Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Stat kavgası

30.6.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir’deki statlar konusundaki tartışmaların ardı arkası kesilmiyor. Çünkü Ankara’daki yetkililer samimi değiller. Deyim yerindeyse, “tribünlere” oynuyorlar.

Bayramdan önceki tartışmanın can alıcı noktası, Göztepe ve Karşıyaka kulüpleri için yapılacak statların ihale bedelleri oldu. Toplu Konut İdaresinin (TOKİ’nin) ihalelerinin her ikisini de İzmir’de büyük inşaatlar yapmaya hazırlanan Rönesans Holdinge bağlı “REC” inşaat şirketi kazandı. Ancak fırtına da bundan sonra koptu.

Her 2 stat da 2014 yılında yaklaşık 54’er milyon tl. bedelle ihaleye çıkmıştı. Oysa şimdi Karşıyaka Stadı ihalesi 62 milyon liraya, Göztepe Stadı ise 218 milyon 900 bin liraya sonuçlandı. 550 günde bitmesi istenen Karşıyaka Stadı 15 bin kişilik, 700 günde bitirilmesi istenen Göztepe Stadı ise 20 bin kişilik olacak ve 12 bin metrekarelik bir ticaret alanı içerecek. Öte yandan, üç yıl önce hatalı bir kararla aniden yıkılan Alsancak stadı yenilenince 15 bin kapasiteli, sıradan bir saha olacak.

KSK isyanda
Aradaki büyük fark Karşıyaka taraftarlarını ayağa kaldırdı. Öyle ya, Başkan Aziz Kocaoğlu’nun, KSK için Örnekköy’deki 80 dönümlük arazide yapmaya söz verdiği, içinde 20 bin kişilik modern bir stat da bulunan bir spor kompleksini kabul etmemişler; merkezi yönetimin sahilde yapacağı yeni stada bel bağlamışlardı. Ancak, herşeyi aldığı oy oranında değerlendiren bir siyasi iktidarın, halk oylamasında rekor düzeyde “hayır” diyen bir yerleşim için iyi bir şey yapması beklenemezdi.

Merkezi yönetimin kayırmacı tutumu, son yıllarda çeşitli şehirlerimizde yapılan büyük stadyumların seyirci kapasitesinde kendisini açıkça gösteriyor. Bursa 45 bin, Ankara ve Konya 42 bin, Samsun, Diyarbakır, Antalya, Gaziantep ve Adana 33 bin, Elazığ 20 bin kapasiteli statlara sahip. Tüm bu şehirlerin nüfusu İzmir’inkinin çok altında. Hele bir de Trabzon var ki, yaklaşık 42 bin kapasite ile Avrupa’da bile ender rastlanan özelliklere sahip.

Büyükşehir atılımı
Ankara’daki yetkililer ve bazı AKP’li milletvekillleri, stat konusunda yıllardır yalnızca laf edip bir şey yapmazken, İzmir Büyükşehir Belediyesi, tamamen kendi gücüyle 2 stat inşaatına başladı; Bornova’dakini hizmete soktu. 15 bin kapasiteli Tire stadı ise bu sezon devreye girecek. Bornova’daki stat 6 bin kapasiteli ama bunun kolayca 11 bine çıkması mümkün. Bornova stadının, Göztepe’nin süper lige çıkmasında tayin edici bir rol oynadığını dost düşman herkes kabul ediyor. Büyükşehir Belediyesi özgücü ile yaptığı, Gençlik ve Spor Bakanlığının ise yeni ihaleye çıktığı statların kapasiteleri İzmir gibi büyük bir atılım gösteren bir şehre yakışmıyor.

Geçtiğimiz hafta, spor etkinliklerinin kent ekonomisine getirisinin farkında olan İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş “mega stat” konusunda Ankara’ya seslendi. Demirtaş, Atatürk Stadı'nı “futbol mabedi”ne dönüştürmek için önerdikleri projenin gündeme alınmadığından şikayet ederek "İzmir'in kaderi statsızlık olmamalı" dedi.

Hatırlanacağı üzere İTO yönetimi, 2015 yılında, Halkapınar’daki Atatürk Stadının güçlendirilip yenilenmesini, zemininin derinleştirilip, üstünün kapatılmasını gündeme getiren bir proje önermişti. Bu öneri ile atletizm pistleri kaldırılıp seyirci sahaya yakınlaştırılırken kapasite de artırılıyordu.

Habertürk Ege başyazarı Osman Gencer de, 23 Haziran tarihli yazısında şunu vurguluyor: “Kent büyük futbol mekânlarına sahip olmalıdır... Kenti kurtaracak tek çözüm, Atatürk ve Alsancak Stadları’nın yıkılıp, yeniden inşa edilmelerinden geçiyor. Onlar yapılmadıktan sonra, diğerleri sadece makyaj olarak kalırlar, sorunu bitirmezler.”

Gencer’e katılıyorum. Ben de, benzer bir öneriyi Mahmut Özgener Futbol Federasyonu Başkanı iken kendisine aktarmıştım. Ancak anladım ki, sorun Futbol Federasyonunu aşıyor: Halkapınar’ın yenilenmemesinin önündeki engel, Akdeniz Olimpiyatları için yapılan atletizm pistidir. Atletizm pistinin ve kum havuzu, çekiç atma gibi diğer düzeneklerin yerini dolduracak bir saha bulunmadıkça, Bakanlığın stadın bu durumundan vazgeçmeyeceği anlaşılıyor.

Demek ki, konuya yalnızca futbol açısından değil daha geniş bir sportif bakış açısıyla yaklaşmak gerekli.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test