Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kentsel dönüşümde bu uyarılar dikkate alınmalı

30.6.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Kim ne derse desin Türkiye, gayrimenkul, emlak ya da daha dar anlamda inşaat sektöründe dünyanın ilgi odağı olmuş durumda.

Bu nedenle bu alanlarda dünyanın bütün devleri Türkiye pazarını önemsiyor. Tıpkı 1971 yılında ABD’de Jim Jackson tarafından 'Electronic Reality Associates Inc' adıyla hayata geçirilen ERA Gayrimenkul’un Türkiye’ye verdiği önem gibi…

ERA Gayrimenkul, dünyada 2 bin 300’ı aşkın ofisi, 33 bin’den fazla ofis sahibi ve danışmanıyla 37 ülkede hizmet veren bir sektör devi…

Şirket ERA Gayrimenkul Türkiye olarak 2012’de ülkemize geldi.İş adamı Can Ekşioğlu’nunbu adamda büyük rölü oldu Şirket kısa sürede 13 kentte 47 ofis açtı.

Son olarak da şirketin başına son dönemin yıldız yöneticilerinden Özhan Atalay getirildi. Atalay, iş hayatına sektörün yıldız firmalarından STFA’da başladı. Asansörden kapıya sektörün alt açılımlarının önemli firmalarında üst yöneticilik yaptı. Ve iki üç ay önce ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü oldu.

Özhan Atalay şimdi sektörün önünün açacak önemli araştırmalara imza atıyor… Önce kentsel dönüşüm konusunda şu önemli tespiti yaptı:

- Kentsel dönüşüm, sadece yıkıp yapma değil bir plan dahilinde işlemeli.

Bu kentsel dönüşüm konsusunda herkesin üzerinde düşünmesi gereken bir cümleydi… Bu cümlenin sonrasında yine uyarısı tespitler vardı:

- Küçük depremlerin birer uyarı olarak algılanması gerektir . Kentsel dönüşüm biran önce tamamlanmalı. Yenilenen binaların oranının deprem riski taşıyan binalar ile kıyaslandığında oldukça düşük kaldığını görüyoruz.

Ege sallanıyor… Marmara depremini her olacağını biliyoruz. Ve önemli isimlerinden Özhan Atalay uyarılarını dinliyoruz hala neden duruyoruz diye sormalıyız. Türkiye en radikal adımı bu alanda atmalı. Bunun için herkes konuşmalı… Herkes  elini taşın altına koymalı.


İzmir yazlıkta başı çekiyor
Özhan Atalay sadece kentsel dönüşümle ilgili açıklamalar yapmıyor. Sektörle ilgili bütün bilimsel çalışmaları kamuoyu ile paylaşıyor… Son olarak yazlık pazarı konusunda bir araştırmayı paylaştı kamuoyu ile… Buna göre bu yıl en çok talep gören yazlık bölgeler arasında Antalya, Didim ve İzmir başı çekiyor. Atalay, konut talebinde özellikle İzmir'in olumlu bir grafik izlediğini belirterek, "Özellikle ilk konutunu almak isteyen profil dikkate alındığında 360-500 bin TL arası arzlarda talepler daha hızlı karşılık buluyor. Bornova bölgesine olan talep öğrenci ve devlet memurlarının tayin süreçlerine de bağlı olarak artıyor" açıklamasında bulundu.


İyilik meleği Ahmet Şener’in oğlu dünyada ilk 10 CEO arasında
Aslında ben onun babasını iyi tanır ve bilirim… Sadece ben değil 70’li yıllarda Ankara’da öğrenci olan hadi biraz da Karadenizli olan her gencin yolu bir şekilde onun babasının yanından geçmiştir. Hele de dar gelirli bir aileden geliyorsanız, ekonomik olarak sıkıntılı bir öğrencilik yaşamınızı varsa Sani Şener’in babası ile mutlaka tanışmış olmalısınız… Ya da siyasetle ilgileniyorsanız ve başanızı derde girmişse yine o isim yardımınıza koşmuştur…

Yurtdışında en görkemli havalimanlarını inşa eden bu alanda bir dünya markası haline gelen TAV’ın CEO’s Sani Şener’in babası Ahmet Şener bahsediyoruz.

O yılların efsane milletvekilidir… Ahmet Şener tam 25 yıl milletvekili seçildi ve Karadeniz’ in hizmetkarı oldu. Herkesin yardımına koştu.

Sani Şener’de babasının izinden gidiyor… Milletvekili değil ama TAV İnşaat ve TAV Holding’te kimine göre işine aşık, kimine göre gençlerin örnek alacağı bir önemli rol model Sani Şener…

TAV İnşaat ENR tarafından açıklanan dünyanın en büyük inşaat şirketleri listesinde 2014 ve 2015 yılından sonra 2016 yılında da ilk sırada yer alıyor. TAV İnşaat’ın bugüne kadar üstlendiği projelerin kontrat bedeli 19 milyar doları aştı.

