Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

"Müslümanlığımızla yüzleşmek"

17.8.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Önceki hafta belirtmiştim, kışın elime geçen kitapları okumağı sürdürüyorum. Bu defa sizlere, Prof. Dr. Ali Bardakoğlu'nun "İslam Işığında Müslümanlığımızla Yüzleşme" adlı kitabından söz edeceğim.

Prof. Ali Bardakoğlu hepimizin tanıdığı, bildiği bir isim.  Yayın, yazı, sohbet konusunda cömertliği, çalışkanlığı ile tanınan Prof. Dr. Ali Bardakoğlu Kuramer Yayınları tarafından yayınlanan kitabında; Müslümanlığımızla ilgili zor meseleleri, karmaşık değerlendirmeleri yalın ve sade bir dille çözüm örnekleriyle bize sunuyor ve İslam'ı korumak iddiasından vaz geçip, İslam'ın bize tuttuğu ışığı görerek onun rehberliğinde kendimizi korumanın erdemini anlatıyor.

Cemaatleşmenin ve tarikat örgütlenmelerinin; kendi asli alanında kalsa, insanların ahlakiliğine, deruni dindarlığına katkı sağlayacağını,  oysa bugün dünyevi bir oluşum çizgisine geldiğini dolayısıyla hizmet üretmekten uzaklaştığını ve bunu görmekten de üzüldüğünü samimi bir dille gündeme getiren Prof. Bardakoğlu önemli bir teşhis de koyuyor. Hoca'nın hükmünü aynen alıyorum:"-Onun için 'Kur'an-ı Kerim'e dönelim, o bize yeter” iddiası ilk bakışta haklı gibi dursa da, hem yöntem olarak ve ilmen, hem de kullanıldığı amaç yönüyle yanlıştır. Hz. Peygamber’in sünneti olmadan, geleneği kavramadan, bir usul ve metod izlemeden, tarih ve medeniyet tasavvuru olmadan bir sözlük açıp Kur'an-ı Kerim'e anlam vermemiz bizleri vahim sonuçlara götürür. Bu söylem geçmiş dönemlerde ciddi sorunlara yol açtı; şimdi de açıyor."

Öte yandan suç ve ceza kavramındaki değer tespitleri de her türlü takdirin üzerindedir. Peygamber Efendimizin, suçluya hakaret ve işkence edilmesini yasakladığını hatırlatıyor ve ekliyor! "-Bilesiniz ki kişi ancak kendi işlediği suçtan sorumludur. Baba evladının suçundan, evlat da babasının suçundan dolayı cezalandırılmaz" buyurması o günün anlayışında köklü değişiklikler yaparak cezalandırmada eşitlik, suç ve cezanın şahsiliği ilkesini getirmiştir diyen Prof. Dr. Bardakoğlu bir Hadis’e değinerek; ("-Elinizden geldiği kadar Müslümanlardan cezaları düşürün. Şayet bir çıkış yolu bulursanız (davalıyı) serbest bırakın. Çünkü yöneticinin yanılıp affetmesi, yanılıp ceza vermesinden daha hayırlıdır" buyurulur. Bu ve benzeri delillerden Peygamber Efendimizin uygulamalarında cezalandırmanın amaç olmadığını, hâkimin ceza vermekte yanılması yerine affetmekte yanılmasının daha üstün tutulduğunu, sulh ve affın daima birinci alternatif olduğunu anlıyoruz)diyor.

Bardakoğlu Hocamızın önemli bir değer ölçüsü de dinin, hukukun veya ahlakın alternatifi veya rakibi olmadığı konusundaki tespitidir. Hoca; din ile hukuk, din ile ahlak, fıkıh ve hukuk ile ahlak ilişkisini sağlıklı bir zeminde yeniden düşünmemiz üzerinde duruyor ve ekliyor;"- Dinin zaman zaman aşırılıkların, toplumsal düzene ve vakıalara karşı tepkilerin, sosyal ıslahat projelerinin, iktidar veya muhalefet arzularının, hatta siyasi kavga ve hesaplaşmanın muharrik gücü, sığınağı veya aleti olarak algılanması veya öyle gösterilmesi, özellikle Orta Doğu ülkelerinde sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Burada diğer birçok sebebin yanı sıra dinin siyaset ve hukukla olan ilişki yön ve derecesinin iyi belirlenmeyişi, dini olanla olmayanın birlikte ve düzensiz bir biçimde ele alınması, hasılı dini anlama ve anlatmada sağduyudan ve metodolojiden uzak olma türünden başka sebepler de sıralanabilir. Durum böyle olunca toplumda din adına yükselen sesler ve talepler de,  dine karşı gösterilen tepkiler de uzlaşmayı sağlamak yerine sosyal ve siyasal gerilime, bir tarafta din adına bir dizi talebin ortaya çıkmasına, diğer tarafta dini sosyal hayatın dışına iterek vicdanlarda hapsetme gayretlerine yol açabiliyor.”

Hâsılı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu'nun muhteşem ama sade bir dil ile ortaya koyduğu tespitlere toplum olarak şu günlerde pek muhtaç olduğumuza, inanıyorum.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

"İslam Işığında Müslümanlığımızla Yüzleşme - Prof.Dr. Ali Bardakoğlu-Kuramer Yayınları,  www.kuramer.org"

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test