Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Su manzaraları

6.10.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Sonbahar kendini hissettirmeye başladı. Yaz aylarının miskin havasından yavaş yavaş sıyrılıyor kent. Sergiler, konserler, paneller çoğalmaya başladı. Ne güzel!

Belli başlı etkinliklere şöyle bir göz atalım: Folkart Sanat Galerisindeki “İstanbul Fotoğraf Ödülleri-2016” sergisi 7 Ekim’de sona erdi. İzmirli fotoğraf sanatçısı Tuncay Dersinoğlu’nun 35 fotoğrafının yer aldığı seçki ise Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezinde 11 Ekime kadar izlenebilir. Atatürk Kültür Merkezinde de EGEART sergileri ziyarete açık.

Yer Düşü

Fransız Kültür Merkezi, on beşincisi başlayan İstanbul Bianeli’ne paralel bir sergi düzenlemiş. “Yer Düşü” konulu sergi, Gözde İlkin’in 2009-2017 döneminde yarattığı 3 eserden oluşuyor. Sanatçı, “sınır, aidiyet, hafıza, mekân” gibi konuları kurgulamış. Sergiyi gezenlere bir de “hususi pasaport” veriliyor.  Gözde İlkin’in İstanbul Bianeli’nin “komşu etkinlikleri” kapsamındaki çalışmaları ziyaretçilere ilginç gelecektir.

K2 Güncel Sanat Merkezi yöneticisi Ayşegül Kurtel’in her 3 yılda bir düzenlediği Uluslararası PORTİZMİR etkinliğinin “Nefes” temalı dördüncüsü çeşitli mekânlarda sürüyor. Son olarak A.A.Saygun Sanat Merkezinde “beden” konulu bir performans vardı. PORTİZMİR4 programı sosyal medyadan izlenebilir.

Bu arada, uluslararası üne sahip seramik sanatçımız Bingül Başarır, yaşam boyu yarattığı eserleri, Konak-Sadıkbey’de  99 sokaktaki atölyesinde 10 Ekimde sergilemeye başlayacak. Sanatseverler için tam bir hazine içeriyor bu sergi. Mutlaka gidilmeli.

Arkas Müzesinde Su Manzaraları

Alsancak’taki Arkas Sanat Merkezinde, eşine Batı ülkelerinde rastlanabilecek resimler sergileniyor. Lucien Arkas’ın kişisel koleksiyonundan seçilmiş 90 resim var bu sergide. Resim sanatının geleneklerini görmek isteyenler için büyük bir fırsat bu. Boudin, Corot, Vlaminck, Zonaro gibi Fransız resminin bir dönemine damga vurmuş ressamların orijinal fırça darbelerini izlemek mümkün. Ayrıca Rus ressam Aivazovsky’nin de 2 resmi var.

Batı Resim Tarihinden İzlenimler

Resim tarihinde 19. yüzyıl sonundaki resim akımlarının önemli bir yeri var. Bu dönem, Barbizon Okulu, Empresyonizm, Sembolizm, Post-Empresyonizm, Fovizm ve Ekspresyonizm gibi akımlar ortaya çıkıyor ve bu akımlar resim sanatının gelişmesini etkiliyor. Sergiyi gezenler, zamanının en önemli sanat merkezi olan Fransa’da gelişen peyzaj resimlerini karşılaştırmalı olarak izleyebiliyor.

Ressamlar, neredeyse ilk kez doğaya, su kenarlarına, limanlarına vb. açıldılar. Tanıtım yazısında belirtildiği gibi, “sergide yer alan eserler, Seine Nehri kıyılarından İskoçya ve Alplerdeki göllere, Akdeniz’in sıcak ışığına, Kuzey Denizi’nden Avrupa’nın ırmaklarına uzanan geniş bir coğrafyaya ait tasvirlerle izleyicileri masalsı bir gezintiye davet ediyor.” Sergilenen 2 İstanbul manzarasını daha önce görmemiştim.

“Su Manzaraları” sergisi yılsonuna kadar sürecek. Girişin ücretsiz olduğu Arkas Sanat Merkezi, Pazartesi günleri kapalı ama Perşembe günleri akşam 8.00’e kadar açık. Bu fırsatı kaçırmayın!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test