Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Sahaya çıktı, ektiklerini biçmeye başladı

29.8.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye Odalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun sahaya çıktığını adım adım gittiği yerleri belirterek yazmıştık.

İyi ki de yazmışız. Yazı muhteşem bir ilgi gördü. Yıllardır konuşmadığımız çok sayıda oda yöneticisi başkanı aradı, sohbet ettik, hasret giderdik.

Baktık ki bu iş tuttu. Rifat Başkanıın bu haftaki turlarına şöyle bir gönderme yapalım, sonra da geçen haftaki yazı dolasıyla bizi arayanların görüşlerini özetleyerek aktaralım.

Rifat Hisarcıklıoğlu’nun turlarını yazarken önce Amasya’yı atlamışız. Bunu düzelterek başlayalım.

Hisarcıklıoğlu artık klasikleşen Ekonomiye Değer Katanlar ödül töreni için Amasya’ya gitti.

AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, Amasya Valisi Osman Varol ve Amasya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Kırlangıç da katılğı bir toplantıda önemli bir konuşma yaptı ve ödülleri verdi. Başkan Hisarcıkoğlu’nun diğer aktiviteleri:

. Bandırma Ticaret Borsası’nı ziyaret etti.  Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kılkışlı ve meclis üyeleri ile bir araya geldi.

. Biga Ticaret ve Sanayi Odası Yeni Hizmet Binası açılış ve Biga Ekonomisine Değer Katanlar ödül törenine katıldı.

. Gelibolu Ekonomisine Değer Katanlar ödül töreninde, girişimci ve iş adamının güçlü olmasının önemine işaret etti.

. Çanakkale Ticaret Borsası'nın kurucularından olan ve halen başkan yardımcısı görevinde bulunan, gelecek dönem için seçimlere katılmayacağını açıklayan TOBB Delegesi Salamon Halyo'ya plaket takdim etti.

. Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Fahri Ermişler ile birlikte organize edilen İl Oda ve Borsaları İstişare Toplantısı’na katıldı. Hisarcıklıoğlu, kentin istihdam seferberliğinde gösterdiği başarıdan dolayı özel sektörü kutladı.

 . Kentte Balıkesir Genç ve Kadın Girişimci Kurullarıyla da bir araya geldi.

Biz yazıyı hazırlarken Rifat Başkan yeni kentleri ziyaret etmeye devam ediyordu. Ama bu iş tuttu. Bundan sonra Hisircıkoğlu’nun nereye gittiği kimlerle görüştüğünü sık sık buradan aktaracağız.

Şimdi gelelim bizi arayanların aktardıkları izlenime…

Bir kere herkes bizim de belirtiğimiz gibi bu turların bir seçim turu olduğu konusunda ortak kanaate sahip bulunuyor. İkincisi Hisarcıklıoğlu’nun Anadolu’da muhteşem bir karşılığı olduğu görülüyor. Bitlis’ten Bingöl’e,  Karadeniz’den Ege’ye herkesin başkanı olmayı başardığın anlıyoruz.

Sözü uzatmayalım çok tecrübeli bir oda yöneticisinin aktardığını iletelim:

-        Rifat Başkan çok uzun yıllardır Ankara’da Anadolu’nun temsilcisi gibi davranıyor. Kimin bir sorunu varsa Ankara ile çözülmesi için elinden geleni yapıyor. Kimin bir hastası varsa ilgileniyor. Anadolu7nun hastasına, çocuğunun eğitimine kadar her konusu ile ilgilenen Rifat Başkan Anadolu’ya gittiğinde ayakta karşılanıyor. Bir şekilde dokunduğu insanlar vefa duygularını göstermek için adeta yarışıyorlar.

Evet durum bu… Rifat Başkan TOBB seçimleri öncesi en güçlü olduğu Anadolu’da moral depoluyor. Ektiklerini biçiyor diyebiliriz.

