Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Tam 85 ülkeden 200 alım heyeti getirdiler, “çalışınca oluyor” dediler

21.7.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Geçen yıl… 15 Temmuz’dan iki gün sonra… Hain darbe girişimi atlatılmış, sokaklarda demokrasi nöbetleri… Ekonomiye ilişkin endişeler had safhada. Yabancılar ne yapacak, gidecek mi gelecek mi tartışmaları…

İşte o günlerde Türkiye’nin, hatta artık dünyanın önemli giyim markalarından Damat Tween geleneksel tanıtım toplantısını yapıyor.

Dünyanın 71 ülkesinden alıcılar gelecek. Kısa bir panik yaşanıyor. Ne yapsak ki tartışmaları arasında Bu önemli markanın bağlı olduğu Orka Holding'in patronu Süleyman Orakçıoğlu telefonun başına geçiyor.

Herkesi tek tek arıyor. Ve 3-5 kişi hariç herkes bu önemli toplantıya katılıyor. Aradan bir yıl geçiyor. Yine 15 Temmuz haftası, yine yurt dışı tanıtım toplantısı…

Bu defa her şey mükemmel herkese, her zevke, 7’den 77’ye hitap edecek ürünler, çıta biraz daha yukarı çekilmiş. Kalite muhteşem, ürünler çok iyi hazırlanmış. Onlarca farklı ürün. Ülke sayısı 85’e çıkarılmış. Pendik Green Park’ın dev Convention Center’i adeta bir giyim fuarına dönmüş.

Soru yine aynı soru… Bakalım gelecekler mi?

Geldiler…  85 ülkeden tam 200 alım heyeti tam takım İstanbul’da muhteşem ürünlerin arasında seçim yapıyor, sipariş veriyor.

Ve Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu Damat, Tween ve D'S Damat markalarının birbirinden farklı ürünlerinin  Almanya, İtalya, Fransa, Rusya, Çin, Kanada, Güney Afrika, Azerbaycan ve Meksika'nın da aralarında bulunduğu 85 ülkeden gelen yabancı alım heyetleri tarafından çok beğenildiğini açıklıyor ve ekliyor:

- Türk markası olarak gücümüzün dünyada nasıl bir çekim oluşturduğunu görmek açısından çok önemli bir başarıya imza attığımıza inanıyoruz.

- Yurt dışı  bayi toplantımız, aynı zamanda dünya moda perakendesinde gelecek dönem trendlerini belirleyen bir şirket olduğumuzun en güzel kanıtı.

- Önümüzdeki beş yılda dünyada en çok konuşulan beş markadan biri olacağımıza inanıyorum. Dünyanın pek çok ülkesinden aldığımız talepler, bu yolda enerjimizi artırıyor.

-  6 ay önce yaptığımız toplantının hedeflerini şu anda birinci haftada olmamıza rağmen aşmış durumdayız. 500 bin adedin üzerinde sipariş almayı hedefliyoruz.

- Bu yıl ihracatı yüzde 80 artırmak hedefini koyduk. Üstelik bunu katma değeri yüksek. Markalı ürünlerle yapacağız.

- Mağaza sayımızın yıl sonunda yaklaşık 370 olmasını planladık. Bunun 160'ı yurt dışında, 210'u ise yurt içinde olacak. Yıl sonuna kadar yurt dışında Almanya, Kanada, İsviçre, İspanya, İtalya, Fransa, Malezya ve Japonya gibi ülkelerde yeni mağazalar açmayı planlıyoruz.

- Daha önce 2017 yılında yurt dışında 60 mağaza açmaya yönelik bir hedef koymuştuk. Şu anda bunun 40’ını açtık. Yılsonu hedefini 75 mağazaya çıkardık.

- Şu anda yüzde 70 iç pazar yüzde 30 yurtdışı olan pazar dağılımını 2019 yılı itibariyle eşitlemek istiyoruz.

Hazır giyim sektörüne başkanlık yaptığı dönemde cesareti ve vizyonu ile çok şey kazandıran Süleyman Orakçıoğlu aynı zamanda çok iyi ekipler kurması ile bilinir.

