Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ortak iş yapmanın jeneratörü oldular, 126 ülkeye satış yaptılar

9.6.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Son dönemin en dikkat çekici şirketlerinden biri Teksan’ın Sancaktepe’deki fabrikasındayız. Satış ve Pazarlama’nın bağlı olduğu Yönetim Kurulu Üyesi Burak Başeğmezler ve kurmayları Teksan hakkında bilgi veriyor. Üretim noktasındaki bir numaratör dikkatimizi çekiyor.

Dev rakamlarla “126” yazıyor. “Bu nedir?” diye sorduğumuz Burak Başeğmezler’den şu yanıtı alıyoruz:

“Size biraz önce 124 ülke demiştik ihracat yaptığımız... 126 çıkmış... Her yeni ülkeye ihracat, arkadaşlarımızı bizden fazla heyecanlandırıyor. Hemen buraya aktarıyorlar. Şu anda dünyanın 126 ülkesine ihracat yapan bir şirkettesiniz.”

Asırlık rakiplerin karşısında yarım asrı bile bulmayan geçmişi ile Teksan büyük bir başarıyı imza atıyor.

Aslında başarı şirketin kuruluşundan ve ortaklık yapısından başlıyor.

Şirketin temelleri Abdulkadir Teksan ve Özdemir Ata tarafından 1994 yılında atılıyor. Bu iki isim mühendis ve okul arkadaşı...

Teksan Jeneratör, kısa zamanda pazarda önemli bir noktaya geldi. Kalite konusunda adından söz ettirdi. Siparişleri tam zamanında vererek sektörde büyük bir etkinliği olan merdiven altı ile aralarına set çektiler. 1998 yılında Özcan Başeğmezler, Teksan Jeneratör’ün ortakları arasına katıldı. Bu üç ismin uyumlu ortaklığı, ikinci nesle de intikal etti. Ve Türkiye’de ortak olarak da başarılı olunacağının en önemli örneklerinden biri oldular.

Aslında şirketin ortaklık yapısı elti krizi ya da başka krizler yaşayan birçok Anadolu şirketine anlatılacak nitelikte. Bu ekibin zamanı olsa da diyar diyar dolaşıp birlikte nasıl başarılı olduklarını anlatabilse...

Birbiri ile akraba olmayan üç ailenin 126 ülkeye ihracat yapan, alanında markalaşmış bir şirketi nasıl yarattığı, anlatılacak bir hakiye olarak dikkatimizi çekti.

Şimdi biz yeniden fabrikaya dönelim. Yönetim Kurulu Üyesi Burak Başeğmezler anlatmaya devam ediyor:

 • Kurulduğu günden bugüne sürekli gelişen ve büyüyen Teksan Jeneratör, yüzde yüz müşteri memnuniyeti odağında daha iyi yaşam kalitesine katkı sağlayacak ürün, teknoloji ve hizmetler geliştiriyor.
 • Pazara dizel jeneratörlerle girdik. Günümüzde terzi gibi çalışıyoruz. Her türlü jeneratörü yapabilecek durumdayız. Bir kentin ihtiyacını karşılayacak güçte jeneratörde yapabilir Teksan...
 • 2003 yılında Sancaktepe Tesislerine taşınan Teksan Jeneratör, 20 bin metrekarelik fabrikasında yüzde 100 yerli üretim yapıyor. Bu alandaki birçok kuruluş Çin’de üretmeyi tercih ediyor. Biz bunu yapmadık.
 • Asla vazgeçmediğimiz ilkelerimizden biri, kazandığımızı sektöre yatırmak. Teksan Jeneratör, 2008 yılında Çorlu Avrupa Serbest Bölge’de bir depo satın aldı.
 • 2014 yılında Kocaeli Serbest Bölge’de ikinci fabrika inşaatına başladı. Şimdilerde 47 bin metrekarelik kapalı alana sahip fabrika ile ilgili çalışmalar çok hızlandı.
 • Bu yıl içinde bu fabrikayı devreye almayı hedefliyoruz. Bu tesiste daha çok ihracata yönelik çalışacağız. Sancaktepe ise iç pazara üretecek.

 

Satış sonrası hizmet çok önemli

 