Kaya Üzen Ezine Peynirini iyi tanıtıyor

Hisarcıklıoğlu gittiği yerlerde önemli mesajlar da veriyor. Mesela Çanakkale’de Ezine peyniri konusunda önemli açılımlar yaptı… İşe o sözleri:

. Borsanın bu konuda önemli girişimleri var. Kaya Üzen başkanımız gerçekten Ezine peyniri konusunda çok koşturuyor. Coğrafi işaretleme konusunda gerçekten çok çaba sarf etti. Bundan sonra hedef Ezine peynirini yurt dışına açmak. Nasıl ki bugün Yunanlıların Feta'sı dünya çapında markaysa bizim Ezine'miz de dünya çapında bir marka haline gelecek. Çünkü bütün ulusal ve uluslararası fuarlarda Kaya başkanımız bizim Ezine peynirimizi tanıtıyor.

Oda ve borsa seçimlerinde oy kullanmanın şartları açıklandı

Olağanüstü hal (OHAL) kapsamında çıkartılan 694 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) seçimlerinde oy kullanma esasları belirlendi.

Buna göre oda ve borsa seçimlerinde oy kullanabilmek için seçim tarihi itibarıyla en az iki yıldır oda ve borsaya kayıtlı olma şartı getirildi. Oy kullanmaya ilişkin bütün hükümlerin açıklandığı KHK’yı okumadan sandık başına gidilmemesi öneriliyor.

Odalar, borsalar ve TOBB tarafından hazırlanan bütçe hesaplamalarında ticaret sicili müdürlüğü kurulan odalarda, ticaret sicili müdürlüğü personeli için yapılan harcamaların yarısı personel payının hesaplanmasında dikkate alınamayacak.

Öte yandan, Türk Ticaret Kanunu'nun ticaret sicili kuruluş ve yönetimine ilişkin maddelerindeki değişikliğe göre, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından il merkezindeki ticaret ve sanayi odaları ile ticaret odalarında faaliyet gösterecek şekilde ticaret sicili müdürlükleri kurulacak. Bakanlık il merkezleri dışındaki odalarda ticaret sicili müdürlüklerinin yanı sıra müdürlüklere bağlı şubeler de kurulabilecek. Ticaret sicili, Bakanlığın gözetim ve denetiminde ticaret sicili müdürlükleri ve şubeleri tarafından tutulacak.

 

Yöresel ürünlerle kalkınmanın yolunu açacak dünya markaları buradan çıkacak

Antalya çok önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor… Antalya Ticaret Borsası (ATB) öncülüğünde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) desteğiyle yapılan bu etkinlik Türkiye’nin dünya markaları çıkarmasının önünü açacak çok önemli bir girişim.

Bu yıl 8’incisi 13-17 Eylül’de ANFAŞ Center’da düzenlenecek etkinlikte dünya markası adaylarımız sahneye çıkacak.

Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX adıyla yapılan bu etkinliğe Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır büyük emek veriyor.

Geçen yıl etkinlik sırasında uzun bir gün boyunca birlikte olduğumuz Ali Çandır dünya markası çıkarma hedefini gündeme getirdiği gibi yöresel kalkınmanın da motoru olmaya çalıştıklarının altını çizdi.

Başkan Ali Candır Antalya’daki bütün sivil toplum örgütlerini, yerel yöneticileri tek tek ziyaret ederek bu etkinliğe davet etti.

Mesela Ali Çandır, yöresel ürün zengini Döşemealtı’nın narıyla, halısıyla YÖREX’e renk katması için belediye başkanını bizzat davet etti.

Başkan Çandır yine aynı şekilde Aksu, Muratpaşa, Kepez ve bütün belediye başkanlarını ziyaret etti destek istedi.

Herkesi, her kesimi davet edip katılım için bizzat çaba gösteren Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır şu sözlerini hatırlatmakta yarar var:

. YÖREX, yöresel ürünleri tekrar ekonomiye kazandırma, kırsal kalkınmayı geliştirip insanımıza iş aş olabilme çabasının bir parçası oluyor.

