Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Göç ve göçmen sorunu

29.8.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Günümüzde bütün dünyada yaşanan ekonomik, sosyal ve siyasal problemler arasında, göç ve göçmen sorunu önemli bir yer tutuyor.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiğimiz yurt dışı seyahatte, bu konuda ilginç gözlemlerde bulunduk. Sorunun giderek küresel bir soruna dönüştüğünü, kendi gözlerimizle gördük. Gittiğimiz hemen her ülkede ve kentte, bu büyük küresel sorunun izini sürdük. İlginç olaylara ve insan hikâyelerine tanık olduk.

Örneğin, İspanya’nın başkenti Madrid’in merkezinde, çoğunluğunu Faslıların oluşturduğu göçmenlerin yaptığı bir gösteri ile karşılaştık. Madrid’in merkezi meydanı, saatlerce göçmenlerin çığlığı ile adeta inledi.

Tabii olayın ekonomik, sosyal ve siyasal pek çok yönü var. Aynı zamanda ülkemizde yaşadığımız Aylan bebek örneğinde olduğu gibi, insani ve vicdani yönleri de…

Sorunun rakamsal boyutları

Göç olayının temel nedenleri arasında savaş, terör, yoksulluk ve işsizlik öne çıkıyor. İnsanlar, bütün bu nedenlerle yerlerini, yurtlarını, topraklarını terk ediyorlar. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, yerinden yurdundan edilenlerin sayısını 65,9 milyon olarak açıkladı. Yaklaşık 66 milyon insan, bugün için dünyanın 21’nci büyük ülkesi anlamına geliyor. Süreç böyle devam ederse, 2020 yılında en büyük ülke olmaları mümkün. (Vijay Prashad, Birgün Pazar, 2 Temmuz 2017)

Konunun bir başka boyutu da, Uluslararası Göç Örgütü’nün raporlarına yansımış. Bu verilere göre, dünya genelinde 23 milyon insan yaşadığı ülkeyi terk etmek istiyor. En çok gidilmek istenen ülkelerin başında da ABD ve İngiltere öne çıkıyor.

Göç Örgütü’ne göre, bu yıl için Akdeniz üzerinden Avrupa’ya ulaşan göçmen sayısı, önceki yıla göre daha yüksek. Bu insanların yüzde 85’i İtalya’ya, geri kalanı ise Yunanistan, Kıbrıs ve İspanya’ya ayak basmış.  Bu yıl Akdeniz’de 2 bin 353 göçmen ölümü kayıtlara geçirilmiş. (Cumhuriyet, 13 Temmuz 2017)

Ülkemizde durum

Tabii Suriye savaşının sonuçlarından en olumsuz etkilenen ülkelerin başında Türkiye geliyor. Suriye savaşından kaçıp ülkemize yerleşen Suriyelilerin sayısı, resmi rakamlara göre 3,5 milyonu aşıyor. Gerçek rakamın bu sayının da üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

Suriyeli göçmenler konusu, ülkemizin ekonomik, sosyal ve siyasal yaşamında önemli bir yer tutuyor. Ülkemizin neredeyse hiçbir köşesi yok ki, Suriyeli göçmenler olmasın!..

Siyasal iktidarın dış siyasette, özellikle de Suriye sorununda izlediği hatalı ve yanlış politikaların acı faturası, ülkemiz ekonomisine ve insanına çıkıyor.

Ulusal ve evrensel çözüm

Ülkemizde iktidar partisinin kendi siyasal çıkarları için kullanmaya çalıştığı bu sorun, küresel ölçekte de sağ popülist partiler ve siyasetçiler tarafından kullanılıyor. Ayrımcılık körükleniyor. Bu çelişkilerden ve çekişmelerden faydalanılmaya çalışılıyor.

Böylesi bir ortamda, sol ve sosyal demokrat muhalefet güçlerine düşen görev; hem ulusal ve hem de evrensel planda soruna çözümler üretmektir. İnsanların topraklarını terk etmek zorunda kaldıkları haksız savaşların önüne geçmektir. İnsanların mağduriyetine yol açan her türlü terörü mahkûm etmektir. Yoksullukla ve işsizlikle mücadelenin esası, herkesin kendi yurdunda, toprağında doymasını, insanca yaşamasını sağlamaktır. Bizim özelimizde de, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı temelinde Ortadoğu’ya barışın ve istikrarın getirilmesidir. Suriyelilerin kendi ülkelerine dönmelerinin sağlanmasıdır.

Unutmayalım, göç ve göçmen sorunu çözülmeden, hiç kimseye rahat da, huzur da yok!..

1 Eylül Dünya Barış Günü’nü ve kurban bayramını iç içe kutladığımız bugünlerde; hiç kimsenin haksız savaşlara kurban olmamasını diliyoruz. Gelecek günler; ülkemize, halkımıza ve tüm insanlığa, barış ve huzur getirsin…

Muzaffer İzgü’nün ardından

Bu bayrama buruk giriyoruz. Değerli dostumuz, mizah yazarımız Muzaffer İzgü’yü sonsuzluğa uğurladık. Anısını ve acısını hep yüreğimizde duyumsayacağız. Anısı önünde saygıyla eğiliyoruz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test