Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Süper Mario

30.6.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, bana göre; kendine has üslubuyla son derece temkinli, karmaşık ifadeli, söylemek istediği ile anlaşılma konusunda sorun yaşayan, sürekli kafa karışıklığına yol açma riski taşıyan bir kişi olmuştur.

Konuşmasının başında son derece pozitif başlayan konu soru cevap kısmına gelindiğinde yüz seksen derece ters istikamette tamamlanabilmektedir. Euro’nun değeri diğer para birimleriyle yüzlerce pips (kademe değer birimi) bir yukarı bir aşağı savrulabilmektedir.

Avrupa Birliği ülkelerinin her birinin kendi merkez bankaları olmakla birlikte birliğin para biriminin genel politikalarını belirleyen kararlar ECB (European Cental Bank) tarafından uygulanmaktadır. 4,422,773 kilometre karede 29 ülke ve Slovenya’dan Yunanistan’a Almanya’dan Fransa’ya kadar çok çeşitli üretim, teknoloji ve kalkınmışlık düzeyinde bir yelpazede kararlar almak ve her kademedeki ülkeler için pozitif sonuç üretmesini beklemek, gerçekten zor iş.

Benim gözlemlediğim kadarıyla, Draghi’nin işaret fitilini ateşlediği konuşmadan altı ay öncesinde ECB’nin parasal genişlemeden sıkılaşmaya doğru minikte olsa bir işaret verilebileceğine dair dedikodular piyasaları sarmıştı, ancak Draghi hiç renk vermeden piyasaların alışmasını ve durumun olgunlaşmasını bekledi.

Doğrusunu isterseniz bu bana parasal genişlemenin başlangıcındaki gibi dejavu yaşattı; piyasalar ECB den parasal genişleme beklerken onlar hiç bir şey yokmuşçasına ERO/Dolar paritesinin 1,40 seviyesine çıkmasını sessizce izleyip bombayı patlattılar ve süreç sonunda parite 1,05 seviyesine geriledi.

Bir süredir Euro için işler pozitif seyretmekte ancak Draghi ketum tavrını sürdürmekteydi, son açıklamasında durumdan daha emin olmuş olmalı ki önümüzdeki dönemin güçlenerek devam edeceğini ve enflasyonist beklentilerin arttığını ifade ederek tapering (tahvil alım programı) süreci ile ilgili ilk defa konuştu. Piyasalar parasal genişlemede geri adım olarak algıladığı ifadelerden sonra Euro/Dolar paritesi 1,1180 den 1,1390 seviyesine fırladı.

Burada en önemli iki konudan birincisi Euro, TL dahil tüm para birimlerine karşı güçlenme trendine girmiştir, Euro riski olanlar daha dikkatli olmaları gerekmektedir.

Dövizi yatırım aracı olarak düşünenler ise dolardaki harekete aldanmamalıdır, Dolar yüksek kalmaya devam edeceği beklentimiz olmakla birlikte Dolar, Euro’nun yeni başlamış olduğu bu güçlenme sürecini yarılamıştır.

Twitter: @muratbilen1970
Mail : muratbilen1970@hotmail.com

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test