Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Nihal Atsız

7.7.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yetmişli yılların başlarında çıkarmakta olduğu Ötügen Dergisi’nde yazdığı bir makalesinden dolayı Nihal Atsız 15 ay hapse mahkum oldu. Yargıtay onayınca da hapse girdi.

Gençler sorabilirler... Kimdir Nihal Atsız?

Kırk iki yıl önce aramızdan ayrılmış birinden, bugün söz etmenin manası nedir?

Nihal Atsız, Turancılık hareketinin öncülerinden olup, 1944 yılında Türkçü, Turancı düşüncelerinden dolayı adli bir hatayla, aralarında Alparslan Türkeş'in de bulunduğu yirmi üç arkadaşıyla Askeri Mahkeme'de yargılanmış ve iki yıl süren mahkemesinden sonra beraat etmişti.

Tarihçiydi. Eğitimciydi. Şairdi. Yazar ve düşünürdü. Malatya Lisesi, Edirne Lisesi, Boğaziçi Lisesi, Deniz Astsubay Okulu, Haydarpaşa Lisesi gibi eğitim kurumlarında ve İstanbul Üniversitesi'nde öğretim üyeliğinde bulunan ve genç yaşta kaleme aldığı "Tarih" kitabı uzun yıllar liselerimizde okutulan Nihal Atsız'ın düşünce dünyasını eyleme dönüştüren Alparslan Türkeş'tir.

Burada bir hakkı teslim etmek gerekirse, Alparslan Türkeş siyaset ve devlet adamıydı. Nihal Atsız ise bir ilim adamıydı. Düşünce dünyası siyasete intikal ettiğinde farklılıklar oluşması, aynı havanın teneffüs edilmemesi mukadderdir. Dolayısıyla Nihal Atsız Milliyetçi Hareket Partisi'nin kadrolarında yer almamıştır.

Konumuza dönersek; yetmişli yılların başında çıkardığı dergisinde yazdığı makalesinde Nihal Atsız, Marksist işbirlikçilerin yaptıkları siyasal Kürtçülük tehlikesini gündeme getirmişti. Henüz o günlerde PKK daha ortalarda yoktur. Bu makale üzerine açılan dava sonrası Nihal Atsız'ı bölücülük yaptığı gerekçesi ile onbeş ay hapse mahkum ettiler. Bugün adli bir hata olarak değerlendirilen bu karar sonrası Atsız hapse girdi. Öğrencisi olan akademisyenlerin, zamanın Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk nezdindeki girişimleri sonucunda, Cumhurbaşkanı'nın affıyla tahliye olan Nihal Atsız 1975 yılında da vefat etti.

Bunları niye yazıyorum?

Ülkeyi kan gölüne çeviren ve merhum Atsız'ın yazdıklarından hemen sonra gelişen ve yaklaşık kırk yıldır generalinden erine, öğretmeninden korucusuna, gencinden ihtiyarına binlerce aileye ateş düşüren bölücü hareket, her gün yeni bir ocak söndürmeye devam ediyor.

Bitmez, tükenmez şehit haberlerine bir son vermemiz, bir nokta koymamız gerekiyor.

Ülkeye hizmet edenlerin bunların artık üstesinden gelmeleri gerekmektedir.

Dün Nihal Atsız'a yaptığımız adli bir hata bizi bugünlere taşıdı.

Nihal Atsız'ın neredeyse yarım yüzyıl önce fark ederek uyardığı o günkü devlet ricali "Kürtçülük" konusunu hafife almasaydı, o günkü ikaz ciddiye alınsaydı belki bugün buralarda olmazdık...

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test