Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kılıç dansı

28.7.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Genellikle Arap erkekleri tarafından icra edilen ‘kılıç dansı’, Arap folkloruna ait bir oyun. Söz konusu Ortadoğu ve Arap kültürü olunca, yalnızca erkekler tarafından icra edilmesine şaşırmıyoruz elbette.

 

Anımsayacaksınız, ABD Başkanı Donald Trump’ın Suudi Arabistan’ı ziyaretinde gündeme gelmişti bu oyun. Trump, Suudi Kral Selman bin Abdülaziz el Suud'la beraber ülkenin geleneksel kılıç dansını icra etmişti. Hani Trump'ın dansına ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Beyaz Saray'ın baş stratejisti Steve Bannon da eşlik etmişti. O günden beri bizim de belleğimize yerleşti bu dans.

 

Şimdi ne zaman Ortadoğu ve Körfez bölgeleri ile ilgili bir gelişme olsa; hemen belleğimizde bu oyun canlanıyor. Ama bazı eklemelerle… Trump ile Kral Salman’ın yanına Rusya Devlet Başkanı Putin’i, İran Cumhurbaşkanı Ruhani ve Suriye lideri ‘kardeşim Esed’i de dahil ediveriyor zihnimiz, elimizde olmadan!.. Bu sıraladığımız isimleri, Arapların meşhur ‘kılıç dansı’nda yan yana, karşı karşıya bir düşünsenize!.. Ne görüntü ama? Şimdi içinizden ‘hani bizimkiler’ dediğinizi duyar gibiyiz. ‘Kılıç dansı’nda bile yer alabilirler mi? Doğrusu, o konuda kuşkuluyuz!.. Baksanıza, Cidde Havaalanı’nda, Suudi Kral, Türkiye Cumhurbaşkanı’nı uçak kapısında karşılama diplomatik nezaketini bile göstermemiş…

 

Petrol ve silah dansı mı?
‘Kılıç dansı’ ile ilgili fanteziler bir yana, gerçekten bir ‘kılıç dansı’ oynanıyor Ortadoğu’da ve Körfez bölgesinde… Bu dansın ödülü de başta petrol ve doğalgaz olmak üzere bu bölgenin doğal zenginlikleri. Bir de tabii işin ucunda silah ticareti var…

 

Dünya egemenleri, adeta Ortadoğu’nun ve Körfezin doğal zenginlikleri üzerinde dans ediyorlar. Bu dansın içinde yer alan pek çok figür de işin şov kısmını oluşturuyor.

 

Trump’ın ‘kılıç dansı’ ile belleklere yerleşen ilk Suudi Arabistan gezisinde, Suudilerle 110 milyar dolarlık silah anlaşması imzaladığı unutulmamalı. Bu anlaşmanın hemen ardından da Suudiler ve diğer Arap ülkeleri ile birlikte, teröre destek oldukları için tavır alıp yalnızlaştırdıkları Katar’la 12 milyar dolarlık savaş uçağı satışı imzası attıkları da…

 

Ortadoğu ve Körfez’de çıkar çatışması
Bunca karışık ve anlaşılmaz gibi görünen çatışmanın gerisinde, dünya egemenlerinin çıkar çatışmaları yatıyor. Aslında ilk başta öne çıkıyor gibi görünen dinsel, mezhepsel ve etnik çekişmelerin temelinde de bu var.

 

Biz ise son yıllarda neredeyse çökmüş olan dış politikalarımızla, bu çekişmelerin altında eziliyoruz. Suriye’de yaşanan yanlışlıklardan ders almamış olmalıyız ki, bir de Arapların iç çekişmelerine bulaşıyoruz.

 

Daha önceleri Suudilerle iş tutarken kamuoyunu onlardan yana yönlendirmeye çalışanlar, şimdi de pusulayı Katar’a doğru tutuyorlar. 80 milyonluk koskoca Türkiye Cumhuriyeti’ni, bir kabile devleti olan Katar’ın peşine takıyorlar. Ülkede ve medyada estirilmeye çalışılan Katar’a sempati rüzgârı dikkatinizi çekiyor mu? 

 

Türkiye yalnızlaşıyor
Ülkemiz, Ortadoğu ve Körfez bölgesinde izlenen yanlış politikalarla, olmadık maceralara sürükleniyor. Suriye’de yapılan yanlışlıkların faturası çok ağır oldu. Türkiye, başta IŞID olmak üzere, Ortadoğu kökenli terörün hareket alanı haline geldi. Topraklarımıza sığınmak zorunda kalan milyonlarca Suriyelinin sorumluluğu ve ağırlığı da işin cabası… Hele bu anlamsız savaşlarda yitirilen canları aklımıza bile getirmek istemiyoruz.

 

Yapılan yanlışlıklardan maalesef hala ders alınmıyor. Bu sefer de Suudilerle Katarlıların çekişmelerine bulaşılıyor. Katar’a üs kuruluyor, asker gönderiliyor. Olan askerimize, gençlerimize oluyor. Dış politikada sürekli kan kaybediyoruz. Uluslararası arenada ağırlığımız, saygınlığımız, güvenilirliğimiz azalıyor.

 

Bütün bu yanlışlıklar ve hatalar, dış politikada ülkemizi yalnızlaştırıyor. Türkiye, başta Avrupa olmak üzere, çağdaş dünyadan yalıtlanıyor. Hele son dönemde, Almanya ve Avrupa Birliği (AB) ülkeleri olan çekişmeler, ülkemiz ekonomisi ve siyaseti için önemli bir tehdit oluşturuyor. Başta turizm ve tarım sektörleri olmak üzere, birçok sektörden girişimciler, üreticiler, çalışanlar endişe ile gelişmeleri izliyor.

 

Anlaşılan, bu gidişle, bizimkiler ‘kılıç dansı’nı Almanya ve AB ülkeleri ile yapacaklar… 

 

Bakalım bu olumsuz gidişat, ülkemizi nerelere savuracak? 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test