 • Yerli istihdamı artırmak ve Türkiye ekonomisine katma değer sağlamak amacında olan Teksan Jeneratör bünyesinde yaklaşık 700 kişi çalışıyor. Satış sonrası hizmetlerde de iddialıyız. Bu nedenle 10 Bölge Müdürlüğümüz ve 20’ye yakın bayimiz bulunuyor.
 • 2005 yılında kojenerasyon ve trijenerasyon teknolojileri üzerinde çalışmaya başladık. Teksan Jeneratör, 2007 yılında kojenerasyon sistemlerini Türkiye’de ilk uygulayan yerli şirket oldu.
 • Değişken devirli bir motor ile güneş veya rüzgar enerjisine entegre bir şekilde kullanılabilen hibrit jeneratörün prototip çalışmasını tamamladık.
 • Teksan Jeneratör, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği konusunda TÜBİTAK destekli olan bu yeni ürününün satışına 2017 yılında hız verecek.
 • Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan sistemi, yurtdışında daha çok telekomünikasyon firmaları kullanıyor. Teksan Jeneratör Ar-Ge yatırımları ile ihracat potansiyeli yüksek olan hibrit jeneratörü Türkiye’de ilk üreten şirket. Dünyada da bu teknolojiyi üretebilen sayılı şirketlerden biri konumunda bulunuyor.
 • Açık alanda ve kullanım yerinin sık yer değiştirdiği şantiye işleri, beton çalışmaları, yol-köprü yapım işleri ve dış mekan etkinliklerinin aydınlatılmasında ideal bir ürün olan aydınlatma kuleleri de Teksan Jeneratör’ün en çok talep gören ürünleri arasında yer alıyor.

 

“ArGe’nin jenatörü olduk”

 

Şirketin yeni ürünler geliştirme noktasında müthiş bir ekibi var. “Teksan demek yenilik demek” diyor Yönetim Kurulu Üyesi Burak Başeğmezler ve devam ediyor:

 • Teksan, jeneratörde yerliliği yüzde 30’lara kadar çıkardı. Bu noktaya gelmek kolay değil. Zaten motor yüzde 50’yi geçiyor. Bu noktada yerli olmak kolay değil. Ama geri kalanı yerli yapma konusunda kararlıyız.
 • Türkiye’nin ArGe liginde 97’nci sıradayız. Aslında bizim bu noktada olmamız Türkiye’de ArGe konusunda alınacak çok mesafe olduğunu gösteriyor.
 • Son olarak zaman zaman gündeme gelen jeneratör kaynaklı yangınların sıfırlanmasına dönük çalışmaya hız verdik. Jeneratör kabini için yanmaz kaplama geliştirdik. Jeneratör yansa da, yangın kabin dışına sıçramıyor.

  

EXPO onlara iyi geldi

Hatay İşadamları ve Bürokratları Derneği son dönemde atakta. Atağın iki nedeni var. Birincisi üretilmesi için çalışmalar hızlanan yerli otomobilin Hatay’da yapılması isteniyor. İkincisi ise EXPO’yu almış olmaları. Bu iki önemli gelişme kentte heyecan yaratmış durumda. Bu heyecan Hatay İşadamları ve Bürokratları Derneği’nin (HATİAB) düzenlediği iftar yemeğine de yansıdı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman oradaydı. Hatta müze konusunda iki önemli gelişmenin müjdesini verdi. Hatay Valisi Erdal Ata, Dörtyol Belediye Başkanı Yaşar Toksoy katılımcılar arasındaydı.

Hazım Giray (Clup Cabanna ve City Loft Sahibi), Kemal Akar (İMES Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı), Gündüz Kaptanoğlu (Büyük Kulüp Başkanı), Ali Kösedağ (Büyük Kulüp Yönetim Kurulu Üyesi), Nevhan Gündüz (Büyük Kulüp Yönetim Kurulu Üyesi), Fevzi Şanverdi (Hatay Milletvekili), Eyüp Akbal (Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı), Saadettin Çay (İMES Yönetim Kurulu Üyesi) katılan önemli isimlerden bazılarıydı.

Hatay İşadamları ve Bürokratları Derneği (HATİAB) Başkanı İbrahim Güder, gecede dernek çalışmaları ile ilgili bilgi verdi... Ama Hatay’ın heyecanı onun sesine de etki yapmıştı. Mutluydu, geleceğe güveniyordu.


“Müşteri dokunarak almak istiyor”

dediler, en büyük mağazayı açtılar

Son dönemde e-ticaret sitelerinde yaprak dökümü yaşanıyor. Herkes bu işin çok iyi gideceğini anlatıyordu daha düne kadar. Yaprak dökümünün geçici mi kalıcı mı olduğunu önümüzdeki günlerde daha net göreceğiz derken dünya devi Samsung büyük bir sürpriz yaptı.

Samsung bütün dünyada yaygınlaştırmayı hedeflediği yeni bir mağazacılık yaklaşımını, yani Deneyim Mağazası’nın ilkini İstanbul’da açtı. İstanbul’un yeni alışveriş merkezi Emaar Square Mall’da açılan mağaza Türkiye’nin en büyük mağazası özelliği taşıyor. Bu özelliği Samsung Electronics Türkiye Başkanı Dae Hyun Kim şu sözlerle açıkladı:

 • Dünyada ilk kez uygulanacak bir mağazacılık modelini Türkiye’den başlattığımız için gurur duyuyoruz.
 • Samsung olarak Türkiye’nin geleceğine güveniyoruz. Bu nedenle yapacağımız yatırımlar ile 2017 yılı bitmeden Türkiye’de en kapsamlı şekilde varlık gösteren teknoloji firması olmayı hedefliyoruz.

