Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İftar kolileri tarımımızın durumunu özetliyor

23.6.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Alışmıştık dokuz on gün bayramtatillerine. Hafta sonuna denk gelen Bayramın ilk günü çalışanları mutlu etmese de; işçisiyle, işvereniyle şeker tadında Bayramlar diliyorum herkese

Kültürümüzde dayanışma ve yardımlaşma ayıdır Ramazan. Yoksun ve yoksulun halinden anlamayı, dayanışmayı önerir. Ramazan’ın bu ulvi mesajını alanlar kendince somutlaştırır ve vicdani sorumluluğunu yerine getirmeye çalışır. “Ramazan paketi” adı altında, ihtiyaç sahiplerine verilmek üzere erzak kolilerihazırlanır.

Kişiler, kurum ve kuruluşlar, içinde temel besin maddelerininbulunduğu erzak kolilerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırır. Bu paketleri oluştururken de, hiç değilse ihtiyaç temel besinlerden mahrum kalmaması, sağlıklı beslenmesi amaçlanır.

Toplumumuzda gelenekselleşen bu yardımlaşma şekli aslında, hayata ve topluma dair önemli bilgiler içeriyor. Günümüzde, bu erzak kolilerini dolduran gıda ürünlerinin niteliği büyük ölçüde değişti. Geçmiştenohut, mercimek, fasulyegibi temel bakliyatürünlerinin yanı sıra sucuk, pekmez, bal, tahingibi temel besinmaddeleri, son dönemlerde maalesef erzak kolilerini terk etmeye başladı!

Nedeni elbette ekonomik.

Bahsettiğimiz temel besin ürünlerinin yanına yaklaşılamıyor. Kilosu 20 TL’nin altında bakliyat, 40 TL’nin altında sucuk kalmadı.Gerçek doğal balın kilosu ise 100 TL’yi çoktan aştı. Maliyetlerin yükselmesi ile hayırseverler bu ürünlerin yerine daha ekonomik olan gıda ürünlerini tercih etmek zorunda kalıyor.

Nohut,  mercimek yok, krem şanti var!

Yüksek fiyatları nedeni ile erzak paketlerinden çıkan geleneksel ürünlerin yerine ise puding, krem şanti, hazır çorba, et ve tavuk bulyongibi ucuz ve sağlıklı olup olmadığı tartışmalı ürünlerkonuluyor. Pirinç, erzak kolilerinde yerini koruyan ender ürünlerden. Ancak, güzelim pilavlık yerli pirincin yerini garip ebatlardaki lezzetsiz ithal pirinçler almış.Zeytinyağının yer bulamadığıerzak paketlerinin bir bölümünde sadece 1 lt ayçiçek yağıvar. Nohut, fasulye, mercimek olmayan bir sofra düşünülebilir mi? Türk mutfağına ait olmayan krem şanti, puding, hazır çorbalar ile nasıl geleneksel Ramazan sofrası hazırlanabilir anlamak mümkün değil.

Hayırseverler haklı olarak daha çok insana ulaşabilmek adına erzak paketlerini mümkün olan en ucuz şekilde mal etmeye çalışıyorlar. Aslında erzak paketlerinden eksilen ürünler çok uzun yıllardır sofralarımızda da yer bulamıyor. Dünyaya, Anadolu’dan yayılan bakliyatın yanına yaklaşılamıyor. Mercimeği, nohutu, Kanada’dan Arjantin’den ithal ediyoruz.Çiçek florası açısından dünyanın en zengin coğrafyası olan Anadolu’da bal dünya fiyatlarının çok üzerinde. Satın almak, tüketmek hem sağlık hem de bütçe sorunu haline geldi. Artık et ithalatçısı olan ülkemizde geleneksel et ürünlerimiz sucuk ve pastırma fiyatları nedeni ile sofralarımıza çok ama çok uzak.Genç nesil içinde pastırmanın tadını bilmeyenlervar. Okul sıralarında öğrendiğimiz dünyanın kendine yetebilen ender tarım ülkes,i artık temel besin maddelerini ancak ithalat ile karşılayabiliyor.

Ramazan erzak paketleri manevi dünyamızda derin anlamlar ifade ederdi. Bugünlerde ise Türk tarımının geldiği durumu anlatıyor. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test