Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Bir zamanların efsanesi Emlak Bankası yeniliklerle yeniden doğuyor

14.7.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Zeki Sayın yine bir ilke imza atmaya hazırlanıyor. Bankacılıkta devrim yaratacak yeni uygulamaların peşinde.

Bir zamanlar faizsiz bankacılık olarak ifade edilen, son dönemde katılım bankacılığı adıyla birbiri ardına gündeme gelen sistemi ilk seslendiren isimlerden biri olmuştu Zeki Sayın…

Sektöre Ziraat Bankası’nda müfettiş yardımcısı olarak adımını attı. Sonra Vakıflar Bankası’nda genel müdür yardımcılığına kadar yükseldi. Türkiye Kalkınma Bankası’nın genel müdürlüğünü yaptı. Kamudan ayrılıp özel sektörde de önemli projelerin liderliğini yaptı. Sektöre Albaraka Türk’de denetleme kurulu üyesi olarak geri döndü. Bir süre belediyede önemli projelerin hayata geçmesinde görev aldı ve sektöre tekrar Faisal Finans’ın yönetim kurulu başkanı olarak muhteşem bir dönüş yaptı.

Faizsiz finans sisteminin gelişmesine burada önemli katkılar yaptı. 2003 yılında Kamu Bankaları ortak Yönetim Kurulu Başkanlığı’na (Ziraat ve Halk Bankası bağlıydı) seçildiğinde sektörde Türkiye’nin en tecrübeli ismi olarak anıldı.

Son olarak Tasfiye Halinde Emlak Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığı’na getirilen Zeki Sayın burada çok önemli gelişmelere imza attı.

Türk bankacılık tarihinde önemli bir yere sahip olan Emlak Bankası’nın tasfiye sürecinin çok iyi idare edince marka yeniden dirildi.

Atatürk’ün talimatı ile kurulan Emlak Bankası özellikle gayrimenkul alanında Türkiye’ye önemli markalar kazandırmıştı.

Ankara’da Yenimahalle, İstanbul’da Ataköy, İzmir’de Gaziemir bu projelerden yalnızca bazıları… Emlak Bankası’nın yarattığı yeni kent parçaları örnek gösterildi.

Emlak Bankası gibi diye bir ifade ortaya çıktı.

Daha sonra yönetim hataları nedeniyle tasfiye edilme süreci ile karşı karşıya kalan bu önemli kurum, Zeki Sayın’ın başarılı yönetimi sayesinde şimdilerde yeniden dönüşe hazırlanıyor.

Geri dönüş süreci Zeki Sayın ve ekibinin tasfiye halindeki bankayı son birkaç yıldır kurumlar vergisi rekortmenleri arasına sokması ile başladı.

Daha sonra Ankara ile görüşmeler başladı. Ve 31 Mayıs itibariyle bankanın tekrar faaliyete geçmesi için kanun çıkarıldı.

Kanun 31 Mayıs 2017 tarihinde TBMM’den geçti. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, Zeki Sayın ve ekibine 1 yıllık hazırlık süresi verdi. Bu süre içinde Zeki Sayın ve ekibi sermaye, alt yapı gibi çalışmalara ilişkin hazırlık yapacak. Yeni bir banka kurabilmek için 300 milyon dolarlık sermaye şartı aranıyor. Zeki Sayın’ın verdiği bilgiye göre bu kaynak Emlak Bankası’nda mevcut.

Bankanın geri dönüşü ile birlikte bir ilke imza atılacak. Tasfiye halindeki bir banka yeniden faaliyete geçmiş olacak. Zeki Sayın bir ilk imza atacak.

İmza atılan bu ilk bankacılık sektöründe de yeni bakış açılarının hayata geçmesini sağlayacak.

Bir kere banka adıyla ilgili olarak emlak, gayrimenkul geliştirme ve inşaat alanında önemli çalışmaları hayata geçirecek.

Sonrası daha önemli… Banka ithalata giden kaynağı aşağı çekmek Türkiye’nin büyük paralar ödediği ithal ürünlerin üretilmesine destek verecek.

Hatta üretim konusunda ortaklıklara girecek. Bir başka önemli uygulama ise tarım arazilerinin birleştirilmesi konusunda atılacak.

Özetle Emlak Bankası önümüzdeki dönem sektöründe kendinden çok fazla bahsettirecek uygulamalara imza atacak.