Faaliyette bulunduğu bölgelerde önemli projelerde yer alan TAV İnşaat, Türkiye’de İstanbul Atatürk ve Ankara Esenboğa Havalimanları, İzmir Adnan Menderes Havalimanı Dış Hatlar Terminali ve Yeni İç Hatlar Terminali, Gazipaşa-Alanya Havalimanı projelerini; yurtdışında ise Katar’ın başkenti Doha’da Hamad Havalimanı Yolcu Terminal Kompleksini, Gürcistan’da Tiflis ve Batum, Tunus’ta Enfidha-Hammamet, Makedonya’da Üsküp ve Ohrid Havalimanlarını, Mısır’da Kahire Havalimanı Terminal 3, Suudi Arabistan’da Medine Havalimanı ve Riyad Havalimanı Terminal 5 projelerini gerçekleştirdi. TAV İnşaat’ın devam eden projeleri arasında ise Abu Dabi Havalimanı Midfield Terminal Kompleksi, Bahreyn Havalimanı Yeni Terminal Binası, Cidde Havalimanı SAEI Uçak Bakım Hangarları, Tiflis Havalimanı Yeni Terminal Binası, Maskat Havalimanı Pist ve Altyapı inşaatları bulunuyor. TAV İnşaat, havalimanlarının yanı sıra ileri teknoloji kullanımı gerektiren akıllı binalar da inşa ediyor. Dubai’de Damac Towers by Paramount, İstanbul’da ise Emaar Square ve Fransa’nın başkenti Paris’te Charles de Gaulle Havalimanı’nda Aéroport De Paris Grubu Genel Müdürlük Binası şirketin portföyündeki bina projeleri arasında yer alıyor.

İşte Sani Şener’in başında beri başında yer aldığı TAV Grubu böyle bir başarıya imza attı ve atmaya devam ediyor.

Sani Şener, endüstrinin prestijli yayınlarından Construction Week tarafından hazırlanan ve Körfez Bölgesi’nin en etkili 100 iş insanının açıklandığı listede yedinci sırada yer aldı. Şener, son üç yıldır listede ilk 10 arasına giren tek Türk iş insanı oldu.

Liste, bölgede inşaat sektöründe yer alan iş insanlarının yaptıkları işler, çalışan sayıları, yarattıkları gelirler, kazandıkları ve kazanmayı bekledikleri projeler, pazardaki genel durum ve faaliyet düzeyleri incelenerek belirleniyor. Ek olarak, bu kişi ve şirketlerin ekonomik parametrelere karşı tutumlarına, büyümeye devam etmek için benimsedikleri stratejilere ve engel ve sorunlar karşısında ne kadar esnek olabildiklerine ve nasıl uyum sağladıklarına da bakıyor.

Hızla dünya markası olma yolunda ilerleyen TAV’ın başında 70’li yılların gençliğinin koruyucu meleği Ahmet Şener’in oğlunun olması duygusala olarak da çok anlamlı geliyor.

Sani Şener’in gurur verici başarısında şirketi bir aile anlayışı ile yönetmesinin de büyük etkisi olduğunu biliyoruz. Bu durumun başka CEO’lara da örnek olmasını diliyoruz.

  

İşte Sani Şener’in içinde yer aldığı listenin ilk 10 ismi

  • 1-Kez Taylor – CEO, ALEC
  • 2-Yu Tao – President & CEO, China State
  • 3-Samer Khoury – President (Engineering & Construction), CCC
  • 4-Ghassan Merehbi – Chairman, Arabian Construction Company
  • 5-Hamish Tyrwhitt – Group CEO, Arabtec Holding
  • 6-Emad Azmy – President – Al Shafar General Contracting
  • 7-Sani Sener – President & CEO, TAV Group
  • 8-Khaled Musaed El Seif – Chairman, El Seif
  • 9-Mohammed Al Abbar – Chairman, EMAAR Properties
  • 10-Bakr Bin Laden – Chairman, Saudi Bin Ladin Group

 

Birden fazla karpuzu aynı koltukta taşıyabiliyor
Kubilay Özerkan, Türkiye’de en başarılı zincirlerden biri olan Metro Market’ın başına 2011 yılında geldi. O günden bu yana Pazar ne olarsa olsun yeni yatırımlar yapmaya devam etti. Yenilik bulmayı sürdürdü Metro onun döneminde…

Mesela  ‘Gastronomi keşif merkezi’ olarak faaliyet gösteren Gastronometro’yi kurdu.  ‘Kolay Vazgeçmeyenler’i yarattı. Türk ürünlerinin uluslararası standartlara ulaşması için çaba göstermeye devam etti.

Coğrafi işaretlerimizin keşfedilmesine katkı verdi. Bu konuda birlikte düzenlediğimiz bir toplantıda bir konuya daha çok önem verdiklerinin altın çizdi Kubilay Özerkan…

Bu konuyu gündeme getirmek içinde de geçtiğimiz günlerde bombayı patlattı. Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayımladı. Rapordaki başlıklar şöyle özetlenebilir:

. Sürdürülebilirliği iş modelimizin temeli olarak görüyoruz ve bu rapor ile sürdürülebilirlik için vazgeçilmezlerimizi paydaşlarımızın bilgisine sunuyoruz.

. “Sahip olduklarımızı korumak, çeşitliliği sağlayabilmek, damak paletimizi zenginleştirmek, yenilik yaratarak sektöre yön verebilmek için hayata geçirdiğimiz projelerde, çevreye ve topluma karşı sorumluluk bilinciyle hareket ediyoruz.

. Bu doğrultuda Coğrafi İşaretli Ürünler projemizle bugüne kadar, kaybolma tehlikesi yaşayan çok sayıda ürüne sahip çıktık.

. Sürdürülebilir balıkçılık, hayvan refahı, hayvan ırklarının korunması ve et izlenebilirliği projelerimizle bir yandan kaybolmaya yüz tutmuş palamut, kıvırcık kuzu gibi hayvan ırklarını koruma altına alırken, diğer yandan hayvanların çiftlikten mağazaya kadar olan sürecini izleyerek ürünlerin gıda güvenliğinden emin oluyoruz.

Kubilay Özerkan geçtiğimiz günlerde sektörün en tepe örgütünün başkanlığını üstlendi. Acaba bu iş onun sürdürülebilirlik konusundaki çabalarını azaltır mı endişesi taşıyanlar oldu.

Ama bu rapor gösterdi ki Kubilay Özerkan birden fazla karpuzu aynı koltukta taşıma özelliği de sahip bulunuyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test