'İzmir'in kalbi'ndeki dev arazi satılıyor!

22.5.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İzmir’in merkezinde Tariş’e ait alanları kapsayan arazinin yarısını konut ve ticaret-turizm alanına çevrmesinin ardından satış için jet hızıyla bir adım atıldı. Emlak GYO’ya devrolan dev arazinin 127 dönümlük bölümünde iki etap halinde ihale yapılacak.

Ege'de Son Söz'den Ender Aldanmaz'ın haberine göreİzmir’in Konak İlçesi sınırlarında Alsancak Liman arkası bölgesinde kalan, inşaatı devam eden Alsancak Stadı’nın arka bölümündeki Tariş ve TCDD’ye ait arazileri kapsayan dev arazi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yeniden planlama yapmasının ardından jet bir satışa imza atılıyor. Emlak GYO’ya devredilen arazi ile ilgili olarak 2 etap halinde ihaleye çıkılması kararlaştırıldı.

NE OLMUŞTU?

İlk olarak mülkiyeti Tariş Birliklerini oluşturan SS. Tariş İncir Tarım Satış Kooperatifleri Birliği, SS. Tariş Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği, SS. Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifleri Birliği ile Tariş Yemta Yem Hayvancılık San. ve Tic. A.Ş’ye ait araziler Emlak Konut GYO A.Ş’ye devredilidi.

 

YARISI KONUT, TİCARET-TURİZM ALANI!

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin arazilerin birleştirilmesine yönelik itirazı ve sonrasında açtığı dava neticesinde İzmir 4. İdare Mahkemesi planları iptal edilirken Bakanlık, “bölgenin plansız kaldığı” gerekçesiyle yeni planı doğrudan kendisi yaptı.  Önceki planda “kentsel yerleşik alan” kategorisinde kalan arazide yeni planlama kararına göre, 127 dönüm alanı kapsayan arazilerin yarısı ticaret-turizm ve konuta ayrıldı. Geriye kalan alan ise kamu, yeşil alan ve eğitim alanı olarak belirlendi. Planlama ile alanda AVM, rezidans, otel, konaklama tesisleri, konut alanı vb. yapılmasının önü açılmış oldu.

 

BELEDİYELERDEN ŞERH

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan son yeni plana İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, İzmir İl Müftülüğü, Milli Eğitim İl Müdürlüğü, Sağlık İl Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü “uygundur” görüşü verirken Konak Belediyesi ile İzmir Büyükşehir Belediyesi çeşitli nedenlerle plana şerh koymuştu.

 

JET HIZIYLA İHALE

Emlak GYO’nun satış planına aldığı liman arkasındaki bu arazilerin değer tespitlerinin yapmasının ardından ihale için harekete geçildi ve alanın 127 dönümlük  bölümünde iki etap halinde satış yapılmasına karar verildi. 

TARİHLER BELLİ OLDU

1.Etap ihale için 47 bin metrekarelik alan belirlendi. Planlamada 32 bin metrekarelik bölümde yapı inşa edilecekken 14 bin metrekarelik alan, cami ve park alanı olarak belirlendi. Alanın yüzde 5’inde kültürel işlevli alan yapılması kararlaştırılırken alanın yüzde 40’na kadar konut yapılabilecek.

Arazide yapılması düşünülen büro tipi yerler için ise en az 100, en çok 5000 metrekarelik yapılabilecek.

12 Haziran’da yapılacak olan 1. Etap ihalesinde iki ayrı oturum yapılacak. İlk oturumu “açık ihale usulü” ile “kapalı zarf teklif alma” usulü ile gerçekleştirilecek. İkinci oturumda ise açık arttırma yapılacak.

2. Etap ihalesi için  78 bin 558 metrekarelik alan belirlenirken 43 bin metrekaresinde yapı inşa edilecek iken, 11 bin metrekarelik alan iki ayrı eğitim tesis alanı ve geri kalan 24 bin metrekarelik alanın park alanı olarak düzenlenmesi kararlaştırıldı. 14 Haziran’da yapılacak satış için 1. Etap için yapılacak olan satış yönteminin aynısı izlenecek.

 

TÜRKİYE’NİN DEVLERİ ŞİMDİDEN TALİP, İZMİR’DEN HANGİ FİRMALAR?
Uluslararası statüde olmayan firmaların giremeyeceği ihale için dev firmaların şimdiden sıraya girdiği öğrenilirken İzmir’den üç firmanın ihale için adı geçmeye başladığı öğrenildi. Folkart A.Ş.’nin uzun süredir gündeminde olduğu bilinen arazi için Basmane Çukuru’nda olduğu gibi yeni bir konsensüsün oluşup oluşmayacağı merak konusu.

İzmir’de dev projelere imza atan Selim Gökdemir’e ait Megapol A.Ş.’nin adı ihale ile anılırken İzmir’de son dönemde önemli ihaleleri alan Sabri-Niyazi Memur kardeşlerin Mapeks ile Malatya merkezli Nimeks şirketiyle kurulan konsensüsün ihale için şimdiden görüşmelere başladığı öğrenildi. Mapeks-Nimeks ortaklığı geçtiğimiz günlerde TRT Blokları için yapılan ihaleye en yüksek teklifi vermiş ve ihaleyi kazanmıştı.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Meclis Karma Komisyonu HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana'nın vekilliğinin devamsızlık gerekçesiyle düşürülmesi kararı aldı. Komisyonun talebini içeren dosya genel kurul...

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince, Almanya'da olduğu ileri sürülen FETÖ'nün "hava kuvvetleri imamı" firari Adil Öksüz hakkında iade talepnamesi hazırlandı.

Kemal Kılıçdaroğlu, "Bir de Fesli Deli Kadir biliyorsunuz. Bu aralar hiç sesi çıkmıyor. Atatürkçü mü oldu ne oldu acaba?" dedi.

Gazetemiz Genel Koordinatörü Can Suphandağlı, aramızdan ayrılışının birinci yılında lokma hayrıyla anıldı. Dostları, Ege Telgraf Gazetesi’nde O’nun için bir araya geldi.

Cumhuriyet Gazetesi internet Genel Yayın Yönetmeni gazeteci Oğuz Güven 3 yıl 1 ay 2 hapis cezasına çarptırıldı.

İstanbul'da dün etkili olan şiddetli sağanak yağış bugün yerini güneşli ama soğuk bir havaya bıraktı. Pek çok ilde kar yağışı görülürken, hafta sonu ise özellikle batı...