Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

I dai, I Lu: Bir kuşak, biryol

21.7.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan, başkanlığında İzmir Büyükşehir Belediyesinden bir ekip temmuz başında Çin’e önemli bir ziyaret gerçekleştirdi. İzmir Ticaret Odası’ndan yetkililerin de hazır bulunduğu gezide İzmir heyeti, Başkent Beijing, “23. Yatırım ve Ticaret Fuarının” yapıldığı Lanzhou ve tarihi Chengdu gibi Çin’in önemli şehirlerinde gözlemlerde bulundu. Bu ziyaret her şeyden önce Çinli yetkililerin İzmir’e verdikleri önemi göstermesi bakımından dikkate değer.

Heyet Başkanı Sırrı Aydoğan, Lanzhou Fuarındaki konuşmasında aralarında devlet yetkililerinin ve büyükelçilerin bulunduğu katılımcılara şöyle seslendi:

 “Türk-Çin ilişkileri, İpek Yolu vasıtasıyla çok köklü bir tarihi arka plana sahip olup, M.Ö. 2000’lere dayanmaktadır. Türkiye ve Çin, Orta Asya ve Orta Doğu’da jeopolitik ve güvenlik alanlarında ortak çıkarlara sahiptir. Çin için Türkiye, Balkanlar ve Avrupa’ya bir çıkış kapısı, Orta Doğu ve Orta Asya’da iyi bir ekonomik ortaktır. Türkiye ise Çin’i siyasi, ekonomik ve güvenlik ile ilgili alanlarda karşılıklı ilişkilerin güçlendirilmesi gereken bir partner olarak görmektedir.”

İzmir’in 2006’da Çinli girişimciler tarafından ‘yatırımda bulunulacak en iyi yabancı kent’lerden biri olarak seçildiğini hatırlatan Aydoğan, “Bugün Çin Halk Cumhuriyeti, İzmir’in sadece ticaret ve yatırım alanında değil kültür, spor, sanat ve halklar arası sosyal diyalogların pekişmesine vesile olan kardeş kent ilişkileri bakımından da önemli partneri haline geldi” dedi.

Çin’in en mutlu şehri ilan edilen tarihi Chengdu’nun Belediye Başkan Vekili LiuXiaoliude şu noktalara vurgu yaptı:

 “İzmir tarih boyunca limanlarıyla ticaretin önemli merkezlerinden biri oldu. Chengdu da İzmir’e benzer özellikleriyle dikkat çekiyor. Burası İpek Yolu’nun başladığı yer, İzmir ise Batı’ya açılan kapısı. Şimdi bu güçleri birleştirme zamanı. İki kent arasında ‘Bir Kuşak Bir Yol’ odağında forumlar düzenleyebiliriz.”

 

Bir kuşak bir yol
Çin Devlet Başkanı XiJinping (ŞiCinping) çağdaş ‘İpek Yolu Girişimi'ni ilk kez 7 Eylül 2013'te Kazakistan’da dile getirdi. Başkan Şi, 3 Ekim 2013'te Endonezya Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada da 21. yüzyıl Deniz İpek Yolu Projesi'nin kurulması için çalışmalara başladıklarını duyurdu. Nedir bu“Bir Kuşak Bir Yol” girişimi? (Çincesi ‘I dai, I lu’; İngilizcesi ‘One Belt One Road’- OBOR)

 ‘Bir Kuşak Bir Yol’ girişimi, ‘İpek Yolu Ekonomik Kuşağı’ ile ‘21. yüzyıl Deniz İpek Yolu' projelerinden oluşuyor. Tarihi‘İpek Yolu’ ticaret yollarının ötesinde Avrupa ve Afrika'yı Asya'ya bağlayan bir ticaret ve altyapı ağı kurmayı hedefliyor. Boyutları müthiş. Kuşak üzerindeki 65 ülkenin ekonomilerinin büyüklüğü 21 trilyon dolara ulaşıyor. 4.4 milyar insana ve dünya ekonomisinin yaklaşık yüzde 40'ına dokunuyor. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra ABD’nin Marshall Planı çerçevesinde Avrupa'ya akıttığından 10 kat daha büyük, 1,4 trilyon dolar mertebesinde bir kaynak akışı öngörülüyor.

               
Uzun yolculuklar tek adımla başlar
Kuşak kavramı ile Orta Çin’den başlayan ve Moskova, Rotterdam üzerinden Venedik’e uzanan karayolu, demiryolu, petrol ve gaz boru hatları ile diğer altyapı projelerinden oluşan bir kara ulaştırma ağları kastediliyor. Proje kapsamında, tek bir rota yerine, Asya-Avrupa yönünde kara köprülerinden oluşan koridorlar planlanıyor. Projenin önemli ortaklarından biri olan Türkiye, ‘Orta Koridor’ olarak adlandırılan Çin- Merkez ve Batı Asya Koridoru üzerinde yer alıyor.

Yol kavramı ise, girişimin denizyolu ağına karşılık geliyor. Proje kapsamında güney ve güney doğu Asya’dan Doğu Afrika ve Akdeniz’in kuzeyine kadar uzanan deniz bölgesinde limanlar ve diğer kıyı yapıları ağı planlanıyor.


Çin Komünist Partisi Genel Sekreteri ve Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi, 14-15 Mayıs 2017’de Beijing’de düzenlenen ve aralarında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bulunduğu 130 ülke temsilcisinin katıldığı “Kuşak Yol Girişimi Uluslararası İşbirliği Forumu”nda yaptığı konuşmada şöyle dedi: “Kuşak Yol Girişimi kararlı çabalar gerektiren büyük bir projedir. Gelin bu girişimi adım adım ilerletelim ve sonuçlarını bir bir alalım. Böyle yaparak, hem dünyaya hem de insanlarımıza gerçek yararı getirmiş olacağız!”

İş adamlarımızın, özellikle de İzmirli işadamlarımızın bu çağrıya sessiz kalmayacağını düşünüyorum. Hele Pakistan ve Hindistan’ın Şangay İşbirliği Örgütüne girmeleri ile Asya’nın önemli gelişmelere gebe olduğu bir süreçte… Bir Çin atasözünde dendiği gibi, “uzun yolculuklar tek adımla başlar!”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test