Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Tarımsal desteklerde “Hibeleri” kaçırmayın

7.7.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik çıkmazdan kurtulmanın tek yolu büyümedir. İstikrarlı ve sürdürülebilir büyüme.Elbette bugüne kadar olduğu gibi; “tüketerek ve ranta dayalı büyüme” değil! Üreterek büyüme.

Bunun farkına –geç de olsa- varan hükümet, kesenin ağzını açtı. Teşvikler, destekler, krediler, hibeler adeta yağıyor. Özellikle katma değeri yüksek teknolojik yatırımlar daha çok teşvik ve destek görüyor.Buna rağmen Türkiye’nin Dünyanın yirmi otuz yıl gerisinden gittiği ve teknolojik açıdan yetişmesinin mümkün olamayacağı da bir gerçek.

Türkiye’nin elinde çok önemli bir potansiyelvar: Tarım! Bunu değerlendirmesi gerekiyor. Konya kadar Hollanda, tarım ile Dünya ekonomisinde söz sahibi olabiliyorken; Türkiye’nin sahip olduğu bu doğal potansiyeli  kullanmaması kabul edilemez.

Son yıllarda kırsal kalkınma ve tarımsal yatırımlarönem kazanmaya başladı. Bu kapsamda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı(KKYDP) kapsamında uygun bulduğu projelere önemli destekler veriyor.

Programın amacı;kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, tarımsal üretim ve tarımsal sanayi entegrasyonunun sağlanması, tarımsal pazarlama altyapısının geliştirilmesi, gıda güvenliğinin güçlendirilmesi, kırsal alanda alternatif gelir kaynaklarının yaratılması, basınçlı sulama sistemlerinin geliştirilmesi, yürütülmekte olan kırsal kalkınma çalışmalarının etkinliğinin artırılması ve kırsal toplumda belirli bir kapasitenin oluşturulmasıdır.

Program kapsamında ilan edilen yatırım konularında uygun görülen projelere yüzde 50 hibe desteği verilmektedir. Toplu basınçlı sulama projelerinde hibe oranı yüzde 75’dir.

Program kapsamında aşağıdaki kırsal kalkınma yatırımları 500 binliradan 2 milyonliraya kadar, proje kapsamında hibe desteklerden yararlanabilecektir:

Bitkisel ürünişlenmesi, paketlenmesi ve depolanması ( yaş meyve sebze tasnif, paketleme ve depolama, tohum işleme, paketleme ve depolama, diğer bitkisel ürünlerin işleme, paketleme ve depolanması), 

Hayvansal ürünişlenmesi, paketlenmesi ve depolanması,

 Su ürünleriişlenmesi, paketlenmesi ve depolanması

 Çelik silo, 

 Soğuk hava deposu, 

Yenilenebilir enerjikullanan yeni seralar, 

Yenilenebilir enerji üretim tesisleri, 

Tarımsal üretime yönelik modern sabit yatırımlar (büyükbaş, küçükbaş, su ürünleri tesisleri, kültür mantarcılığı),

Hayvansal ve bitkisel orjinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması, 

Kırsal turizm,

Çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı sistemleri,

El sanatları ve katma değerli ürünler,

Bilişim sistemleri ve eğitimi,

Desteklenmeye uygun görülen hibeye esas proje tutarının yüzde 50’sine Bakanlık tarafından karşılanır.Proje bütçesinin KDV tutarı başvuru sahibi tarafından karşılanır.

Bakanlık, program duyurusu yaptığı tarihten itibaren 45 gün içinde projenin hazırlanarak İl Tarım Müdürlüğü’ne başvuru yapılması gerekiyor. Söz konusu hibelerden yararlanmak isteyenlerin, bir an önce gereken ön hazırlığı yapmalarında fayda var.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test