Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir’e çağrı!..

9.6.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır


Nihayet Göztepe’nin ve “asıl” İzmir’in “Süper Lig hasreti” bitti. Başta başkan Mehmet Sepil, CEO Kerem Ertan, teknik direktör Yılmaz Vural, futbolcular ve taraftarlar olmak üzere Göztepe’yi ve sarı – kırmızılı camiayı kutlamak, İzmir’de oturan bir spor insanı olarak görevim; büyük iş başardılar, helâl olsun!..

Mutlu olmak, sevinmek, kutlamak hakları… Amma, “bugünü çabuk unutup”, yarına bakmak” ve “yarınların gereğini yapmak” da onların görevi!..

62 yıldır sporun ve futbolun “gazeteci olarak, spor yazarı olarak” içindeyim; onun için diyorum ki; “Hemen kolları sıvamak ve Süper Lig’in gereklerini yerine getirmek için adımlar atmak, hatta koşmak lâzım!..

Lafı uzatmadan söyleyeyim; “Seyrettiğim Göztepe’nin Süper Lig’de kalıcı olması için hem de doğrudan ilk onbirde oynayacak en az 8 futbolcuya ihtiyacı vardır; rotasyona girecekler için de Süper lig ayarında 5 – 6 oyuncunun alınması gerekiyor!..”

Peki, “Federasyonun vereceği ayakbastı parası ve kulübün kasası, bu açığı kapayabilir” mi; hayır!..

Öyleyse, eğer İzmir, “Ben Dünya kenti olmak için hızla ilerliyorum. Doğu Akdeniz’in Barcelonası olacağım” diyorsa, “herkesi ile” elini cebine ve “her kuruluşu ile” elini kasasına atmak zorundadır.

Bunca yıl sonra, çok büyük zorluklarla gelinen noktadan “geriye düşmemek için” kentçe “bu elbirliğinin yapılması” şarttır!..

Öyleyse, resmisiyle, özeliyle, belediyeleriyle, sivil toplum kuruluşları ve meslek teşekkülleriyle, İzmirgücü ve İş Alemi ile, basınıyla görev başına ve “pamuk eller” ceplere ve kasalara!..

Sultaniyegâhlı Gece!..

("Sultaniyegâh makamı, Hammamîzâde İsmail Dede Efendi'nin tertiplediği bir makamdır. Bildiğimiz yegâh makamının sesleri arasındaki aralık orantılarını bûselik makamına göre değiştirmiş ve bu yeni ses demeti içindeki melodik seyir ve harekete, bûselik ve nihavend makamından ayrı yeni bir karakter getirmiştir. Bu makamdan bestelediği iki murabba ile ağır ve yürük semâileri, Sultan II. Mahmud'a sunmuştur.” –  Dr.M.Nazmi Özalp-Türk Musikisi Tarihi kitabından.)

*******

İzmir’in Müziksev Salonu’nda “Türk Sanat Müziği’nin büyülü nağmeleri ile dolu” bir gece geçirdik.

Sevgili Nihat Demirkol’un “Sultanîyegah” piyano resitaline o gece o salonda olanlar doyamadılar. Alkışlar sanatçıyı piyanosunun başına kaç defa yeniden getirdi, saymadım!..

O gece, aynı zamanda Müziksev’in 6’ncı doğum günüydü (Kutlarım, nice senelere!!). Demirkol’un ise “5’inci” Türk Sanat Müziği piyano resitali!..

Sahnedeki “Üstad- ı Sultaniyegâh”, Dede Efendi’nin tertipleyip, Sultan 2. Mahmut’a ithaf ettiği Sultanîyegâh makamında çeşitlemeler, doğaçlamalar ve terennümler sunarken, büyük bestekarlarımızın eserlerinin arasını bestekarlar ve besteler üzerine anekdotlar, Türk Sanat Musikisi ve Sultaniyegah makamı, üzerine “pek bilinmeyen” bilgilerle doldurdu.

Başlangıç, Nihâvend, Hicaz ve Sultânîyegâh makamındaki şarkıların terennüm kısımlarından oluşan “enfes” kolaj oldu. Sonrasında Sultânîyegâh’ın en seçkin örnekleri… Münir Nurettin, Cevdet Çağla ve Yesarî Âsım Arsoy üstadların besteleri… Ve, gece… Onca bisten sonra, “kendi bestesi” bir Sultânîyegâh peşrev ile bitti.

Alkışlar ve teşekkürler, sevgili Nihat; bir başka resitalde beraber olmak ümidi ile…Sözün Özü

Aslında bu hafta, “Sözün Özü” değil, Sorunun Özü; “Katar’a asker gönderiyormuşuz; Suriye için öldük, sıra Katar’a mı geliyor?..


Dikkat!..
İnternetten geldi.

Faydalı mı, bilmiyorum. Kimseye de ümit vermek istemiyorum. Ama “doğanın doğal ilaçlarına inanan” bir insanım. Üstelik içecek “zararlı değil”; zira “sadece Pancar / Havuç / Elma!..”

Deniyor ki; “Bay Seto akciğer kanseri idi... Çin’de ünlü bir Herbalistin tavsiyesi
üzerine bu içeceği içmeye başladı. 3 ay boyunca düzenli bir şekilde bu
içeceği kullandı ve şimdi sağlığına kavuşmuş durumda.”
İşte formül: 1 adet pancar kökü, 1 adet havuç, 1 adet elma.
Deniyor ki; “Bu malzemeleri yıkayıp, kesip, meyve sıkacağında suyunu çıkardıktan sonra bekletmeden suyunu içebilir ve geri kalan posasını cildinize sürebilirsiniz.”
Deniyor ki; bu içeceğin etkili olduğu rahatsızlıklar şunlardır:
1) Gelişmekte olan kanser hücrelerini önlemekte.
2) Karaciğer, böbrek, pankreas hastalıklarını önlemekte ve ülser tedavisinde
de kullanılabilmekte.
3) Akciğeri güçlendirir, kalp krizi ve yüksek tansiyonu önler.
4) Bağışıklık sistemini güçlendirir.
5) Kızarmış, yorgun veya kuru gözlere iyi gelir.
6) Kas ağrısını ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
7) Bağırsak hareketlenmesine yardımcı olarak kabızı ortadan kaldırır.

89 Detoks olarak da kullanılabildiğinden cildiniz daha sağlıklı ve parlak bir görünüme sahip olacaktır.
9) Boğaz enfeksiyonuna iyi gelir.
10) Regl ağrısını azaltmaya yardımcı olur.
11) Saman nezlesine iyi gelir.


Adalete bak!..
Gazetelerde haber; “Zonguldak'’ta ‘fuhuşa yer temin etmek’ suçundan tutuksuz yargılandığı davada 7 yıl 6 ay hapis cezası verilen 83 yaşındaki Adam, Yargıtay’ın kararı onamasının ardından tutuklanarak cezaevine gönderildi.”

Eee, be Adam elbette kabahatlisin; “fuhuşa yer temin etme yerine, trilyonlar ödeyerek villalar satın alıp, hediye edebilseydin”, hapse girmek yerine magazin sayfalarının manşetlerini süslerdin!..

Etiketler : göztepe,

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test