Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Slovenya'dan...

9.6.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dünya nelerle ilgileniyor, biz nelerle boğuşuyoruz. Slovenya'nın başkenti Ljubljana'da Life Learning Academy (Hayatı Öğrenme Akademisi) var. Ben bu Akademi'nin üyesiyim. Bu akademi mentorluk dersleriyle küçük öğrencilerden hayata atılmış genç beyaz yakalılara kadar her yaşta insana yol göstermeye çalışır. Yol göstericiler arasına, sivil toplum alanındaki koşuşturmalarımdan dolayı beni de kabul eden Life Learning Academy, bu sene tertiplediği Akademik Ekonomi Kongresi'nde Elif Yanardağ adlı on yaşında bir evladımıza da mutfak alanındaki çalışmalarından dolayı “Reference” belgesi verdi.

Önce “Reference” sonra “Mentee”, daha sonra da “Mentor” ünvanı alan katılımcılar arasında olabilmek, uluslararası boyutta bir istikbale yelken açmak gibi değerlendirilebilir.

Amerika'da Donald Trump “Yeniden Büyük Amerika'yı kuracağız” dedi. İktidara geldi.

İngiltere Başbakanı Teresa May, bir barış projesi olan ve kapısından iki defa geri dönerek üye olduğu Avrupa Birliği'nden “Brexit” diyerek seçim kazanmanın peşinde koşuyor.

Fransa'da Emmanuel Macron isimli bir genç adam “En Marche” diyor ve kurt siyasilerin elinden Fransa Cumhurbaşkanlığı'nı alıyor. Yunanistan'da kravat takmayan bir başka genç Aleksis Çipras Avrupa'yı dize getirerek, Yunanistan'ı borçtan kurtarmayı başarıyor.

Bunlar mentorları, rehberleri olan şahsiyetlerdir. Ama artık onlar da birer mentor'dur.

Toplumların öndere, dolayısıyla o önderin hizmetlerine muhtaç olduğu gerçeğinden yola çıkacak olursak görürüz ki, hizmetin yerine getirilmesi için örnek insanlara ihtiyaç vardır.

Önderler, örnek insanlar da mentoru, rehberi iyi insanlar arasından çıkar. Dolayısıyla insanlığın geleceği açısından mentorluk veya rehberlik çok önemli bir olaydır. Mentorluğun bir diğer vasfı da kural dışı önderliktir.

Dünyanın yaşadığı küresellik, mentorları aykırı düşünme metodları ortaya koymaya zorlamaktadır. Onların öğrencileri de çeşitli düşünceleri bir arada harmanlayarak başarıya ulaşmaya çalışmaktadırlar.

Günümüzün örneklerine gelince; mentorluğun icaplarını inovasyonla, sürdürülebilirlikle yerine getirenler kendi ülkelerinin sınırları dışında da yaşama şansına erebilmektedirler. Dünya mentorların elinden çıkmış gençlerin yönetimine geçmenin arifesindedir.

Beni bir barış insanı olarak değerlendiren Life Learning Academy'nin “Ambassador of Knowledge - Bilge Büyükelçi” ünvanıyla aralarına kabul etmesini, şahsımdan öte milletim adına gurur verici bir onur olarak değerlendiriyorum. Ben buna böyle bakıyorum.

Life Learning Academy ailesine minnettarım. Zira hâlâ öğrenebileceğim konular olduğunu, bana hatırlattıkları için kendilerine ne kadar teşekkür etsem, azdır.


Bu yıl gerçekleşen toplantıya Müjgan Suver, Dr. Fatih Saraçoğlu, Aslı Gezmiş, Şamil Ayrım ve Gülhan Ayrım'la birlikte katılan Dr. Akkan Suver'i Life Learning Academy'nin Başkanı Marjetka Kasstner ve Elif Yanardağ ile birlikte görüyorsunuz.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test