İnsanlık tarihini yeniden yazdıracak iddia

7.6.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İnsanlığın kökenine ışık tutmak isteyen Bulgar arkeologlar, ilk insanın Doğu Akdeniz'de yaşadığı tezini ıspatlamak için kazı çalışması başlattı.

İnsanlığın kökeni Afrika kıtası yerine Doğu Akdeniz bölgesine uzanıyor olabilir. 

Bundan 7.2 milyon yıl önce yaşamış olan bir ön insan türüne ait kalıntılar, insanlığın başlangıcıyla ilgili tezi bir kez daha bilim dünyasının gündemine taşıdı. 

İnsanın en eski akrabası olduğu düşünülen bu türe ait kalıntılara, Yunanistan ve Bulgaristan'da yürütülen kazılar sırasında ulaşıldı. 

'Graecopithecus freybergi' adı verilen ve bundan 7.2 milyon yıl önce yaşamış olan türe ait çene fosili 1944'te Yunanistan'da, diş fosili ise 2009'da Bulgaristan'da bulunmuştu. 

Bulgar arkeologlar, bu keşiften dokuz yıl sonra daha fazla bilgiye ulaşmak umuduyla kazı çalışmalarına tekrar başladı. 

"İLK İNSAN İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNDEN AFRİKA'YA GÖÇ ETMİŞ OLABİLİR"

Bulgaristan'ın Doğal Yaşam Müzesi Müdürü Nikolai Spassov, kazı çalışmasından umutlu. Spassov, Bulgar ekibin bulacağı yeni fosillerin insanlığın kökenine ışık tutacağına dikkat çekiyor. 

İnsanlığın Doğu Akdeniz'de filizlenmiş olabileceğine dikkat çeken Spassov, ilk insanların iklim değişikliği nedeniyle Afrika'ya göçmüş olabileceğini düşünüyor. 

Bulgaristan ve Yunanistan'da izine rastlanan 'Graecopithecus freybergi'nin Afrika'nın zorlu coğrafi koşulları altında güç bir hayat sürdüğü de tahmin ediliyor. Bu türün erkeğinin 40 kilogram, dişisininse 30 kilogram ağırlığında olduğu düşünülüyor. 

İnsanoğlunun uzak akrabası olan en eski insan benzeri türün izine Çad'da rastlanmıştı. 6 ila 7 milyon yıllık olduğu tahmin edilen kalıntılar nedeniyle insanlığın kökeninin Afrika olduğu düşünülüyor. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Meclis Karma Komisyonu HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana'nın vekilliğinin devamsızlık gerekçesiyle düşürülmesi kararı aldı. Komisyonun talebini içeren dosya genel kurul...

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince, Almanya'da olduğu ileri sürülen FETÖ'nün "hava kuvvetleri imamı" firari Adil Öksüz hakkında iade talepnamesi hazırlandı.

Kemal Kılıçdaroğlu, "Bir de Fesli Deli Kadir biliyorsunuz. Bu aralar hiç sesi çıkmıyor. Atatürkçü mü oldu ne oldu acaba?" dedi.

Gazetemiz Genel Koordinatörü Can Suphandağlı, aramızdan ayrılışının birinci yılında lokma hayrıyla anıldı. Dostları, Ege Telgraf Gazetesi’nde O’nun için bir araya geldi.

Cumhuriyet Gazetesi internet Genel Yayın Yönetmeni gazeteci Oğuz Güven 3 yıl 1 ay 2 hapis cezasına çarptırıldı.

İstanbul'da dün etkili olan şiddetli sağanak yağış bugün yerini güneşli ama soğuk bir havaya bıraktı. Pek çok ilde kar yağışı görülürken, hafta sonu ise özellikle batı...