Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Piyasalarda yaz havası

7.7.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Piyasalar açısından çok istisna sayılabilecek günler yaşıyoruz. Genellikle her finansal enstrüman kendi içinde bir başka enstrümana karşıt pozisyon alır. Şöyle ki enflasyon yükselirse faiz çıkar faiz çıkarsa döviz düşer, döviz düşerse borsalar çıkar. Bugünlerde neredeyse tümü birden yukarı yönlü hareket ediyor. Risk iştahının dizginlenemez cazibesi buna yol açıyor.

Hangi parametrenin ne sebeple hareket ettiği aslında öylemi hareket etmesi gerektiği konusu, anlaşılan bir süre daha tartışılmaya devam edecek.

Türkiye’nin rakamsal değerlerinin iyi gelmeye başlaması, enflasyonun seyri, faizin durduğu seviye, döviz kurundaki hareketler, Borsanın 100,000 psikolojik direncini kırması, Avrupa’yla yaşananlar, Amerika’nın ikircikli politikaları, Türkiye’nin Afrin’e operasyon yapacağı beklentileri ve kredi derecelendirme kuruluşlarının yarım ağızla (hay Allah gene batmadılar tarzında) olumluya yakın açıklamaları; bendejonklörün çevirdiği topları her an düşürebileceği kaygısı gibi hayret ve heyecan karışımı duygulara yol açıyor.

Piyasalara bakacak olursak en büyük bomba dolar ve avroda yaşanan hareketlerdir. Avronun öncülüğündeki bu hareketin sertleşme istidadı gösterdiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Ancak döviz yatırımcısı kurun yeterince uygun seviyeye çıkması halinde, bu cazip faiz seviyelerinden faize geçmek isteyebileceğini düşünüyorum.

DOLAR – AVRO
Dolar TL’de o meşhur günlük grafiğimizdeki düşen trendimizi biliyorsunuz 3,9422 seviyesinden bu yana gelen fiyat, ilk defa bu trendin üzerine kafa kaldırdı. Yazıyı yazdığım saatlerde trend kırdı sinyali kesinleşmemişti ancak grafiğin gücünden kırma ihtimali kuvvetli duruyor. Hedef fiyat vermeyeceğim ancak haftalık kapanışta 3,5920 fiyat seviyesinin üzerinde kalmayı başarması halinde 3,65 ve hatta üzeri bir hareket alanına yol alabilmesi ihtimal dairesinde görünüyor.

Avrodaki durum Dragi’nin açıklamalarıyla başlayan yukarı ivmeli hareket devam ediyor. Avro riski olanlar talep gösteriyor olabilir. 4,04 fiyatın üzerinde kaldığı takdirde ve bu hareketi bozacak herhangi bir gelişme olmaması halinde 4,15 -4,17 fiyat aralığına doğru düzeltmelerle ilerlemesi büyük olasılıktır.BİST
Borsa İstanbul tarafında kafalar karışık. En çok duyduğumuz soru, kim alıyor? ‘’Batılılar bizi sevmiyor almazlar, Araplar bize küstü, alan kesin katarlılardır.’’ ‘’Borsa çok yükseldi mi? dolar bazında hala ucuz mu? İki sıfır atıldığında yatırımcıya ucuz gelip tekrar almaya devam edecekler mi?’’

Kimin aldığını bilmiyorum. Borsada yabancılar ve yerliler olarak iki renk var ve yabancıların payı yüzde 65,21 seviyesine ulaştı ve alımlar devam ediyorlar. Dolar bazında tarihi zirvesi 5 dolar seviyesidir ve tarihi boyunca bu seviyeyi üç kere görmüştü. Para girişi olur iç ve dış konjonktürde büyük bir kırılma yaşanmazsa endeks neden yine 5 dolar olmasın. Ancak alttaki grafiği gösterip ilkokul öğrencisine sorsanız yirmi altı haftadır yükselen borsanın çok primli olduğunu size söyleyecektir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test