Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kitaplar arasında...

9.6.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Hayatı tüm yönleriyle kavrayabilmek, dünyada ve ülkemizde olup bitenleri doğru analiz edebilmek için; yalnızca hayatın içinde aktif olmak, gündemi ve günceli izlemek yetmiyor. Daha derinlikli, daha kapsamlı çalışmalar yapmak gerekiyor. Bunun da önemli bir parçası, çokça okumak ve kapsamlı araştırmalar yapmak…

Günümüzde çoğunlukla sosyal medyanın kolaycılığına kapıldık. Artık öyle derinlikli kitaplar okumaya zaman ayırmaz olduk. Oysa insanın her yaşta ve her konumda öğreneceği yeni şeyler mutlaka var. Bu nedenle öğrenciliğimiz hiç bitmiyor, her daim sürüyor. Yeter ki biz bilincimizi ve yüreğimizi diri tutalım. İşte bu bağlamda, sizlere son dönemde okuduğumuz kitaplardan bir seçki sunmak istiyoruz. Gözlem okurlarının ilgi duyabileceğini düşündüğümüz bu kitapları, bir okuma ve paylaşım öneri listesi olarak da düşünebilirsiniz.

 

Güncel kitaplar
Gündemdeki konuları dikkate alarak, öncelikle son dönemde okuduğumuz kitapların önemli bölümünü güncel kitaplar oluşturuyor. İşte size de önerebileceğimiz bazıları:

-Öfkelenin / Stephane Hessel / Cumhuriyet Kitap: Ünlü düşünürün, dünyada yaşanan olumsuzluklara karşı öfkenin, tepkinin kılavuzluğunu yaptığı başucu kitabı. Çok sayıda dile çevrilmiş, ekonomik adaletsizliğe karşı bir 21’inci yüzyıl manifestosu.

-Diren! / Emre Kongar / Kırmızı Kedi Yayınevi: Haksızlıklara karşı direnişin yol ve yöntemlerini gösteren kitap, aynı zamanda ülkemiz demokrasisi için bir manifesto niteliğinde.

-Dünya Trump’a mı Kalacak? / Osman Ulagay / Doğan Kitap: Ulagay bu kitabında, küreselleşmenin yarattığı mağduriyetleri ve buna karşı çıkanların mücadelelerini irdeliyor.

-CHP Söylem - Politika - İdeoloji / Prof.Dr.Sencer Ayata / ka kitap: Türkiye’nin temel sorunları ile CHP’nin bu sorunlara getirdiği çözümler ve projeler değerlendiriliyor.

-15 Temmuz Sırları / Hakan Aygün / Siyah Beyaz Yayınları: Bu kitapta, halâ tam olarak çözülememiş olan 15 Temmuz darbe girişiminin kodları araştırılıyor. Önemli ayrıntılara dikkat çekilip, yeni sorular gündeme getiriliyor.

-Parti Cemaat Tarikat / Tayfun Atay / Can Yayınları: Hem akademisyen hem de Cumhuriyet yazarı olan Atay, İslamcı siyasetin 2000’li yıllardaki gelişim sürecini inceleyip yorumluyor.

-28 Şubat’tan 15 Temmuz’a, Darbeye, Diktaya, Medyaya İtirazım Var / Derya Sazak / İletişim Yayınları: Siyasal ve sosyal gelişmelerin tam göbeğinde yaşamış bir gazetecinin gözünden, ülkemizin son otuz yılı.     

 

Anı kitapları
Son dönemde çok sayıda anı kitabı yayınlanıyor. Yakın siyasal tarihi doğru kavramak ve gerekli dersleri çıkarmak adına bu kitapları okumak çok yararlı oluyor. Bazı örnekleri dikkatinize sunmak istiyoruz:

-Gizli Çekmece / Ahmet Oktay / Doğan Kitap: Hem iyi bir gazeteci, hem de iyi bir şair ve edebiyat insanı olan rahmetli Ahmet Oktay’ın anıları; okuru İstanbul’un ve Ankara’nın basın ve edebiyat mahfillerinde dolaştırıyor.

-Manşet Yalısının Kızı - Leyla Tavşanoğlu’nun anıları / Esra Tüzün  / Doğan Kitap: İyi bir gazeteci ve röportaj yazarı; eski Cumhuriyetçi, gazetemiz Gözlem’de de röportajları yayınlanan, değerli dostumuz Leyla Tavşanoğlu; gazetecilik anılarıyla, basınımızın geçirdiği aşamaları gelecek kuşaklara aktarıyor.

-Bir Eski Cumhuriyet İçin - Ali Sirmen’in Anıları / Ümit Aslanbay / İmge Yayınları: Cumhuriyet gazetesi yazarı Ali Sirmen’in Cumhuriyet’le ilgili anıları ilgiyle okunuyor.

-Bir Başkan Bir Şehir Bir Aşk / Hüseyin Mutlu Akpınar / Doğan Kitap: Sevgili dostumuz, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, çocukluğundan belediye başkanlığına uzanan yolculuğunu anlatıyor.

-Filmi Geriye Sarınca / Kemal Anadol’un anıları / Doğan Kitap: Hem siyaset ve hem de kültür-sanat alanlarından kadim dostluğumuz olan Anadol, bizi siyaset dünyasının birikimiyle buluşturuyor. Kitap yayınlanalı epeyce süre olmasına karşın, her elimize alışımızda, deneyimlerle, yaşanmışlıklarla zenginleşiyoruz. Değerli dostumuzla, yıllar sonra, Foça’nın Kozbeyli köyünde yeniden buluşmak ve köydaş olmak gerçekten güzel.

 

Edebiyat kitapları
Yazın dünyasında temel kuraldır; iyi ve güzel yazabilmek için, çok okumak ve seçici olmak gerekiyor. Biz de elimizden geldiğince, edebiyatımızı da yakından izlemeye çalışıyoruz. Özellikle öykü kitapları ve romanlar, her daim ilgi odağımızda...

Son dönemde, bu alanlarla ilgili olarak, okuduğumuz pek çok değerli yapıt var. Bu öykü ve romanları, belki başka platformlarda irdeleyebiliriz. Ancak Gözlem okurlarının da ilgisini çekeceğini düşündüğümüz üç kitabı, özellikle ve öncelikle belirtmek istiyoruz.

-Huzursuzluk / Zülfü Livaneli / Doğan Kitap: Son yıllarda kendini daha çok yazmaya veren değerli sanatçı Livaneli’nin, heyecanla okunan yeni romanı. Edebiyatı ve roman sanatını sevenler için iyi bir tercih.

-Babıâli’de Cinayet - Gazeteciyi Kim Öldürdü? / Haluk Şahin / Kırmızı Kedi Yayınevi: Haluk Hoca’nın yeni yayımlanan romanını bir solukta okuduk. Şahin, akıcı üslubuyla, basın dünyasında yaşananları doğru anlayıp, yerli yerine oturtmanın ipuçlarını sunuyor.

-Kuşlar Yasına Gider / Hasan Ali Toptaş / Everest Yayınları: İşte edebiyatın hası. Son günlerde okuduğumuz en güzel roman. Edebiyatın tüm güzelliklerini duyumsayıp içselleştirmek isteyenlere, hararetle öneriyoruz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test