İnsanlık tarihini yeniden yazdıracak iddia

7.6.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İnsanlığın kökenine ışık tutmak isteyen Bulgar arkeologlar, ilk insanın Doğu Akdeniz'de yaşadığı tezini ıspatlamak için kazı çalışması başlattı.

İnsanlığın kökeni Afrika kıtası yerine Doğu Akdeniz bölgesine uzanıyor olabilir. 

Bundan 7.2 milyon yıl önce yaşamış olan bir ön insan türüne ait kalıntılar, insanlığın başlangıcıyla ilgili tezi bir kez daha bilim dünyasının gündemine taşıdı. 

İnsanın en eski akrabası olduğu düşünülen bu türe ait kalıntılara, Yunanistan ve Bulgaristan'da yürütülen kazılar sırasında ulaşıldı. 

'Graecopithecus freybergi' adı verilen ve bundan 7.2 milyon yıl önce yaşamış olan türe ait çene fosili 1944'te Yunanistan'da, diş fosili ise 2009'da Bulgaristan'da bulunmuştu. 

Bulgar arkeologlar, bu keşiften dokuz yıl sonra daha fazla bilgiye ulaşmak umuduyla kazı çalışmalarına tekrar başladı. 

"İLK İNSAN İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNDEN AFRİKA'YA GÖÇ ETMİŞ OLABİLİR"

Bulgaristan'ın Doğal Yaşam Müzesi Müdürü Nikolai Spassov, kazı çalışmasından umutlu. Spassov, Bulgar ekibin bulacağı yeni fosillerin insanlığın kökenine ışık tutacağına dikkat çekiyor. 

İnsanlığın Doğu Akdeniz'de filizlenmiş olabileceğine dikkat çeken Spassov, ilk insanların iklim değişikliği nedeniyle Afrika'ya göçmüş olabileceğini düşünüyor. 

Bulgaristan ve Yunanistan'da izine rastlanan 'Graecopithecus freybergi'nin Afrika'nın zorlu coğrafi koşulları altında güç bir hayat sürdüğü de tahmin ediliyor. Bu türün erkeğinin 40 kilogram, dişisininse 30 kilogram ağırlığında olduğu düşünülüyor. 

İnsanoğlunun uzak akrabası olan en eski insan benzeri türün izine Çad'da rastlanmıştı. 6 ila 7 milyon yıllık olduğu tahmin edilen kalıntılar nedeniyle insanlığın kökeninin Afrika olduğu düşünülüyor. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Isparta Yalvaç'ta CASA tipi askeri eğitim uçağının düştüğü ihbarı üzerine bölgeye kurtarma ekipleri sevk edildi. Isparta Valisi Günaydın'ın açıklamasına göre uçaktaki ...

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdür Vekili Cafer Uzunkaya, "İŞKUR, 70 yılı aşan tarihinde ilk defa kurum kanalıyla işe yerleştirme sayısını 1 milyonun üzerine çıkarm...

Türk televizyonlarında yayımlanan diziler, 140’ın üzerinde ülkeye ihraç edilerek, yıllık 350 milyon doların üzerinde ihracat rakamına imza atarak başarılı bir ivme çizdi.

Yargıtay, Balyoz davasında 3 yıl 5 ay 15 gün hapis yattıktan sonra beraat eden Jandarma Kurmay Albay Yusuf Kelleci'ye 250 bin lira manevi 17 bin lira da maddi olmak üz...

Morhipo.com, 2017 yılı boyunca yapılan tüm alışverişleri inceleyerek müşterilerinin en çok iade ettiği ürünleri tespit etti. Morhipo.com'un verilerine göre müşteriler ...

Tahincioğlu, Doha’da düzenlenen Expo Turkey by Qatar Fuarı’na üç nitelikli projesiyle katıldı. Fuarda, Emlak Konut GYO güvencesiyle hayata geçirdiği Nidapark Kayaşehir...

TSK, Afrin operasyonu öncesi bölgedeki hedeflere ‘tepki ölçme atışları’ yaptı. 30 terörist etkisiz hale getirildi. Fırtına obüslerinin yoğun ateşi altında kalan teröri...