. Bu konuda çok önemli yol kat ettik ama hedeflediğimiz yerde henüz değiliz Herkesin katkısı ile yöresel ürünleri hat ettiği yere getireceğiz.

. Bu etkinlikle birlikte yöresel ürün farkındalığı arttı. Coğrafi işaretli ürün sayısındaki artışa dikkat çekmek isterim.

. YÖREX'le birlikte Anadolu'nun ürünleri gün yüzüne çıkmaya başladı. Özellikle coğrafi işaret konusunda ciddi bir hareketlilik yaşanıyor.

. Yöresel ürünlerin coğrafi işaretle tescillenmesi gelecek nesillere aktarılması için YÖREX önemli bir çalışma oldu. YÖREX Anadolu ayarlarına dönmede önemli bir araç.

. Son 10 yılda, yöresel ürün pazarını canlandırdık, yerinde istihdama, yerel ekonomiye, kırsal kalkınmaya ve yörelerin tanıtımına katkı koyduk.

. Atalarımızdan bize emanet, kıyıda köşede kalmış, kaybolmaya yüz tutmuş zenginliklerimizin hakkını hukukunu koruyarak ekonomiye tekrar kazandırmak için çalıştık.

Etkinliğe TOBB tam destek veriyor. Geçen yıl onlarca oda başkanının katılımıyla önemli bir toplantı yapılmıştı.

YÖREX bu yıl oda ve borsa seçimleri öncesi çok önemli bir buluşma haline gelecek. Bütün oda başkanlarının bir araya geleceği bu etkinlikte elbette yöresel ürünlerdeki gelişme masaya yatırılacak.

Anadolu’dan dünyaya açılması muhtemel ürünler gündeme gelecek. Ama aynı zamanda oda ve borsa seçimleri de çok konuşulacak bir konu olacak.

Teknolojinin SÖZÜNÜ DİNLEDİ, Çerkezköy’ü AR-GE merkezi yaptı

Türkiye’de şu anda işlerin başında ikinci kuşak sanayiciler yer alıyor. Onlarla rekabet eden yeni birinci kuşak da hiç fena gitmiyor. Şu anda etkin olan daha çok birinci kuşak tarafından kurulan, ikinci kuşak tarafından geliştirilen sanayiciler… Başarı öyküsü yazan onlar.

Ama sıfırdan gelip ikinci kuşak ile dişe diş mücadele edenlerin sayısı da az değil. Üstelik bu isimlerin arasında vizyon sahibi dünyadaki gelişmeleri çok iyi okuyanlar sadece kendilerinin değil Türkiye’nin de önünü açıyor.

Mesela Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi (ÇOSB) Başkanı ve sıfırdan sanayiciler için iyi bir örnek olan Eyüp Sözdinler bu listede yer alabilecek isimlerden…

Oy birliği ile ÇOSB başkanlığına seçilmişti bir kaç yıl önce…

İstanbul Kabataş Lisesi’ni bitirdi. Yüksek öğrenimini Almanya’da yaptı. Kimya mühendisi olarak Türkiye’ye döndü. Birkaç yıl bir şirketle Genel Müdürlük görevini sürdürdü.

Sonra iki okul arkadaşı ile birlikte Henateks’i kurdu. Henateks Boya ve Apre Sanayi 1991 yılında Çerkezköy OSB’ye taşındı. 30 yıllık şirkette tam 265 kişi çalışıyor. Çok başarılı çalışmalara imza atıyor.

Kendi işinde başarılı olan Eyüp Sözdinler ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı olarak da çok önemli yeniliklere imza atıyor. ÇOSB’da AR-GE’nin yerleşmesi için çok çalıştı ve sonuç da aldı. Belki bu sonuç diğer organize sanayi bölgeleri içinde bir örnek oluşturabilir.

Bütün Trakya’da bulunan 11 AR-GE merkezinden 8'i ÇOSB’de bulunuyor. Müthiş bir başarı öyküsü…

Bu merkezlerde 700'ü aşkın tam zamanlı AR-GE mühendisi çalışıyor. Ve bu gelişmelerin şimdiden etkisi görüldü… İşte Başkan Eyüp Sözdinler’in ağzından bu etkinin işaretleri:

. En Büyük 1000 İhracatçı arasına ÇOSB 30 firma ile girdi. Geçen yıl listede 23 firmamız vardı.