Örnek dinlenme evleri olmalı
Türkiye nüfusu giderek yaşlanıyor. Bu gideşe uygun projelerin geliştirilmesi gerekiyor. İşte Zeki Sayın’ın bir çalışması da bu konuda örnek alınacak nitelikler taşıyor. Zeki Sayın İstanbul Huzur Hastanesi ve Dinlenme Evleri Vakfı’nın da başkanlığını yürütüyor. Bu vakıf, 1972 yılında İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Esnaf Hastanesi Koruma ve Yardım Derneği, İstanbul Sanayi Odası, İstanbul Ticaret Borsası ve Diğer Kurucu vasfı taşıyan özel ve tüzel kişilerin yardımıyla kuruldu. 2013 yılına kadar İstanbul Altunizade’de faaliyet gösteriyordu. Bir dönem Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi olarak faaliyet gösteren yerde bugün Acıbadem Hastanesi kuruldu. Bu hastanenin yeri de bu vakfa ait. Huzurevi de bu alanda idi. Buradaki arazi Acıbadem Hastanesi’ne 30 yıllığına kiralanınca huzurevi için bir çare aranmış. Acıbadem hastaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar da Cumhuriyet Köyü’ndeki 16 dönümlük alanı vakfa bağışlamış. 2013 yılına kadar Türk Ekonomi Bankası tarafından kullanılan bu tesis yenilenerek huzurevine dönüştürülmüş. 108 oda kapasiteli dinlenme evinde bugün 40 kişi bulunuyor. İstanbul Huzur Hastanesi ve Dinlenme Evleri Vakfı, başkanı Zeki Sayın, tesiste, doktor, fizik tedavi merkezi, hemşireler bulunduğunu, 5 yıldızlı hizmet verildiğini belirtiyor. Zeki Sayın’ın huzurevi yerine dinlenme evi demeyi tercih ettiğini de özellikle belirtelim.

Bazı ülkelerde lider markalarımız var
Bir fuar için Rusya’ya gitmiştik. Biraz zaman bulup Moskova’da dolaşma şansımız da olmuştu… Birkaç alışveriş merkezine girdik Colin’s mağazası ile karşılaştık.

Şaşırmıştık. Bu bizim bildiğimiz Colin’s mi diye sorduk… Evet öyleydi. Sonra Türkiye döndüğümüzde sektörün önemli isimlerinden konuyla ilgili bilgi aldık. Marka öyle bir yer edinmişti ki McDonalds’tan bile fazla biliniyordu.

Ruslar bu Türk markasını sevmişti… Peki işin sırrı neydi… Onu da o yıllarda Eroğlu Grubu’nun üst yöneticileri şu cümlelerle anlatmıştı…

-         Colin’s 1983 yılında İstanbul'da kuruldu. Rusya’da kriz patladı. Herkes ülkeden kaçarcasına ayrıldı. Biz kaldık. Krizi fırsata çevirdik. Daha sonra astronomik rakamlara ulaşan mağazaları çok uygun fiyatla kiraladık.

 

Evet krizi fırsata çevirip 1986 yılında İstanbul'da açılan ilk mağazadan 38 ülkeye ulaştılar.

Bugün Türkiye, Rusya ve Ukrayna başta olmak üzere 38 ülkede 600’ü aşkın mağazaya sahipler.

Colin’s başarıyı buradn bırakmıyor. Son olarak Belarus’ta yapılan bir araştırmaya göre 2016 yılının en çok tercih edile giyim markası seçildi.

Daha önce de Ukrayna’da 4 yıl üst üste en iyi giyim markası seçilmişti Bütün bu gelişmeleri Satış ve Pazarlama Direktörü Önder Ön şu sözlerle değerlendiriyor…

-         Colin’s olarak yurtdışında başta Rusya, Ukrayna, Belarus, Romanya ve Gürcistan olmak üzere toplam 38 ülkede 323 mağaza ile hizmet veriyoruz. Yurtdışında en yüksek mağaza sayısına sahip ‘Türk moda perakende markası’ olarak liderliğimizi koruyoruz. Belarus’da tüketicilere akıllarına ilk gelen giyim üreticisi sorulduğunda 28 marka arasında yüzde 19’luk oranla birinci olduk. Bulunduğumuz ülkelerde en çok tercih edilen markalar arasında yer almak bizi gururlandırıyor. Belarus’ta gerçekleştirilen bu araştırma ile yine dünyanın ve Türkiye’nin lider hazır giyim markalarını ve bölgenin yerel markalarını geride bırakarak özellikle 20-29 yaş aralığındaki gençlerin tercih ettiği marka seçildik.

