Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Turizmde ve dış ilişkilerdeki endişeler

16.6.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ülkemiz bu yıl adeta bir karalanma kampanyasının hedefi haline geldi. Bunun sebepleri nelerdir sorusunu araştırmamız gerek. Öncelikle iki sebep ortaya çıkmaktadır. Birincisi adeta doğuştan itibaren yabancı ülke insanlarının zihinlerine çakılmış “Türk karalamaları” ve bizim de biraz çanak tuttuğumuz davranış ve üslup hatalarımız. Bunlar bir araya gelince adeta dev bir tsunami etkisi yaratarak  karşımızdaki tarafları sevindirmekte ve art fikirli AB ülkeleri ile komşularımızdan dost görünenlerin de ayranını kabartmaktadır.

Bu gerçekleri öncelikle kabul edelim...

Bir defa ülke olarak bazı konularda hala devlet otoritesinin ve kurallarının yerleşmesindeki gevşekliklerimizin önüne bir türlü geçemedik.

Adeta bir otorite boşluğu hayatımızın her safhasında karşımıza çıkarak kendisini hissettirmektedir.

Turizmimizden ekonomik hayatımıza ve sosyal yaşantımıza dek her sahada eksiklikler ortadadır. En başta da  kayıtsız ekonominin varlığı ve sosyal adaletteki zaafımız...

Turizmdeki zaaf

Evet, dar bir sezon yaşamaktayız. Özellikle kesif bir propaganda AB ülkelerinde “Türkiye güvensiz” kampanyaları açık kapalı insafsızca devam etmektedir. Bunun yanında komşularımız ise bunu fırsat buldukları gibi, İspanya ve Yunanistan da talep artışı yaşamaktadır. Bunun yanında, yer bulamayanlar ile Türkiye’yi defalarca ziyaret etmeye alışık kitleler ise hiç bir şeye itibar etmeksizin Türkiye’ye gelmektedirler.

Ben geçmiş tecrübeleri yaşayan bir insan olarak bu 2017 sezonunun 2016’dan daha kötü olamayacağını ümit etmekteyim.

Örnek olarak Hollanda’dan çok düşen talep, bu sene son zamanlarda artan bir hızla gelişmektedir. Bu husus diğer ülkelere da sirayet edecektir kanısındayım. Ancak burada bir husus var ki çare nasıl olacak bilemiyorum.

Bu defa da sezon geçtiği için charter uçak bulma konusunda sıkıntı yaşanmaktadır. Bunun anlamı ise tekrar artan talebin taşınamamasıdır ki bunu çözmekte zorlanmalar yaşanacaktır.

Bu arada yüzde 40’lara yaklaşan fiyat düşmelerini de düşününce üçüncü tercih Türkiye olacaktır. İspanya ve Yunanistan’dan sonra...

Burada Türk Hava Yolları’nın yeni bir strateji ile tur operatörlerimizle iş birliğinden başka çare göremiyorum. Ancak sektör ve THY’nin bu işe vakit kaybetmeden çare bulmaları çok iyi olacaktır derim...

Evet, Türkiye bütün düşmanlıklara rağmen mücadelesini devam ettirecektir. Başkada çare yoktur.

Bu senenin favori gelen destinasyonları, başta Rusya, Ukrayna, İngiltere, İran, Hollanda, ve komşulardan talepler...

Dış ilişkilerdeki endişeler

Türkiye başta Amerika ve AB ülkelerinden maalesef umulan desteği bulamadığı gibi, adeta ikili oyunların hedefi olmaktadır. Burada Türkiye devlet adamlarının üslubundan şikayetler görünür durumda; bununla birlikte AB ülkelerindeki ekonomik sorunlar nedeni ile gerginliklerden istifade ederek Türkiye’de turizm yapacakların AB ülkelerine yönlendirilme gayretleri söz konusu.

Bu husus 3 ila 4 seneden beri perde arkasından yürütülmektedir. Dikkatli olmamız gerek...

Bu arada Amerika’nın güneyde Suriye ve Irak’ta açmak istediği “Kürt” koridoru ise ayan beyan ortadadır. Bu mücadelenin sonu endişe verici bir şekilde geliştirilmek istenmektedir. Bu arada Türkiye’nin iyi ilişkilerde bulunduğu Kuveyt benzeri ülkelerle arasını açmak ve ekonomik olarak zarar vermek ise bu senaryonun son perdesi olarak ortadadır.

Bu durum sebep gösterilerek Vehhabi Suudi Arabistan’ın fıştıkladığı cephedeki Arap ülkelerinin Türk mallarını “boykot” işareti de Amerikan Arap ortak senaryosunun bir parçasından başka bir şey olamaz.

Peki, ne olacak? Ben Katar’daki hükümet politikasının doğru olduğu kanısındayım. Ancak Unutulmaması gereken bir husus, Araplara olan güven konusunda daima bir belirsizlik olduğudur. Biraz sonra tekrar barışacakları gibi Amerika ile beraber başka sürprizlere ortak olmaları da mümkündür. Tavsiyem, bu hususların göz önünden kaçırılmamasıdır.

Haydi hayırlısı diyelim... Ama çok dikkatli olmak şartı ile...

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test