İnsanlık tarihini yeniden yazdıracak iddia

7.6.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İnsanlığın kökenine ışık tutmak isteyen Bulgar arkeologlar, ilk insanın Doğu Akdeniz'de yaşadığı tezini ıspatlamak için kazı çalışması başlattı.

İnsanlığın kökeni Afrika kıtası yerine Doğu Akdeniz bölgesine uzanıyor olabilir. 

Bundan 7.2 milyon yıl önce yaşamış olan bir ön insan türüne ait kalıntılar, insanlığın başlangıcıyla ilgili tezi bir kez daha bilim dünyasının gündemine taşıdı. 

İnsanın en eski akrabası olduğu düşünülen bu türe ait kalıntılara, Yunanistan ve Bulgaristan'da yürütülen kazılar sırasında ulaşıldı. 

'Graecopithecus freybergi' adı verilen ve bundan 7.2 milyon yıl önce yaşamış olan türe ait çene fosili 1944'te Yunanistan'da, diş fosili ise 2009'da Bulgaristan'da bulunmuştu. 

Bulgar arkeologlar, bu keşiften dokuz yıl sonra daha fazla bilgiye ulaşmak umuduyla kazı çalışmalarına tekrar başladı. 

"İLK İNSAN İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNDEN AFRİKA'YA GÖÇ ETMİŞ OLABİLİR"

Bulgaristan'ın Doğal Yaşam Müzesi Müdürü Nikolai Spassov, kazı çalışmasından umutlu. Spassov, Bulgar ekibin bulacağı yeni fosillerin insanlığın kökenine ışık tutacağına dikkat çekiyor. 

İnsanlığın Doğu Akdeniz'de filizlenmiş olabileceğine dikkat çeken Spassov, ilk insanların iklim değişikliği nedeniyle Afrika'ya göçmüş olabileceğini düşünüyor. 

Bulgaristan ve Yunanistan'da izine rastlanan 'Graecopithecus freybergi'nin Afrika'nın zorlu coğrafi koşulları altında güç bir hayat sürdüğü de tahmin ediliyor. Bu türün erkeğinin 40 kilogram, dişisininse 30 kilogram ağırlığında olduğu düşünülüyor. 

İnsanoğlunun uzak akrabası olan en eski insan benzeri türün izine Çad'da rastlanmıştı. 6 ila 7 milyon yıllık olduğu tahmin edilen kalıntılar nedeniyle insanlığın kökeninin Afrika olduğu düşünülüyor. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Aydın Didim'de terör örgütü PKK/PYD'ye yönelik operasyonda ikisi Bulgaristan biri İngiltere vatandaşı 3 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerden biri serbest bırakıldı, ik...

İzmir Orman Bölge Müdürü Aybal: "Yaklaşık 500 hektarda etkili olan yangın kontrol altına alındı. Soğutma çalışmalarımız sürüyor. Ağaçlandırma ve gençleştirme çalışmala...

Yasa dışı yollardan Yunan adalarına geçmeye çalışan göçmenleri taşıyan botun batması sonucu 5'i çocuk 7 kişi hayatını kaybetti. 1 kişinin kayıp olduğu facia ile ilgili...

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde evinde temizlik yaparken lavabo açıcıya sıcak su döken kadının yüzü feci şekilde yandı. Gözlerine kadar yanan talihsiz kadın, "Kadınlar ...

İzmir’in Bayındır İlçesi'nde geçen Salı günü çıkan, rüzgarın da etkisiyle yayılıp Ödemiş ve Manisa'nın Turgutlu İlçesi'nde de etkili olan orman yangını, ekiplerin yoğu...

İsrail, Mescid-i Aksa'da bu hafta 50 yaşından altından kişilerin cuma namazına katılmasına izin verilmeyeceğini açıkladı.

İstanbul'da akşam saatlerinde sadece 20 dakika süren ama sabaha dek etkili olan fırtına ve şiddetli yağış sonrası birçok bölgede su baskınları ve sel oluştu.

Yazarlar