Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Koş sevim koş borsa rekor kırıyor

21.7.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bir dostum ,’’hisse senedi alacağım dedi, borsalar yükseliyor. ’Bir an benim borsacı olduğumu bilmiyor mu diye düşündüm. Hayır, gayet iyi biliyordu ama bunu umursamaz gibi görünüyordu. O borsanın yükseldiğini gazete ve televizyonlardan duyuyor ve yükselişin şehvetine kapılıyordu. Benim üzerimden kontrol etme ihtiyacı dahi duymuyordu.

Onun bilmediği; herkesin duyduğu, ayyuka çıkmış bir yatırım aracı üzerinden para kazanılamayacağı idi. Benim bildiğim ise bu hikayeyi defa kereler yaşadığımdı.

ATV haber spikeri Ali Kırca aklıma geldi. 2000 yılında endeks bir yıl içerinde 1800’lerden 20,000’lere gelmişti ve Ali Kırca etkili bir giriş için olsa gerek ‘daaan’ diye bir sesle Borsada yeni rekor diyerek haber sunumuna başlardı. Bunu günlerce sürdürdü.

Bu girişten etkilenip 1800’den 20,0000 gelmiş borsadan kaç kişi hisse senedi aldı ve zararına sattı ya da kara geçmek için beş altı sene elinde tuttu elbette bilemem.

Ancak, bu insanları hisse senetlerinin uçtuğu kaçtığı gibi konularda gaza getirmenin olumsuz sonuçlarını defa kereler yaşayarak görmüşümdür.

Borsamızın zirveler tarihi şu şekilde oluşmuştur.

2000 yılı 20,000 zirvesini tekrar 2004 yılında

2007 yılı 56,648 zirvesini tekrar 2010 yılında

2010 yılı 71,000 zirvesini tekrar 2012 yılında

2013 yılı 93,000 zirvesini tekrar 2017 yılında görebilmiştir.

Bu şartlar altında 2017 zirvesini kaç yılında göreceği konusunda tahminlerinizi bekliyorum.

Hisse senetleri piyasası kazanma odaklı piyasalardır. Elbette bu organizasyonda büyük pay sahibi olan oyuncular için küçük ve orta ölçekli yatırımcıların yapacağı iş bellidir. Borsalar çöktü battı dendiği günlerde güçlü şirketlerin hissesini alıp ‘’ daaan ‘’ borsada yeni rekor dedikleri günlerde hisse senetleriyle vedalaşıp piyasan uzak durmaları gerekir.

Soros boşuna dememiş’’ zenginliğimin kaynağı, herkes Pearlharbora koşarken benim Wall streete koşmamla ilgilidir’’

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test