Başkanlığı döneminde efsane bir ekiple çalıştı. Orka’daki başarını arkasında da çok iyi bir ekip var. Ekibin iki önemli ismi  Orka Holding Yönetim Kurulu Eş Başkanı Halidun Orakçıoğlu ve Orka Holding Yönetim Kurulu Üyesi Osman Arar…

Osman Arar aynı zamanda kurumun Genel Koordinatörlüğü görevini üstlenmiş durumda. Her zaman pozitif her zaman güler yüzlü bir isim…

85 ülkeden gelen 200 alım heyetinin neredeyse tamamı ile yakından ilgileniyor…  O muhteşem ürünlerin yer aldığı dev tanıtım alanını birlikte dolaşıyoruz.

Süleyman Orakçıoğlu’nun verdiği bilgilerin vitrini niteliğindeki tanıtım alanında gezerken Osman Arar bir ürünün yanında duruyor ve anlatıyor:

-          Var mı İtalya’da böyle ürün… Muhteşem herkes bu üründen sipariş verdi. İyi yaptığınızda dünya talip oluyor. Artık biz en iyiyi yapma gayreti içindeyiz. Dünya bizim ne yaptığımızı takip ediyor. En iyiler bizde. En iyilerle çalışıyoruz.

 

Gelmesi gereken herkesin geldiğini ekliyor ve şu önemli vurguyu yapıyor Osman Arar:

-          Biz işimize odaklanıyoruz. Çalışınca oluyor. Aradık herkesi. Türkiye’yi İstanbul’u anlattık. Herkes geldi. Dünya bizim kalitemizi biliyor. Bu kadar çeşidi birden nerede bulabilirsiniz.

 

Sonra tek tek dolaşıyoruz. Heyecanla anlatıyor… Bir gurubun önünde duruyoruz. Son noktayı şöyle koyuyor…

-          Bu dostlarımız İranlı… Biraz önce Meksika heyeti ile karşılaştık. Biz bunların amcasını , babasını tanıyoruz. Artık biz bir dünya ailesiyiz.x

 

Cola Cola'da en önemli görevlerden birinin başında bir kadın vardı. Galya Frayman Molinas… O ayrıldı bir üst göreve atandı onun yerine de yine bir kadın atandı

 

****

Kadına yönelik pozitif ayrımcılık en üst düzeyde devam ediyor 

Kadınlara pozitif bakılan en önemli şirketlerden biri olduğunu söyleşti. Ve 2012'den itibaren Coca-Cola Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Bölge Başkanlığı görevini yürütmekteydi Galya Frayman Molinas… Bu görevi sırasında bir türlü yapamadığımız bir projemiz olmuştu. Kadınların çoğunlukta olduğunu fotoğraflamak.

Ama olmadı. Çünkü kimse yerinde durmuyordu.

Galya Frayman Molinas’ta yerinde durmadı. Bir süre önce Global Stratejiden Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak atandı.

Bunun üzerine bir de yazı yazdık. Galya Frayman Molinas bu görevde Coca-Cola’nın ABD, Atlanta’da bulunan genel merkezinde global büyüme stratejisi için kritik alanların belirlenmesi konularına liderlik yapacak.

Galya Frayman Molinas’ın yerine kimin atanacağı merak ediliyor. Türkiye’den birinin bu göreve gelmesi sürpriz olmaz. Çünkü uzun süredir bahsedilen görevi hep Türk yapmıştı.

Ama beklenen olmadı. Coca-Cola’nın İtalya ve Arnavutluk’tan sorumlu Genel Müdürü Evguenia Stoichkova Coca-Cola Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Bölge Başkanı olarak atandı.

Bu göreve bir Türk gelmemişti ama koltuğu bir kadın alkıştı. Yani görevi bir kadın bırakmış yerine yine bir kadın gelmişti. Yani Coca Cola’da kadına dönük pozitif ayrımcılık en üst seviyede devam ediyordu.

