Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kötü örnek olmak...

28.7.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İnanması zor, ama ne yazık ki gerçek!

Gazete sayfalarında gördüğüm ve sabırla takip ettiğim bir olaydan bahsetmek istiyorum. Beni çok rahatsız etmesine rağmen günlerdir başımı çevirip geçmeye çalıştım ama olmadı. Bu olay bana nedense Almanya'daki Daum olayını hatırlattı. Fiiliyat aynı olmasa da sonuç aynı; gençlere "kötü örnek olmak!"

Alman Futbol Federasyonu o yıllarda Daum'u derhal görevinden uzaklaştırmış ve asla affetmemişti. Elbette bizdeki sorumlular da topluma ve gençlere "kötü örnek" olan bu olayı tasvip etmediklerini söyleyeceklerdir, dedim ve bekledim.

Fatih Terim'in "mekan basma" olayından bahsediyorum. Unvanı "Türkiye Futbol Direktörü "olan bu kişinin adının ne olduğu, kim olduğu beni hiç ilgilendirmiyor. Bu isim dün Arda idi, bugün Fatih, yarın Ahmet - Mehmet olabilir. Bu olayda beni ilgilendiren, ismin önündeki "milli" ve "Türkiye" unvanlarına hakaret telakki ettiğim davranışlardır. Gençlere kötü örnek olmalarıdır. Türkiye imajına verdikleri zarardır.

Beni ilgilendiren; aldıkları eğitim, alkış, para, pul, bunca yıllık şöhrete rağmen, nasıl oluyor da kendi kişiliklerini hiç geliştiremedikleridir.

Ertesi gün gazetelere bakıyorum, Rüştü'nün dışında doğru dürüst, olayı ayıplayan, yapılması gerekenleri hatırlatan bir yazı yok! Eğitimcilerden "kötü örnek davranışı" kınayan bir cümle yok! Yöneticilerden ses yok! Türkiye Futbol Federasyonu’ndan, Spor Bakanı’ndan bu durumu kınayan bir açıklama yok! Herkes suskun, herkes beklemede!

Fatih Terim demek, yıllardır toplum bilincinde Milli Takım demek, Türkiye imajı demek! Bu sorumluları rahatsız etmiyor mu?

Spor Bakanı’ndan gençlere, spora, sporculara kötü örnek olan bu davranışın sahibinin artık Türkiye Futbol Direktörlüğü’nde kalmaması gerektiğine dair bir söz, bir kelam bekliyorum, yok! Türkiye Futbol Federasyonu, Spor Bakan'ı bu konuda kamuoyuna bir açıklama yapmıyorsa, yapamıyorsa, bunda sizce de bir terslik yok mu?

Ve nihayet çarşamba günü, "Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim görevini bıraktı" diye bir haber düşüyor.

Olayla ilgili olarak Türkiye Futbol Federasyonu, beklenenden çok uzak, bir açıklama yapıyor;

Bu açıklamada, olayın çirkinliğinden, topluma, gençlere kötü örnek olmasından, bu nedenle ve bundan böyle "Türkiye Futbol Direktörü" gibi şerefli bir unvanı taşımasının mümkün olmadığından bahsedilmiyor! Bu tür davranışların Türk sporuna ve Türkiye imajına vereceği zarardan bahsedilmiyor. Bahsedilen, "bu olayın kendisi önemli değil, gündem olmaya değmez ama bu gündem yapılmaya gayret edilerek aslında Futbol Federasyonu yönetimine zarar verilmek isteniyor" gibi bir şeyler...

Nasıl bu kadar kör ve sığ olabiliyoruz?.. Burada olup biten "futbol dışı bir olay" değil ki!.. Tam da sporun, futbolun, futbolcunun geleceğini, gençlerin geleceğini ilgilendiren, eğitimini etkileyen bir olay!.. Sosyal bilimcileri, eğitimcileri, yöneticileri uzun uzun düşündürmesi gereken bir olay... Sporla ilgili kurum ve kuruluşları, bakanlıkları yeniden yapılanmaya yönlendirmesi gereken bir olay!

İsimlerinin başındaki o "milli" ve "Türkiye" etiketleri olmasa bu kadar üstünde durmayıp, "yetişkin" olamayanların sıradan bir vakası deyip geçeceğim. Ama bu vaka öyle geçilecek bir şey değil ki!.. Bu asırlardır bu ülkenin geleceğini karartmış bir "zihniyet" sorunu! Bu kaba gücün ve cehaletin baş tacı edildiği, uygarlıktan uzaklaşmış bir toplumun temel sorunu.

Sayın yetkililer, eğitimciler, anneler, babalar, sayın toplum önderleri!

Görmemiz gerekeni görmeden, kötü örnekleri cezalandırıp, iyileri yüceltmeden çocuklarımızı nasıl eğitebiliriz? Adaleti nasıl sağlarız?

Önüne "milli", "Türkiye" etiketi takarak "gençlere örnek kıldığımız" bu kişilerin, aynı zamanda kaliteli ve zarif olmalarını da istemek en doğal hakkımız değil midir?

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test