Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Unutmayın Erdal Bahçıvan Mecit Amca’nın oğlu

15.9.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bu haftada yeni oda seçimleri gündemimizde. Çünkü Türkiye’de ekonomi dünyası buraya kilitlenmiş durumda.  Ama bu defa İstanbul Ticaret Odası yerine Türkiye’nin devlerinin yer aldığı İstanbul Sanayi Odası’ndaki gelişmeleri aktaralım istedik.

Kimilerine göre İstanbul Sanayi Odası’nda iş bitti. Ama bize gelen bilgiler hiç de öyle değil. Komite seçimlerinin 18 Ekim’de yönetim kurulu ve başkanı ile meclis başkanı seçimlerinin de 25 Ekim’de olacağı işin biten tarafı… Yani takvim belli oldu.

Eğer bitti diye bakılan buysa bitti… Ama komite seçimleri ile ilgili hazırlıklara bakılırsa işin hiç de bitmiş olmadığı ortaya çıkıyor.

Bir taraftan mevcut komite üyeleri ile meclis üyeleri koltuklarını korumaya çalışırken geçen dönem seçimi kaybeden Tanıl Küçük ile birlikte hareket edenlerin büyük bir gayret içinde oldukları gözden kaçmıyor.

Bu durumda Erdal Bahçıvan’ın yeniden başkanlığı konusunda uzlaşma sağlandı, iş bitti diyenlerin görüşlerinin doğruluğu çek edilmeye muhtaç diyebiliriz

Rahmetli Mecit Bahçıvan gibi oda seçimlerinde en iyi isimlerden birinin oğlu Erdal Bahçıvan’ın da bu durumu iyi bildiği ve işi çok sıkı tuttuğu en yakınları tarafından doğrulanıyor.

Erdal Bahçıvan’ın babası ekonomi dünyasının Mecit Amcası, İstanbul Ticaret Odası seçimlerinde hangi komitede kimin kaç oy alacağını bilirdi. Böyle bir babanın oğlu olarak Erdal Bahçıvan’ın da şimdilik komite seçimlerine odaklandığı tahmin edilebilir.

Bu arada Zeynep Bodur aday yaparak oda yönetimine girme planı yapanların şimdilik bu planlarının suya düştüğünü aktaralım.

Zeynep Bodur yönetim kurulu başkanlığına aday olmuyor, bir dönem daha Meclis Başkanlığı’nı sürdürmek istiyor.

Bu arada Erdal Bahçıvan’ın komitelerde istediği sonucu elde etmesi halinde yönetimde iki ya da üç değişikliğe gidebileceği söyleniyor. Mevcut yönetimde çok sayıda yedekten gelen isim olduğu biliniyor. 

İstanbul Sanayi Odası yönetimi şu isimlerden oluşuyor:

Adnan Dalgakıran (Başkan yardımcısı)

İrfan Özhamaratlı (Başkan Yardımcısı)

Sadık Ayhan Saruhan

Nahit Kemalbay

Sultan Tepe

Ali Eren

Bekir Yelken

Nurhan Kaya

Aydın Aslandağ

Serdar Urfalılar

 

İSO’dan önemli duyuru

Seçimlere beş kala İstanbul Sanayi Odası’ndan üyelerine şu duyuru geçildi:

. Oda Meslek Komiteleri ve Meclis seçimlerine seçmen olarak katılabilmek, Oda Meslek Komiteleri ve Meclise üye olarak seçilebilmek için vergi mükellefi olma şartı arandığından, herhangi bir hak kaybı yaşanmaması açısından; üyelerimizin vergi kayıtlarını kontrol ederek hatalı kayıtlarını düzeltmeleri gerekmektedir.

. Odamıza olan aidatlarını ödememeleri nedeniyle Odamız meslek gruplarından ve seçmen listelerinden silinmiş olan üyelerimizin de seçimlere katılmaları mümkün olmayacaktır.

 

İTO’da meclisin yarısı değişecek

Bu hata seçimlerin en hareketli ve bol adaylı geçeceği anlaşılan İstanbul Ticaret Odası’ndan bahsetmeyecektik. Ama odanın en eski iki meclis üyesinden biri olan Mithat Yümlü ile konuşunca durum değişti.

Mithat Yümlü en eski olmanın yanında en tecrübeli isimlerden biri İstanbul Ticaret Odası’nda… Ve çok önemli şu uyarıyı yapıyor:

-Kimse komite seçimleri bitmeden gelin güvey olmasın…

Geçmişte kimlerin komitede kaldığı için başkan adaylığının güme gittiğini anlatıyor… Ve devam ediyor…

-Bir kere mevcut meclisin en az yarısı değişecek. Komite seçimlerinde her zaman böyle olmuştur. Değişen mecliste yeni dengeler oluşacak. Bu dengeleri kim uzlaştırıp bir çatı altında bir araya getirirse başkan o olur. Seçimi kim iyi yönetim listesi hazırlarsa o kazanır. Yönetim listesini iyi hazırlamak seçim kazanmanın olmazsa olmaz koşuludur.

 

Yerliyiz, iddialıyız  dedi jeotermal başkanını buldu

Jeotermal sektörü sonunda yönetimini bulmuş… Sektör bugüne kadar sesini bir türlü duyuramıyordu… Artık öyle değil… Ufuk Şentürk’ün gayretli çalışmaları ile Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) aktif hale gelmiş.

Gelir gelmez de enerji alanında safını belirlemiş. Sektörün önemini ortaya koyan çalışmalara imza atmaya başlamış.

Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Başkanı olarak Ufuk Şentürk önce yapılan çalışmaları anlatıyor:

. Sektörü ileriye taşımak için 3 yıl önce derneği kurduk. Şimdi bu alanda lisans sahibi şirketlerin hepsi JESDER üyesi.

. JESDER üye şirketleri şu anda aktif 38 adet jeotermal enerji santrali ile ülke ekonomisine büyük kazanç sağlıyor.

. Yatırımcılarımızın tamamının yerli yatırımcı olması nedeni ile yurt dışına hiç bir kar transferi olmuyor ve yatırımcılar kazançları ile yeni jeotermal santral yatırımları yapıyorlar.

Bu girişten sonra sektörü anlatmaya şu sözlerle devam ediyor Ufuk Şentürk:

. Çevre dostu, temiz ve yenilenebilir bir enerji kaynağı olan Jeotermali çok önemsiyoruz. Türkiye’de önemsemeli.

. JES’lerden üretilen elektrik ile dışa bağımlı Doğalgaz-İthal Kömür-Akaryakıt gibi kaynaklardan tasarruf edilmekte, yaklaşık 380 bin ton akaryakıtın ve 1,2 milyar m3 doğalgazın ithalatı azaltılmak.

. Bu da ülke ekonomisine 300 milyon dolarlık bir katkı sağlıyor. Mevcut kurulu güç üzerinden ödenen vergi ve yasal yükümlülükler ile JES’ler ülke ekonomisine yıllık 510 milyon dolarlık bir katkısı oluyor.

. Bunlara SGK ve gelir stopaj vergisi gibi kaynaktan kesilen vergi maliyetlerini de ekleyecek olursak bu tutar 600 milyon dolar mertebesine ulaşıyor.

. Üstelik Jeotermal Santral Yatırımlarının yüzde 70’i yerli üreticilerimiz tarafından Türkiye’de üretilmekte ve kaynaklarımız vatanımızda kalmakta.

Ufuk Şentürk sonra da geleceğe şu sözlerle ışık tutuyor…

. Jeotermal, rüzgar, hidroelektrik, güneş ve biyokütleye oranla en hızlı büyüyor.

. Jeotermal elektrik santraller hidrolik ve rüzgar enerjisi santrallerinden 3 kat, güneş enerji santrallerinden ise 5 kat daha verimli çalışıyor.

. Türkiye jeotermal elektrik sektöründe en hızlı büyüyen ülke olarak tarihe geçti.

. Yeni 4.2 milyar dolarlık yatırımlar ile 1.007,8 Mega Watt’a ulaşarak, uluslararası bir başarı gösterip dünya 4’üncülüğüne yerleştik.

. Dünyada 1000 MW’ın üzerinde Jeotermal Kaynaklardan elektrik üreten 4 ülke mevcuttur ve Türkiye de 1000’ler kulübünün artık üyesi.

 

Güneş enerjisinde Avrupa üçüncüsü olduk

Son dönemde yenilenebilir enerjide büyük ataklar yapıyoruz… Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) Başkanı Kutay Kaleli Türkiye’nin özellikle son iki yılda güneş enerjisinde yüksek büyüme eğilimi yakaladığını, bu eğilimin yılın ikinci yarısında da süreceğini kaydetti ve şu bilgileri paylaştı:

. Türkiye’nin güneş enerjisine dayalı elektrik üretim kapasitesi Haziran ayında 1.500 MW’ı aştı. 2017’nin ilk altı ayındaki artış 566 MW olurken, ulaşılan toplam kapasitenin 1.000 MW’a yakın bölümü ise son 12 ayda devreye girdi.

. Türkiye’nin güneş enerjisine dayalı elektrik üretim kapasitesi 2017’in ilk altı ayında 566 MW artarak toplamda 1.505 MW’a ulaştı.

Böylelikle Türkiye bu dönemde gerçekleşen kurulu güç artışında Almanya ve İngiltere’den sonra Avrupa’nın en büyük üçüncü pazarı oldu. Türkiye aynı sıralamada küresel ölçekte ise ilk 10’a girdi.

 

Nihat Gökyiğit ve Hayrettin Karaca’dan sonra TEMA bayrağı Deniz Ataç’ta

Zaman ne kadar çabuk geçiyor.  TEMA’nın Nihat Gökyiğit ve Hayrettin Karaca’nın ikilisinin önderliğinde kuruluşunu daha dün gibi hatırlıyorum. Ama aradan tam 25 yıl geçti.

Bu arada TEMA onlarca orman yetiştirdi. Binlerce hektar toprağımızı kurtardı. O günlerin genç isimleri bugün olgunlaştı. Tecrübe kazandı ve TEMA bayrağını kuruculardan aldıkları noktanın çok üstüne taşıdılar.

Bu isimlerden biri Deniz Ataç… O şimdi Yönetim Kurulu Başkanı… Dün çok ateşli bir TEMA’cı olarak yola çıkmıştı. Bugün halk hareketi olarak nitelendirdiği TEMA’ya ilişkin şu bilgileri veriyor Deniz Ataç…

. TEMA Vakfı, 17 bin futbol sahası büyüklüğündeki alanda 14,5 milyon fidanı toprakla buluşturdu.

. Yaklaşık 22 bin futbol sahası büyüklüğündeki alanda 700 milyon meşe palamudu ekti.

. Doğa eğitim programları ve farkındalık çalışmaları ile bugüne kadar 3 milyon çocuğa ulaştı.

  . Türkiye’nin her ilinde yüz binlerce gönüllümüz ve destekçimiz, 81 il temsilciliğimiz, 300 ilçe sorumluluğumuz, üniversitelerde 130 Genç TEMA Topluluğumuz var

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test