Mağazanın büyüklüğünün nedeni olarak burada elektronik parçalar arasında sinerji yaratmak olarak açıklanıyor. Bunu da Samsung Electronics Perakende Deneyim Grubu Başkan Yardımcısı Simon Orchover şu sözlerle anlattı:

 • Günümüzde teknolojik cihazlar birlikte çalıştıklarında, tek başlarına ürettiklerinin çok ötesinde bir değer yaratıyor.
 • Samsung Deneyim Mağazası, Samsung mobil teknolojilerinin birlikteliğinden doğan sinerjiyi en kapsamlı biçimde deneyimleyebileceğiniz bir ortam yaratma amacıyla tasarlandı.

Durum bu. Şimdi gelelim neden böyle bir mağaza açıldığının ayrıntısına. Bunu da Samsung’un Türkiye’deki önemli isimlerinden Tansu Yeğen’in ağzından aktaralım:

 • Türk halkı telefon alırken, elektronik bir cihaz alırken dokunmak istiyor. Araştırmalar bunu doğruluyor. Bunu tespit edip de bu alanda mağaza açmamak olmazdı. Biz de bunu düşündük ve mağazayı açtık. Bu mağazayı yeniliğin kalbinin atacağı bir buluşma noktası olarak yaşatmayı planlıyoruz. Aileler çocuklarıyla birlikte eğlenceli dijital çizim veya kodlama eğitimlerine katılabilecekler. Gelişmiş cihazlarını daha etkin kullanmak isteyen tüketiciler burada ürün eğitimleri alabilecekler.
 • Burada çalışan mağaza personelinin en üst düzey niteliklere sahip, teknik bilgisi çok yüksek arkadaşlardan oluşacak. Buraya gelen müşteri hem dokunacak, hem de bilgi isterse ona dokunulacak.

Evet, bir yol ayrımı var sanki sektörde... Yeniden mağazalar öne çıkacak. Apple’ın mağazacılıkta yakaladığı başarıyı rakipleri de gündeme getirecek. Alışveriş merkezleri cadde mağazacılığına dönüyor. Ticarette dokunarak alışveriş yeniden gündeme geliyor.

Ne dersiniz... Alışveriş sanki öyle çok da bir tık ötede olmayacak gibi sanki...

 

 

Levent Karadağ’ı aldılar sessizliği bozdular

TÜRKKEP, bundan yaklaşık 9 yıl önce Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) Hizmet Sağlayıcısı olarak yetkilendirildi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından verilen bu yetki ile başta e-fatura ile ilgili çalışmalar yapacaktı.

Daha sonra Gelir İdaresi Başkanlığı da yetkilendirme yaptı. Bu alandaki Türkiye’nin ilk özel kurumu oldu TÜRKKEP... Bayi sayısını 190’a çıkardı. Son dönemde biraz sessizleşmişti bu önemli kurum... Sessizliğini Levent Karadağ’ı transfer ederek bozdu...

Teknoloji sektörünün tanınan ve sevilen ismi Levent Karadağ TÜRKKEP’in yeni genel müdür yardımcısı olarak göreve başladı.

Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nden 1988’de mezun olan Levent Karadağ, 1986 ile 1990 yılları arasında başta Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi olmak üzere birçok özel eğitim kurumunda ‘bilgisayar programlama’ dersleri verdi.

Karadağ, bir süre başkanlığını da yaptığı Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şubesi’nin yönetiminde yer alıyor.

 


Naci Şahin Avrupa’nın başkanı oluyor

Avrupa Birliği’nde iklimlendirme sektörü ile ilgili standart, kanun, yönetmelik gibi dokümanların hazırlanmasında en etkin kurum olan EUROVENT’e Türkiye’nin bu alandaki en önemli kurumu İSKİD 2000 yılında üye oldu.

Üye olmakla kalmadı, etkin çalışmalar da imza attı. Avrupa’daki standartların belirlenmesinde bile zaman zaman etkili oldu İSKİD... Bu etkinliği geçtiğimiz günlerde yapılan seçimlere de yansıdı.

Ve İSKİD adına Naci Şahin, bu önemli kurumun başkan yardımcılığına getirildi.

Bitmedi... Naci Şahin gelecek yıl da bu önemli kurumun başkanlığını üstlenecek.

Böylece Avrupa iklimlendirme sektörünün başında bir Türk yer alacak.

Fransa'nın Versay EUROVENT 60. Genel Kurulu’nda Alex Rasmussen'in başkanlığı bir yıl daha uzatılmıştı.

Avrupa’da bu önemli başarıya imza atan İSKİD Türkiye'de iklimlendirme, soğutma ve klima cihazları imalatçısı üyeleri arasında iş birliğini sağlayarak üyelerin sorunlarının çözümüne yönelik çalışmalar yapmak amacıyla 1992 yılında kuruldu.

İSKİD üyelerinin temsil ettiği şirketlerin sayısı 100’ün üzerine ulaştı. Bu şirketler Türkiye’de pazarın yüzde 90’ına hitap ediyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test