Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Fırsatlar kaçırılmamalıdır

9.6.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Genellikle, bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaz aylarında ekonomik faaliyetlerin yavaşladığı, yapısal nitelikteki önlemlerin son bahar aylarına ertelendiği görülür. Ancak, içinde bulunduğumuz dönemde, gerek iç ve gerekse dış gelişmeler bu defa farklı bir tablonun yaşanabileceğini göstermektedir. Daha da önemlisi, gelişmelerin önemli bir bölümünün Türkiye lehine fırsatlar oluşturmasıdır.

Önce dış gelişmelere ve bunların muhtemel etkilerine bakalım.

ABD Başkanı D.Trump’ın iktidara gelmesiyle birlikte, alt yapı yatırımlarına büyük kaynaklar ayıracağı, korumacı bir ekonomik politika uygulayacağı, vergileri indireceği, böylece büyüme ve enflasyonun yükseleceği, dolar değerinin artacağı, FED’in faizleri en az 3-4 defa ve kapsamlı bir şekilde arttıracağı, sermaye hareketlerinin, gelişmekte olan ülkelerden ABD’ne kayacağı ve bu durumda Türkiye dahil, gelişmekte olan ülkelerin dış kaynak bulmakta zorlanacağı varsayılmıştır.

Gelişmeler böyle olmamıştır. ABD Başkanı’nın seçim hazırlıkları sırasında vaadettiklerinin bir çoğunu gerçekleştiremeyeceği anlaşılmıştır. Büyüme ve enflasyonda beklenen gelişmeler sağlanamamıştır. Almanya ve genelde Avrupa ile ilişkiler bozulmuştur. İklim Anlaşması’ndan çekilme kararı yeni bir gerginliğe yol açmıştır.

Sonuçta, Türkiye dahil gelişmekte olan ülkelere yeniden sermaye akışı başlamıştır. Özellikle ülkemiz gibi, büyümesini dış kaynaklarla finanse eden ülkeler için faydalı bir gelişme olmuştur. Buna bir de, Avrupa ve Japonya Merkez Bankalarının parasal genişlemeye devam kararı eklenince, ucuz ve bol para döneminin devam edeceği anlaşılmıştır.

Ancak bu kaynağın geçici, hassas ve spekülatif olduğu unutulmamalıdır. Büyümemiz kamu  ve tüketim harcamalarına dayalıdır. Bankaların, özellikle kredi garanti fonu uygulamalarından sonra verdikleri kredi miktarı, sağladıkları mevduat hacminin oldukça üstündedir ve fark dış kaynaklarla kapatılmaktadır. Bu döviz cinsinden borcumuzun artışı demektir. Sürdürülmesi zor bir politikadır.

Diğer dış gelişmelerden en önemlileri ise, petrol fiyatlarının düşük seviyede devam etmesi ve IMF’in dünya ortalama ekonomik büyüme oranını 0,4 puan arttırarak % 3,5’uğa revize etmesidir. Bu durum, ihracatımızın arttırılması imkanı ve ithal faturamızın azalması anlamındadır.

İçeride olumlu olarak niteleyebileceğimiz bir gelişme ihracattan gelmiştir. 2017 Mayıs ayı ihracatı geçen yılın mayıs ayı ihracatına göre yüzde 15.8 artışla, 12 milyar 472 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Mayıs ayında AB’ye ihracatımız ise yüzde 16 artış göstermiş ve AB’nin toplam ihracatımızdaki payını % 48.7’e çıkarmıştır. Mayıs ayı itibariyle 12 aylık ihracat,% 5,2’ lik bir artışla 147 milyar dolara ulaşmıştır.

Geçen yılın 144 milyar dolarlık ihracat seviyesi ile karşılaştırıldığında artış önemlidir. Ancak, geçen yılki ihracat çeşitli nedenlerle çok düşük olduğundan, bu yılki artışta baz etkisi vardır. İhracatın yapısında önemli bir değişiklik yoktur. İhracatın katma değeri yükseltilmeden, innovasyon ve ar-ge çalışmaları ile verim ve rekabet gücü arttırılmadan ihracattaki gelişmeler piyasalardaki değişimlere bağlı kalacaktır.

Doğrudan yabancı yatırım girişlerinin giderek azalması üzüntü vericidir. Bu tür yatırımlar, teknoloji transferi, ek sermaye ve geniş pazar olanakları açısından son derece önemlidir. Azalmaya gerekçe olarak, komşularla yaşanan sorunlar, negatif dış algı ve hukuk ve demokrasi alanlarındaki eksiklikler gösterilmektedir. Son 10 yılda ülkemize gelen doğrudan yabancı yatırımların % 72 si Avrupa menşelidir. Bu da Avrupa ile olan ilişkilerin önemini göstermektedir. Girişlerin bir bölümü gayrimenkul yatırımlarıdır. Nitekim 2016 yılındaki toplam 12,3 milyar dolarlık girişin 3,9 milyar dolarlık ve bu yılın ilk üç ayındaki 2,8 milyar dolarlık doğrudan yabancı yatırımın 1 milyar dolarlık kısmı gayrimenkul alımlarına yönelmiştir.

Türkiye içeride ve dışarıdaki olumlu fırsatlardan yararlanmalı, ekonomi yönetimini bir an önce oluşturmalı, uzun vadeli programlarını tartışmaya açmalı hızla normalleşmeli ve eksik görülen reformlarını tamamlamalıdır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test