 

Peki sadece Colin’s mi? Dünyada marka olmuş, iyi tanınan markamız. Elbette değil. Mavi’nin ABD’de çok iyi bilindiğini biliyoruz. Yine Türkiye pazarında çok bilinmeyen ama markasını çok sayıda ülkede tescil ettiren Nedim Özbek’in başarısını biliyor musunuz? Özbek Redstar markası ile Polonya’da sektör liderliği sürdürüyor.

Rakamlar diyor ki… Ev yap boş kalmaz mutlaka bir alan bulunur
Herkesin dilinde kim alacak bu kadar evi… Ama hiçbir ev boş kalmıyor. Projeler biter bitmez ışıklar yanıyor her dairede… Son dönemin en büyük projelerinden Ali Ağaoğlu’nun Maslak 1453 projesi bitti, evlerin tamamı satıldı.

Kadıköy’ün her yeri inşaat… Her köşe başında bir proje…  Son dönemde sektörün en cesur firmalarından biri 35 yıllık tecrübesi ile Ceylan İnşaat…

Markalaşmaya, satış sonrası hizmete ve kaliteye büyük önem veren Ceylan İnşaat;  Zer Bakırköy, Zer Mecidiyeköy, Zer Bostancı, Zer Muhteşem Yeni Yıl Konutları, Zer Göztepe, Zer Levent ve Zer Kartal olmak üzere tam üç bin konutluk ve ticarilerden oluşan projelerini hayata geçirmek için 5 yıllık plan yaptı.

Ceylan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Ceylan hain darbe girişimine inat yeni projeleri hızlandırma kararı aldı ve şu noktaya dikkat çekti…

-         Bu hain kalkışmanın hedeflerinden biride Ülkemizin ekonomik dengelerini bozarak güvensizlik ve kaos ortamı yaratmaktı Ekonominin lokomotifi olan İnşaat sektörü de dolaylı olarak bu hain saldırıdan etkilenmiş olacaktı, ama olmadı beceremediler. Tüm sektör temsilcileri başarısız darbe girişiminin artçı şoklarını geri çevirdi.

 

Bu dönemde durmayıp yeni projelere yelken açan sadece Ceylan İnşaat değil…

2017 yılının ilk altı ayında İstanbul’da gerçekleşen proje lansmanları dikkat alındığında 12 bin 600 konutluk yeni proje satışa sunuldu. Bu projelerin toplam yatırım değeri 11 milyar lirayı geçiyor.

Hangi cesaretle bu işe giriyorlar sorusunu soran olursa da geçmişe bakıp geleceğe adım atıldı yanıtı veriliyor…

Peki geçmişte ne olmuştu… TUİK verilerine göre 2016’nın Mayıs ayına kadar olan döneminde İstanbul’da toplam 96 bin 386 yeni konut satışı gerçekleşmişti. Yine aynı verilere göre bu yılın ilk 5 ayında satılan konut sayısı 96 bin 836’yı buldu.

Yani geçen yıla göre artış gündemde… Eğer artış varsa yeni konut da yapılacak demektir…

Ayrıca markalı konut yapanların satışta hedef kitlesi sadece Türk müşteriler değil.

Ortadoğu çok iyi bir Pazar… Araplar Türkiye’den özellikle de İstanbul’da ev almaya devam ediyor.

Yabancılara yapılan konut satışları, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2.7 artarak bin 624 olarak kayıtlara geçti. Tabii rakamların artmasında Nisan itibarıyla başlayan yabancılara konut satışında KDV istisnası ve iadesi ile Türk Vatandaşlığı Kanunu ile ilgili uygulama değişiklikleri etkili oldu.

Yabancılara satışta Ortadoğu yine önde… Ancak son dönemde bir başka müşteri grubu bu alana girdi.

FU Gayrimenkul Genel Müdürü Ertuğrul Bul’a göre şimdi Ruslar öne geçti. Bul, Nisan verilerine bakıldığı zaman ise Rus vatandaşlarının alımlarında tekrar patlama görüldüğüne dikkat çekiyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test