Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Trump, Sezar ve İftar

30.6.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yüce Tanrım, ne kadar sempatik, saf bir türüz.

Bundan 2061 yıl önce Roma Diktatörü Sezar öldürülmüş. Bundan altı yüz küsur yıl önce ünlü ozan Shakespeare “Sezar” diye bir piyes yazmış. Hatta Sezar’ın ölürken hayretle “Sen de mi Brütüs!” dediğini birçok “okumuş” insan bilir.

Bu yıl da ABD’nin New York şehrinde bu piyes gene sahneye konmuş ve Sezar rolünü kırmızı kravat takan, şişman, turuncuya çalan, uzun sarı saçlı, yaşlı bir aktör oynamış. Eh, oyun gereği de Sezar sahnede “öldürülmüş”.

Aktörü “Trump’a benzetilerek” bir ilginçlik yapmayı düşünmüş tiyatrocular. O kadar yoğun tepki almışlar ki oyunu sonlandırmışlar. Ama sadece onlara değil, isminde Shakespeare yazan örneğin Massachusets’deki veya hatta 2600 km uzaktaki Dallas Texas’daki apayrı Shakespeare oyunları sahneleyen tiyatroların çalışanlarına “Trump – troller” e-posta ile, telefonla ölüm tehditleri, hakaretler  falan yağdırmışlar.

Bizde de bir sinemada “kötü adam” rolünü oynayan sanatçıların yolda yürürken tepki aldıkları hatırlardadır.

Ne kadar sempatik bir türüz! Ama işin tehlikeli yanı, yanlış algılanan veya maksatlı yalan haberler ölüme, savaşa neden olabiliyor. Örneğin son Katar krizinin “Rus hekçilerin yaydığı bir fake news yani aspargas – yalan  haberden dolayı” çıktığına dair beyanlar var.

Ramazan ayı bitti, Bayramı kutladık.

Bir mümine soruyorlar, “Türkiye’de iftar hangi ilde öncedir?” diye. Adam “Ankara” diyor; “Başkanlar’ın olduğu şehir, iftarı ilk onlar açar”.

Eh Kadir gecesi malum Kuran’ın indirilmeye başlandığı gece. Yaklaşık 1400 küsur yıl önce olan bu kutlu olay, bir yıl yaz ayında, bir yıl kış ayında, bir diğer yıl sonbaharda anılıyor.

Sonunda karar verdiler ve Peygamberin doğum gününü sabitlediler.

Ramazanı kış ayında sabitleseler diye yazalı epeyce on yıl geçti. Bu konuda bilimsel çalışma yapalı da epeyce yıl. Türümün tipik bir temsilcisi olarak hâlâ fikir, okumak, yazmak falan gibi şeylerle uğraşıyorum. Allahım, sen bana akıl ver!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Website Security Test