. Türkiye’de ihracatın daraldığı bir yılda ÇOSB ihracata yeni katılımlar yaptı.

. 19 firmamız ‘En Büyük 500’ listesine girdi. Arçelik, BSH Ev Aletleri ve Hema Endüstri şirketlerimiz listeye ön sıralardan girdiler.

. ÇOSB birçok konuda olduğu gibi yeni üretim devrimi Sanayi 4.0’ın Türkiye’de öncüsü olacak. AR-GE merkezlerimizin sayısı artacak bu konuda Türkiye’de öncü olmaya çalışacağız.

Bir mühendisin başkan olduğu yerde teknolojiye yatkınlık zaten kendiliğinde gelişiyor. Teknolojiye yatkınlık da AR-GE merkezlerini öne çıkarıyor. AR-GE’yi önemseyince de her şey daha güzel oluyor. Dünya sizin sözünüzü dinler, ürününüzü alır hale geliyor.

 

 

Babasından aldığı bayrağı turizmin tepesine taşıdı

Süleyman Varlıbaş Adliye Sarayları, Galatasaray'ın standı ve ödüllü konut ve iş merkezi projeleri ile sektörde marka olmuş isimler arasında yer aldı. Son dönemde çok iyi yetiştirdiği oğlu ve Varyap Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve CEO’su Erdinç Varlıbaş’ı sahaya sürdü.

Erdinç Varlıbaş çok iyi yetişmiş, mütevazi kimliği ile çok iyi bir ikinci kuşak yönetici olarak babasının bıraktığı yerden çok iyi ilerliyor.

İnşaat sektöründeki yeni projelere imza atarken başka alanlara da kaymayı ihmal etmedi.

Son olarak Hyatt International EAME Bölgesi İş Geliştirme ve Gayrimenkulden Sorumlu Başkan Yardımcısı Peter Penev, Access Otelcilik ve Turizm Yatırım Danışmanlığı Başkanı Haluk Özdoğan’ın katılımıyla çok önemli bir anlaşmaya imza attı.

Varyap, Bodrum Yalıkavak’ta inşa ettiği projesinin otel bölümü için Hyatt Centric ile anlaştı. Böylece Erdinç Varlıbaş’ın önderliğinde ilerleyen Varyap turizm sektöründe çok önemli bir adım atmış oldu.

Yalıkavak’ta hayata geçirdiği Varyap Yalıkavak Residences, Hotel & Beach projesinin otel bölümü için dünyanın prestijli otel zincirlerinden Hyatt Centric ile anlaşmaya varması şirketin bir ilke imza atması anlamına geliyor.

Varyap CEO’su Erdinç Varlıbaş bu gelişmeye ilişkin şu bilgiyi veriyor:

. Turizmde 3 yılda 500 yatak kapasitesine ulaşmayı hedefliyoruz.

. Yunanistan’ın başkenti Atina’da parlamento binasının olduğu Syntagma Meydanı’nda yine Hyatt grubu ile toplamda 170 oda kapasiteli bir otel projesi geliştirmeyi arzu ediyoruz.

. Kamuya ait bir binanın ihalesine katıldık ve 7 firma ile yarışarak ihalede birinci olduk. O sürecin sonlanmasını bekliyoruz.

. Bununla birlikte toplam yatak kapasitemiz 250 olacak. Hedefimiz 2021’e kadar Türkiye ve yakın bölgelerdeki ülkelerdeki yatırımlarımızla yatak kapasiteni 500’e çıkarmak.

Bir ilk olarak turizm adımlar atan Erdinç Varlıbaş, İstanbul, İzmir ve Bodrum’da konut faaliyetlerini sürdürmeye de devam edeceklerini sözlerine eklemeyi ihmal etmedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test