını destekliyor.”

Merak etmiştik. Bu anlaşılmış olacak ki fuar kapsamında yapılan bir etkinlikte konuşmacı olarak oradaydık.

Fuar alanına girdiğimiz de Prof. Nazan Koluman karşıladı bizleri... Türkiye’de ilk kez, tarihin en eski meslek grubu olan çobanlar ve üreticiler için ulusal bir fuar düzenlenmişti.

Başkentin tam orta yerinde koyunlar, çoban köpekleri, tarımsal üretimle ilgili kurum ve kuruluşlar bir araya gelmişti.

Ankara Atatürk Kültür Merkezi'nde bu ilginç görüntüye aslında çok önemsedik.

Birilerini Türkiye’nin geleceğinin gıda, tarım ve hayvancılıkta olduğunu kavramış ve bunu Ankara’nın ortasında haykırıyordu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanı Özgür Güven şu sözleri de bizim saptamamıza destek oluyordu...

 • Bugüne kadar Türkiye'de tarım ve hayvancılık alanında birçok fuar gerçekleştirildi.
 • Ancak ilk kez, içinde “çoban” adının geçtiği bir fuar elle dokunur bir şekilde kentin ortasında yapılıyor.
 • Bu fuarla birlikte yediğimiz etin, içtiğimiz sütün, giydiğimiz yünün hangi zahmetlerle üretildiğini görecek, üretimin ve üreticinin değerinin daha çok farkına varacağız.
 • Ankara'nın göbeğinde kocaman bir çiftlik kurduk. Ayrıca Ankara’nın tarımda geldiği noktayı ve önemini herkesle paylaşıyoruz.

Bu önemli etkinliğe devlet de sahip çıktı. Açılışa Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de katıldı.

Onların katılımı moral oldu. Çünkü bu fuarın bir örneği daha önce yapılmamış. Çok sayıda ilkler gündemde... Bu yüzden hatalar, aksaklıklar da gündeme gelmiş.

Ama ortaya çıkan bir gerçek var. Böyle bir etkinliğe müthiş ihtiyaç var.

Bu etkinliğe kimlerin çağrılacağı belli olmuş durumda. Kimlerin katılacağı da ortaya çıktı.

Yani ilk fuarda yapılan hatalar geleceğin rotasını ortaya çıkardı. Şimdi Türkiye’nin geleceğinin gıda, tarım ve hayvancılıkta olduğunu düşünenler bu etkinlik üzerine kafa yormalı. Yarın daha iyisi nasıl yapılabilir... İşte bunu konuşmalı.

 


Başarılı bir sınav verdi

Fuarın en etkin isimlerinden biri Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Nihat Çelik’ti... Türkiye’de yetiştirilen birbirinden farklı ırkların etkinliğe katılmasını sağlamıştı. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların sergilendiği fuar alanında, renkli görüntüler de ortaya çıktı. Özellikle Türkiye’ye özgü ırklardan oluşan çoban köpekleri, yoğun ilgi gördü. Futbol Oynayan Teke ve “En Güzel Koç” yarışmaları yapıldı. İlk fuar olmasına karşın Başkan Nihat Çelik başarılı bir sınav verdi.

 


Hazır giyimde “cazibe” yaratıyorlar

Hazır giyim sektörünün en etkin kuruluşlarından biri Moda ve Hazır Giyim Federasyonu’nun (MHGF) çok önemli bir projeye imza atıyor. Açıklandığından beri ekonominin gündemi haline gelen cazibe merkezlerini yerinde inceliyor.

Cazibe Merkezleri Tanıtım Programı adı verilen çalışmanın ilki Iğdır’da Tekstil-Hazır Giyimde Yatırım Fırsatları ve Tanıtım Günleri başlığı ile yapıldı.

Devamı gelecek. 5 ilde daha yapılacak. Son olarak Mardin’de noktalanacak bu çalışma...

Bu kapsamda ilk durak Iğdır’da projeye herkes destek verdi.

Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) işbirliği yaptı. Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası (ITSO) projeye öncülük yaptı.

Iğdır Valiliği, Iğdır Belediye Başkanlığı ve Iğdır Üniversitesi katkı verdi.

Yani çok güzel hareketler oldu Iğdır’da... Bu güzel hareketleri de MHGF Başkanı Hüseyin Öztürk şu sözlerle değerlendirdi...

