Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Bilmediğini bilmeyen insan

11.8.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Son zamanlarda alınan tedbirler sayesinde bir takım iyi haberler peşi sıra gelmeye başlandı şimdiden yıl sonu büyümenin yüzde beşleri aşacağı hatta yüzde yedilere dayanacağı söylenmeye başladı.

Doğu toplumlarıyla batı toplumları arasında senelerdir oluşan gelişmişlik farkı ve yenme yenilme psikolojisi doğulu toplumların manik depresif bir hal almasına sebep oldu, ya çok coşkulu; “Bir Türk Dünyaya Bedeldir’’ noktasına çıktı ya da “bizden adam olmaz”, “elin oğlu yapmış” noktasına düştü.

Aslen yapılması gereken olaylara tarafsız, objektif bakabilmek önümüze çıkan zorlukların üstesinden gelebilecek bir donanımla kendimizi ve çocuklarımızı geleceğe hazırlamak, işimizin hakkını vererek dürüstçe çalışmaktır. Çok mu zor? İşte sorun burada başlıyor gelişmiş ülkelerde rutin olmuş davranış kalıpları, geri kalmış ülkelerde olağan dışı bir şeymiş gibi düşünülür.

Aslında bu ülke geçtiğimiz on beş yılda kişi başı milli geliri 3500 dolardan 11.000 dolara, ihracatını 30-40 milyar dolardan 150 milyar dolara, gayri safi yurt içi hasılasını 225 milyar dolarlardan 850 milyar doların üzerine taşıdı. Kimileri için bunlar mucizevi gelişmeler olabilir ancak iki bin yıllık tarihinin en geri kalmış 250 yılını yaşamış millet için kat edilecek yolun yalnızca birinci adımı.

Esasen son on beş yıllık ivmelenme aslında ilk on yılda gerçekleşen reform ve çalışma performansıyla gerçekleşti, son beş yılda patinaj çekmeye devam ediyoruz.

Her şeyin eğitimle başladığını iddia eden genel bir akım tüm beyinleri uzun zamandır işgal altında tutuyor. Eğitimin içeriği bireye ne yetkinlik kazandırdığı bireyi girişimci, paylaşımcımı yoksa kendi arpa torbasından yemleyen atamı çevirdiği asla konuşulmuyor.

 Size söyleyeyim her şey EKONOMİ ile başlar. Güçlü ekonomisi olan ülkelerde tartışmalar az olur ya da gerilim konularıyla ilgili güçlü devletler etkili tedbirler alabilir, eğitim sağlık savunma, iç güvenlik gibi konuların iyi işlemesi, AR-GE yatırımları, savunma sanayi ve teknoloji yatırımları sadece iyi işleyen ekonomisi olan, zengin bir ülkenin yapabileceği şeylerdir.

Ekonomisi güçlenen ülkeler şayet küresel ya da bölgesel güç iddiasında değillerse hiçbir sorunları yok demektir. Küresel güçlerin haracını verip raconuna eyvallah dedi mi tamam. Birde kritik bir coğrafyada değilseniz size ilişen karışan olmaz.

Unutmayalım senelerce bize yutturulan medeni bir dünya yok. Geçen hafta Hiroşima’ya atılan bombanın yetmiş ikinci yılı nedeniyle ölen ikiyüzbin kişi anılıdı. Burada Kızılderilileri, zencileri, cezayiri kara Afrikalıları, Yahudileri dahası ve dahasını sayacak yerimiz maalesef yok. Bildiğimiz şey çıkarlar var güçlünün zayıfı ezmeye çalışması var.

Burada zayıfa düşen güçlünün yutamayacağı kadar büyük lokma olmaya çalışmaktır, Ben bu ülkeye bir şey yaparsam bu işten zarar görebilirim düşüncesi size ilişmesini önleyecektir.

Bu ülkeyi boğazına kravat bağlayıp klimalı bir odada masa başına oturtmaya çalıştığımız oğlumuz kızımız değil, sabah gün doğmadan, sıcak yatağından kalkıp yılmadan çalışacak nesiller kurtaracaktır.

Piyasalarda hareketlilik yaz sıcaklarına rağmen devam ediyor, bankaların öncülüğünde bist 100 ardı ardına yeni rekorlara koşuyor. Kredi derecelendirme kuruluşlarının da freni boşaldı geçen hafta bir tanesi İş Bankası hisselerinin hedef fiyatını yüzde elli arttırarak 6.1’den 9.1’e çıkardı.

Altında bir miktar hareketlenme var (ne oldu murat bey dediğinizi duyar gibiyim haklısınız) Onsun daha önceki dip seviyesinden almış olduğu destek hareketli ortalamaların üstüne çıkmayı başardı, doların da bir miktar hareket etmesiyle gram altın bir miktar hareketlendive grafiklerini düzeltti bu hareketin bir miktar daha süreceğini beklemekteyim, Trup ve Kim Yong Un arasındaki ağız kavgası yumruklaşmaya dönerse Altıncıların yüzündeki gülümsemeyi şimdiden görebiliyorum.

Paritedeki hareketten anlaşıldığı gibi avro bir miktar yataya girecek zaten yeterince primini aldı ancak bunun düzeltme sınırında olacağını ve Avrupa’dan yeni gelişmelerle yeni ataklara açık olduğunu düşünüyorum.

Sokratesin söylediği gibi bilmediğini bilmeyen insan, bütün kapıları kapatıp uykuya dalmıştır, hiçbir şeyi öğrenip anlamaz, bilip tanımaz ancak geçireceği bir şokla uyanır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test