Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Turizm sektöründe yeni yapılanma şart…

7.7.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Turizmde sezonun en yoğun olduğu yaz aylarını yaşıyoruz. Sektörde bu yıl da Ramazan Bayramı hareketliliği yaşandı. Tesisler ağırlıklı olarak iç turizme dönük çalışıyor, ancak sıkıntılar yine bitmiyor.

Türkiye ise siyaseten pek rahat değil. Sıcaklar ise son yılların rekorunu kırıyor. 41-45 dereceyi bulan sıcaklar insanların tatil heveslerini kırmak üzere.

Türkiye’de erken rezervasyon furyasında fiyatların kontrolsüz, denetimsiz ve garantinin olmaması, yani sistemin tam kurulamaması aksaklıkları da beraberinde getiriyor.

Bayramda Marmaris’te yaşanan olayı ise tam fiyasko…  Neden mi? Tek kelimeyle denetimsizlik,  bilgisizlik, yaptıklarının cezasız kalması. Ülkeyi terk ederek kurtuluyorlar. Geride ise mağdurlar kalıyor.

Turizm sektöründe beni endişeye sevk eden başka bir konu var. Evet, otellerde biraz doluluklar var. Ancak kısa mevsim geliri ile bu işlerin devamı ve kredi borçlarının ödenmesi mümkün olacak mı? Şüpheliyim…

Eğitimli personel

Sektörün en büyük ihtiyacı eğitimli personel. Süreklilik olmadığı için oteller, kalifiye eleman yerine eğitimsiz, maliyeti ucuz personeli tercih etmek zorunda kalıyor.  Servis, kalite, fiyat dengesinde bozuk düzen yaşanıyor. Yiyecek - içecek tesislerinde ise kalite belli kesim dışında oturup yenecek bir şey yok. Memnuniyetsizlikler ve münakaşalar tesis içinde de dışında da alenen sokaklara taşmaktadır.

Peki bunların seneye etkisi ne olacak acaba? Hiç kimse bu işlerle ilgili değil gibi.

Dış turizm

Rusya, Gürcistan, Almanya, İsrail ve son dönem Hollandalı turistte artış var. Ancak genelde, turist sayısındaki artış oranı pek fazla değil.

Bu sene karlı bir sezon olmayacağı kesin, gelirdeki düşme oranı yüzde 40 civarında olacağı tahmin ediliyor. Eğer,  turist sayısındaki artışa rağmen, beklenen gelir sağlanamaz ise sektörün biriken sıkıntısı daha da artar. Türkiye bu bacasız sanayiye sahip çıkmalı. Krizin atlatılması için en az 2 yıl iç ve dış turizmde stratejisini yeniden belirlemelidir. Aksi halde iç turizm ağırlıklı günlerin sıkıntıları kapıdadır.

Fiyatlar kolay artmaz

Peki ne olacak? İşletmelerin kredi borçları artarken, alacak takipleri kabarırken ister istemez kalite düşecek, personel eğitimsizliği artacak, şikayetler çoğalacaktır.

Sonuç ise 2018 için soru işaretleri ile doludur

Çareyi kim bulacak. Sektör artık liderlerini yeniden seçmeli ve yeni kan enjekte edecek başarılı mensuplarını göreve getirmelidir. Turizm Bakanlığı başta olmak üzere sektörün mesuliyet mevkiinde olanların tecrübeli kişilerden oluşması büyük önem taşıyor. Turizm sektöründe yeni bir yapılanmaya gidilmelidir. Sektörde yenilik trendlerini, değişimlerini takip ederek yaşayacağımız dönem sonuçları ve gidişatındaki aksaklıkları izleyerek tam bir silkinişe geçmelidir. Eğer bunlar olmazsa, Türk turizminde tesis satışları artacak, gelir azalacak, turizmin geleceğindeki soru işaretleri artacaktır.

İyi kötü artışların yaşandığı sezonun sonucunda bugünden daha iyi olur diyorum. Sektör dinamiktir. Sıkıntılar yaşamıştır. Tecrübelidir. Ancak bugünkü tablo ilk defa yaşanmaktadır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test