Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Çoktan az azdan çok

17.8.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Aşağıda paylaşmış olduğum (Mahfi hocadan alıntıdır)tabloda Türkiye’nin genel durumu verilerle çok güzel özetlenmektedir. Biraz yakından bakıldığında ortalama bir seviyenin tutturduğu görülse bile tatminkar seviyenin oldukça uzağında.

2014 yılında yakaladığımız seviyenin aynı ivmeyle devam etmesi halinde GSYH’nın trilyon dolar seviyesini çoktan aşması gerekirdi.

Yaşanan olumsuz iç konjonktürü ihmal etmemekle birlikte, mazeretlerin arkasına saklanmanın bizim işimiz olmadığını düşünüyoruz.

 

 

Tabloda görünmeyen ise toslamış olduğumuz ‘’sanal duvar’’ ve bu duvarı aşmamız için gerekli temel verilerin bizde mevcut olup olmadığıdır.

Üretim faktörleri İktisat fakültesine girdiğinizde size ilk öğretilen şeylerden biridir; üretim faktörleri, şunlardan oluşurbirikim, girişimci ve iş gücü  (sıralama bana aittir) son yıllarda bir de teknoloji faktörünü koyanlar var ki haksız sayılmazlar.

Üretim faktörlerinin hangisi daha önemlidir konusu, çok tartışmalı bir konudur ,’’tavuk mu yumurtadan yumurtamı tavuktan çıkar’’ tartışmasına benzer.

Aslında konu bana göre çok açık, öncelikle birikim gereklidir. Birikim olmadan girişimci, girişimci olmadan da iş gücünün bir anlamı yoktur.

Yumurta olmadan, tavuğun olmayacağını anladığımıza göre, bir yumurta ödünç alarak işe başlamalıyız.

BES(bireysel emeklilik sistemi) uzun vadede devletin SGK sistemine alternatif belki de ikame bir sistem olabileceği düşünülmüş, kısa vadede ise birikim ve tasarruf sorunumuza bir çözüm olabileceği öngörülmüştü. Biz borsacılar ise kurulacak fonlar sayesinde sermaye piyasalarına hem kaynak sağlamak, hem de denge unsuru olması açısından bu yapı ile ilgili hep olumlu düşüncelere sahip olduk.

Gerçekleşmelere baktığımızda 60 milyar TL civarında bir fon büyüklüğüne ulaştığını görüyoruz.

 27 Ekim 2003 tarihinde faaliyete başlayan bireysel emeklilik şirketlerinin 14 yılda toplayabildikleri büyüklük olması gerekenin çok altındadır.

Yılbaşından bu yana çalışanlara zorunlu BES uygulaması getirilmesine karşın, Sayın Mehmet Şimşek’in ifadelerine göre sisteme katılan 5,6 milyon kişiden yüzde 52si cayma hakkını kullanarak sistemden ayrılmıştır.

Biraz ekonomi bilenler bilir; para akışkandır karlı mecralara doğru akar, o halde tasarruf sahiplerine yüksek kazanç sağlamak kişileri tasarrufa yöneltmenin ilk adımıdır. Bireyin refah seviyesinin de tasarrufta önemli rol oynadığını söyleyenler olacaktır. Ben aynı kanaatte değilim, 1.400 TL geliri olan kişinin 100 TL tasarruf edebilirken 14.000 TL geliri olanın 10 TL tasarruf edemediğini görmüşümdür.

Ne demişti Warren Buffett:

"Harcamalarından kalanı tasarruf etme, tasarruflarından kalanı harca."

Bireysel emeklilik şirketleri B tipi likit fonları ve A tipi değişken fonları dahil olmak üzere iyi fon yönetimi yapamamışlardır, yatırımcının mevduatın altında bir getiriye razı olması beklenemez. Devletin vereceği katkının 10 yıl sonra enflasyona yenik düşüp düşmeyeceği şimdiden öngörülemez.

Devletin daha önce eline yüzüne bulaştırdığı zorunlu tasarruf ve konut edindirme fonu gibi fiyaskoları yatırımcıları değişik yatırım alternatifi aramaktan vazgeçirmiştir.

Vatandaşa kazancın kapılarını açacak kazan kazan yöntemiyle çalışacak farklı sermaye piyasası araçları devreye alınmalı kazandıran alternatifler devlet tarafından teşvik edilmeli ve desteklenmelidir.

Halka açılan şirketlerin teşvik edilmesi olumlu olmakla birlikte, açılmakta çekingen davranan firmaların hafifçe itilerek yüzmeyi denizde öğrenmeleri sağlanmalı tek sorumluluklarının sadece kendilerine karşı değil ülkeye ve millete de olduğu hatırlatılmalıdır.

Belli bir sistemin oluşması ve oturması belli teşvik ve tehdit mekanizmalarının devreye girmesiyle sağlanması gerekiyorsa bir an önce gerçekleştirilmelidir, sanayi devrimini kaçıran milletimizin, teknoloji devriminin kaçırılmasına tahammülü yoktur.

BİST 100 en yüksek gördüğü 110,321 seviyesinden zayıflık sinyalleri vermeye başladı, genellikle bilanço dönemlerinde görülen kar satış hareketine benzeyen bu hareketin nihai dönüş hareketi olduğunu şimdilik düşünmüyoruz, destek noktalarındaki tepki gücüne bakarak buna karar vereceğiz destek olarak 106,165 seviyesi görünüyor bu seviyenin kırılması satışların sertleşmesine yol açabilir.

Dolar yukarıda 3,55 aşağıda 3,49 bandında hareketini sürdürüyor. Bu seviyelerin kırılması halinde yeni hedeflere hareket edebilir, ancak yakın zamanda böyle bir beklentimiz bulunmuyor.

Altıncılar için ise üzgünüm Kim Jong Una ABD 10 beden büyük geldi.

Twitter muratbilen1970

E-posta  muratbilen1970@hotmail.com

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test