Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Gün dönümü, ekinoks

23.6.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bu satırları yaz ‘ekinoks’unda yazıyorum. Nedir ekinoks? Güneş ışınlarının ekvatora dik düştüğü 21 mart ve 23 eylül tarihlerinde gece ve gündüzlerin eşit olmasıdır ekinoks. Ekinoks ya da gün eşitliği, güneş ışınlarının ekvatora dik vurması sonucunda aydınlanma çemberinin kutuplardan geçtiği zamanlardır, dönüm günleridir.

Ekinoks günleri aynı zamanda mevsimlerin başlangıcıdır. 21 Hazirandaki ‘ekinoks’da, en uzun gündüz, en kısa gece, 21 Aralık tarihlisinde ise en uzun gece, en kısa gündüz yaşanır içinde bulunduğumuz kuzey yarım kürede.

Yaz ekinoks’u yüzlerce yıldır birçok ülkede şenlik havasında kutlanır. Bununla ilgili çeşitli sanat eserleri, besteler, oyunlar, dans gösterileri, şenlikler var. Ünlü yazar Shakespeare’in neşeli oyunu “Bir Yaz Gecesi Rüyası” (Midsummer Night’s Dream) bunların en tanınanıdır. Ingmar Bergman, Woody Allen gibi ünlü sinemacılar da, sevgi temasını ön plana çıkaran neşeli filmler yapmıştır bu dönüm gününü konu alan.

 

Port İzmir
İzmir’de, “K2 Güncel Sanat Merkezi”, “Port İzmir” adını verdiği etkinliklerle her 3 yılda bir “Uluslararası Güncel Sanat Trienali” ni gerçekleştiriyor. Kendi tanımlarıyla amaçları, “uluslararası güncel sanat platformu üzerinden, İzmir kentinin sanat ve kültür dinamiklerini harekete geçirmek ve sanatı daha geniş bir izleyici kitlesiyle buluşturmaktır”. 

İlk PORTIZMIR 2007 yılında Emmy de Martelaere küratörlüğünde “Serap ve Arzu” başlığıyla, ikincisi 2010’da Dr. Necmi Sönmez küratörlüğünde “Sessizlik-Fırtına” başlığıyla, üçüncüsü ise 2013-2014 yıllarında Saša Nabergoj küratörlüğünde “İnsaf” başlığıyla düzenlendi.  2017-2018'de "Nefes" başlığıyla düzenlenecek olan dördüncüsü tümüyle alan çalışmaları olarak gerçekleşiyor, gerçekleşecek.

 

Ekinoks Günleri
PORTİZMİR4, “İzmir kentinin yaratıcı potansiyeline dokunarak doğada ve kentte bir nefes alanı yaratmayı” hedefliyor. Urla temel alınarak İzmir’in Kemeraltı, Basmane gibi değişik mekanlarında, “kentsel tarımın da yer aldığı, mimarlık, tarım, peyzaj, plastik ve görsel sanatlarla birlikte sosyoloji ve antropoloji disiplinlerini de içeren” değişik çalıştaylar düzenlenecek. Eylem günleri olarak “ekinoks”, gündönümü tarihleri esas alınmış. “Tohumlama”, “Filizlenme” temaları gerçekleşti. 20 Mart 2018 tarihine kadar “Meyve Verme”, “Hasat”, “Pazara Çıkma” temaları işlenecek. Etkinliklerin tarih ve içerikleri, “portizmir”in internetteki sayfalarından izlenebilir.

“Portizmir” etkinliklerinin başında Ayşegül Kurtel, Jean-Luc Maeso, Özlem Şenyol Kocaer , Prof. A. Mümtaz Sağlam, Emmy de Martelaere, Dr. Necmi Sönmez, Sasa Nabergoj, Caroline David gibi sanat çevrelerinin tanıdığı isimler bulunuyor.

 

Adalet teması
Ülkemizdeki gelişmelere baktığımızda, bu yılki yaz “ekinoks”u temasının “adalet” olduğunu görüyoruz. CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara-İstanbul yürüyüşü, yurt sathında “adalet” konusunun gündemde öne çıkmasını sağladı.

2010 yılında “yetmez ama evetçi” liboşların  “katkıları” ile gerçekleşen Anayasa değişiklikleri, FETÖ’cü darbenin önünü açtı, bu değişiklikleri hararetle savunanların da başını yakmaya başladı. Ergenekon, Balyoz vb. davaları sürecinde, hukuk ve adalet anlayışı büyük yaralar aldı. Bu davaların yargıç ve savcılarının büyük çoğunluğunun FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanmış veya aranıyor olması bunun en iyi göstergesidir.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “ adalet yürüyüş”ü, konunun daha geniş ölçüde tartışılmasını gündeme getirdi. Yürüyüşün yanı sıra, Katar ile ilgili gelişmeler, ABD’deki Zarrab davası üzerinden Türkiye’yi vurma niyetleri, ABD-Rusya arasındaki Suriye temelli gerginlikler, ABD’nin Çin’i hedef alan Pasifik’teki provokasyonları, yaygınlaşan terör eylemleri, FETÖ darbesinin ısrarla gizlenen siyasi ayağındaki olası gelişmeler, Pakistan ve Hindistan’ın ‘Şangay İşbirliği Örgütü’ne katılmasının küresel etkileri, önümüzdeki yaz günlerinin oldukça sıcak geçeceğini gösteriyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test