 • Iğdır Tekstil-Hazır Giyimde Yatırım Fırsatları ve Tanıtım Günleri’nin beklentilerinin üzerinde bir başarıyla gerçekleşti.
 • Hazır giyim yatırımcısı Iğdır’a gelerek yerinde, birinci elden sağlıklı bilgi alma ve tanıma fırsatı buldu.
 • Hazır giyim cazibe merkezleri için öncü sektör olması gerekiyor.
 • Çalışan başı bin dolarla yatırım yapılabilecek başka bir sektör yok.
 • Yeter ki; o ilin sahip olduğu potansiyel doğru bir şekilde analiz edilsin ve buna göre belirlenecek bir hazır giyim branşında pilot bölge edilsin.
 • Böylece 23 cazibe merkezi ilimiz birbiriyle rakip değil, birbirini tamamlayan bir partner olacaktır.

Peki, durum tespiti böyle... Yeni yatırımlar yapılınca neler olacak?.. İşte Hüseyin Öztürk bu sorunun yanıtını şu sözlerle veriyor...

 • Yeni yatırımlarla iş gücüne talep artacak. Bu bölgelerimizde genç ve dinamik bir nüfus var.
 • Meslek liseleri ve meslek yüksek okullarının yanı sıra hızlı meslek kurslarının ile gençlerimizi seri bir şekilde mesleki anlamda donanımlı hale getirmeli ve sanayiye entegre etmeliyiz.

 


Doğru iş yapanları tam 13 
yıldır cesaretlendiriyorlar

Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği’nin (YAPDER) desteklediği Kent ve Yaşam ödülleri bu yıl da sahiplerine ulaştı. “Daha yaşanabilir kentler, mutlu insanlar” sloganı ile yola çıkan ödül jürisi tam 13 yıldır bu doğrultuda olumlu adım atan, sivil toplum örgütü önderi, belediye başkanlarını destekliyor.

Geçtiğimiz yıl Mehmet Haberal ve Bedrettin Dalan ödül almıştı. Dalan ödülü alınca gözyaşlarına hakim olamamıştı.

Marifet iltifata tabi diyen Kent ve Yaşam jürisi bu yıl da çok önemli kişi ve kurumları ödüllendirdi.

Aralarında bilim insanları, kentleşme uzmanları ve sivil toplum örgütü önderlerinin yer aldığı 50 kişilik jüri tarafından belirlenen ödüller bu alandaki en uzun soluklu etkinlik olarak görülüyor.

Proje üretmiş kişi ve kurumları yüreklendirmek ve onurlandırmak amacı ile verilen geleneksel “Kent ve Yaşam  ödülleri”, doğru iş yapmış kişi ve kurumların buluşma noktası haline gelmiş durumda.

İşte bu yıl ödül alan kişi ve kurumlar

1- Sosyal Sorumluluk Ödülü: Papirus Kağıt San. ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı  Şerafettin Dinçer

2- Yeni Kent Modeli Ödülü: Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu 

3- Başarılı Yönetim Ödülü: SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Konukoğlu

4- Güvenilir Ürüne Katkı Ödülü: İnvenura İcra Kurulu Başkanı Burak Karapınar 

5- Kentsel Dönüşüm Ödülü: Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli    

6- Mali Dönüşüm Ödülü: İstanbul Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) Yönetim Kurulu Başkanı Yücel Akdemir    

7- İhracat Başarı Ödülü: İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Murat Akyüz

8- İnovasyon Ödülü: Ser Rezistans Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Evrenkaya

9- İyilik Ödülü: VAKIFAY Derneği Genel Başkanı Tekin Küçükali

10- Genç Girişimci Ödülü: Orge Elektrik Enerji CEO Nevhan Gündüz

11- En Başarılı Yerel Yönetim Ödülü: Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer

12-  Yardımlaşma Ödülü: Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı Başkan Vekili Muzaffer Baca

13- Eğitime Katkı Ödülü: Erbaşlar Şirketler Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Erbaş

14- Girişim Ödülü: Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Başkanı Hüseyin Öztürk

15- Sosyal Sorumluluk Ödülü: İZEV Vakfı (İstanbul Zihinsel Engelliler İçin Eğitim Ve Danışma Vakfı ) “Sanat ve Biz” projesinin fikir sahibi İZEV gönüllüsü Hakan Kural ve İZEV Vakfı Genel Koordinatörü Merve Kılıç

16- İletişim Ödülü: Görev Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Pamukoğlu

17- En Başarılı Tarihsel Dönüşüm Ödülü: Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Website Security Test