Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Global risk iştahı devam ediyor

2.6.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Piyasalardaki oyuncu psikolojisi bana göre ders olarak okutulabilecek çok ilginç bir konudur. İnsan beyninin stres ve yönlendirme altında nasıl çalıştığını gösterir.

Daha önce bu satırlardan finansal piyasaların nasıl psikolojik faaliyet alanı olduğunu, gerçeklerle çoğu zaman uyuşmayan bir mantığı olduğunu anlatmıştım.

Finansal piyasalarda başlayan ivmelenme; piyasa oyuncularının güç vermesi ve genel beklentilerin bu yönde oluşmasıyla hızlanır ve ilk ivmelenmenin ardından oluşan küçük kartopunun bir kar dağına dönüşmesiyle sonuçlanır.

Kanaatler ve beklentiler, aklın ve reel gerçekleşmelerin önünde yer aldığı için, büyük kar dağının önünde kimse duramaz, tüm finansal kesimler (oyuncular aracı kurumlar, uzmanlar) bu dağın içinde birer zerre olması kaçınılmaz olur.

Bu aşamadan sonra ilk başta pozitif ivmelenme her ne amaçla başlamış olursa olsun beklenti ve risk iştahının bu kadar büyümüş olması beklentiden bağımsız bir hal almıştır.

Beklenti isterse arzulanan yönde gerçekleşsin veya gerçekleşmesin , beklenti ve para beslemesiyle büyüyen kardan dağımız bir noktada patlamaya adaydır.

İnsanların risk alma iştahlarını ölçmek adına VIX endeksi dediğimiz(Chicago Board Options Exchange Volatility Index) piyasalardaki endişeyi ve dolayısıyla risk alma iştahını ölçen bir endekstir .

ABD piyasalarındaki parasal genişleme sürecinde, paranın gücüyle tahrik olan borsalar ekonomideki işlerin iyi gitmesi ile hızını arttırarak yüksek adrenalin pompalamaya başladı.

VIX endeksi ABD krizi öncesi gördüğü en düşük seviyeye(9,56) seviyesine gelmiş durumda .

Bu bize finansal piyasa enstrümanlarında risk iştahının ölçüsüz bir şekilde arttığını ve önümüzdeki günlerin önemli riskler barındırdığını işaret etmektedir.

 

 

 

ABD piyasalarında başlayabilecek bir sarsıntının tüm global piyasaları etkisi altına alması kaçınılmaz olabilir. Bunu ifade ederken yarın olacak bir sonuçmuş gibi algılanmaması gerekiyor. Risklerin arttığını ve bu geri dönüş hareketinin belli dalgalanmalar sonucu gerçekleşme olasılığının yüksek olduğuna dikkat çekmek istiyorum.

Grafikten de görüldüğü gibi bu seviyede risk iştahının arttığı dönemlerin sonu kaçınılmaz olarak risk algılarının arttığı dönemlere evirilmiştir.

 

Dolar/ TL

 

Dolar bir süredir yatay duruşunu sürdürüyor. Gelişmekte olan ülkelerdeki faiz indirim beklentilerinin sürdüğü bir süreçte TL faizinin cazibesini koruması TL talebini diri tutuyor.

Buna karşılık doların 3,52 altına gelmesini engelleyen bazı nedenler bulunduğu çok açık.

Teknik açıdan son zamanlarda taban oluşturmaya çalıştığı bu bölge şimdilik tutunuyor ancak bu bölgenin altına kaçarsa  3,46 destek olarak çalışacaktır ve yükseliş hareketi için erken olmakla birlikte 3,63 üzeri kapanış görülmesi gerekiyor.

  

Twitter: @muratbilen1970

Mail     : muratbilen1970@hotmail.com

  

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test