Coca-Cola Şirketi’nde 2004 yılından itibaren çeşitli sorumluluklar üstlenen, son olarak Coca-Cola’nın İtalya ve Arnavutluk’tan sorumlu Genel Müdürü olarak görev yapan Evguenia Stoichkova, Coca-Cola Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Bölge Başkanı olarak atandı. 23 yıllık profesyonel iş deneyimi bulunan ve Coca-Cola bünyesinde pazarlama ve operasyon alanlarında çeşitli görevler üstlenen Evguenia Stoichkova’nın, hem gelişmekte olan hem de gelişmiş pazarları kapsayan geniş bir coğrafyada tecrübesi bulunuyor.

1992 yılında Sofya Maden ve Jeoloji Mühendisliği Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra, aynı üniversitede Mineraloji alanında yüksek lisans programını da tamamlayan Evguenia Stoichkova, 1994 yılında, Fransa devleti tarafından yürütülen Kopernik programı kapsamında ekonomi lisansüstü eğitimini tamamladı. Stoichkova, 2004 yılında Bulgaristan Ülke Müdürü olarak başladığı Coca-Cola Şirketi’ndeki kariyerine, Pazarlama ve Operasyon alanlarında farklı yöneticilik pozisyonlarında devam etti.

*****

İşçi babanın Mehmet’i bilişime önderlik yapıyor

 

Yıllar önceydi. Bir KOSGEB toplantısı. Bilişim sektörünü konuşuyoruz. Mehmet Önder dikkatimizi çekiyor. Daha öncede görmüştük. Tokatlı genç bir işadamı… Birlikte kuvvet doğacağını sürekli vurguluyordu.

O güne kadar dünyaca ünlü devlerin yaptığı işlere el atıyor, onlara rakip olmaya çalışıyordu. O toplantıda bombayı patlattık.

-          İşte Türkiye’nin Bill Gates’i…

Utandı, kızardı ama o gün bugündür bizim söylediğimiz bu sözün boşa gitmemesi için elinden gelini yaptı.

Ve artık işçi babanın Mehmet’i bilişim sektörün önderlik yapıyordu.

Mehmet Önder 80’li yılların efsanevi bilgisayarı Commodore 64’lerle bilgisayarcı olmuştu

Şimdilerde şirketi Uyumsoft yatırım gazına basmış durumda.

Çok sayıda ülkede varlığını ispatlamış ve ülkemizin enformatik dönüşümüne katkı sağlamak için çalışmalarını büyük bir hızla sürdüren Uyumsoft’un başındaki Mehmet Önder bakın önümüzdeki süreci nasıl değerlendiriyor:

- Türkiye’nin yerli ve milli yazılım firması olarak, gerek iş ve çözüm ortaklarımız, gerek kamu kurum ve kuruluşları, gerek üniversite- sanayi işbirliği kapsamında birçok çalışmayı eş zamanlı yürütüyoruz.

- Bu yılın ilk yarısında, yatırımlarımızı arttırarak, ekosistem ve ciroda yüzde 65 büyüme gösterdik. Yılın ikinci yarısında da yatırımlara aralıksız devam edeceğiz.

- Ülkenin iktisadi ve sosyal verisi de, en az askeri ve siyasi verisi kadar stratejiktir. Bu noktada milli olma hassasiyeti arttı ve kurumlar bu konudaki çalışmalarını hızlandırdı.

-  Son bir yılda daha yoğun ortak toplantılar yapılarak, fikirler ve projeler değerlendirilmeye başlandı. Önümüzdeki yıllarda bu çalışmaların, ürünlere ve hizmetlere dönüşmüş sonuçlarını almaya başlayacağız.

- Bu ürünleri ve hizmetleri, ülkemizin yanı sıra, bulunduğumuz coğrafyaya da ihraç edeceğiz. Türkiye’nin yerli ve milli yazılım firması Uyumsoft olarak, gerek iş ve çözüm ortaklarımız, gerek kamu kurum ve kuruluşları, gerek üniversite- sanayi işbirliği kapsamında birçok çalışmayı eş zamanlı yürütüyoruz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test