Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ortadoğu bataklığı

4.8.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ortadoğu’da kaynayan kazan her geçen gün artarak sorunlar getiriyor. Irak olayı ile başlayan emperyalist ülkelerin oyunlarının sorunları daha çapraşık hale getirdiğini kör gözler bile görüyor. Öyle ki ABD için orada kümelenen aşiretlere neden yardım yapıyor diye yakınıyoruz.

Irak’ın işgali günlerine dönelim. ABD İskenderun’dan Hakkari’ye kadar uzanan bölgede askerlerini konuşlandırmayı planlamıştı. Ama evdeki hesap çarşıya uymadı. O zamanki hükümetin tezkeresi TBMM’de reddedildi. Bu karardan sonra ABD’nin tutumu değişti. Askerlerimizin başına kim çuval geçirdi. ABD’nin  Ortadoğu’da egemenliğini sürdürebilmek için günü gelirse PKK ile de işbirliği yapabileceğini hatırdan çıkarmayalım. Irak badiresi böyle.

Daha sonra Suriye tuzağı geldi. Emevi Camii’nde namaz kılacağız derken, 3 milyon Suriyeli istenmeyen misafirimiz oldu. Ökseye tutulmuş kuş gibiyiz bataklıktan kurtulmuş değiliz. Bir nedeni din üzerinden gelen Arap hayranlığı ve Arap sermayesi.

Irak, Suriye gailesi yetmedi, üstüne Katar krizi çıktı, petrol ve doğal gaz zengini ülkeler birbirlerine girdiler. Körfezin en zengini Katar, Suudi Arabistan önderliğinde bazı konularda yakınmalar ortaya sürüldü. Suudlar önce ABD’nin desteğini aldı. Ancak Katar kesenin ağzını açınca denge değişti. Arabulucular arasına davetsiz bizde girdik, bakalım bu enerji kavgasını Suudi Kralı Salman mı yoksa Katar Emiri Tamim Al Thani mi kazanacak?

Her türlü hakkı saklıdır.

Yazarın Son Yazıları

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test